دکتر اعظم غیبی / مقالات / آزمایش آمنیوسنتز
۵ دقیقه
نحوه انجام آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آنچه می خوانید...

آزمایش آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی می‌باشد که اگر پزشک در طی دوران بارداری به موردی مشکوک شود ممکن است درخواست انجام این آزمایش را بدهد. علاوه بر آن در بعضی از مواقع نیز ممکن است جهت تشخیص مشکلات ارثی یا ژنتیکی این آزمایش تجویز شود. برای انجام این آزمایش از سونوگرافی به منظور تعیین محل ورود سوزن به کیسه آمنیوتیک استفاده می‌شود تا مایع به راحتی خارج شود. نمونه از طریق یک سوزن جمع آوری می‌شود و جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.مدت زمان انجام این آزمایش حدود ۴۵ دقیقه است ولی مرحله نمونه گیری آن ۵ دقیقه زمان می برد و نتایج به دست آمده از آن را تا چند روز یا چند هفته بعد از جراحی می توان دریافت کرد.

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز چه زمانی انجام می‌شود؟

این آزمایش معمولاً در سه ماهه آخر بارداری بین هفته ۱۴ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود، در اکثر مراکز پزشکی هفته یازدهم را برای انجام این آزمایش مناسب می‌دانند.

آزمایش آمنیوسنتز برای چه مواردی انجام می‌شود؟

از جمله مواردی که نیاز به جراحی آمنیوسنتر می باشد به شرح زیر است:

 • جهت بررسی عفونت‌های رحمی در صورتی که پرده‌ زودتر از موعد پاره شود
 • تعیین شدت کم‌خونی جنین در نوزادان مبتلا به بیماری Rh و تعیین اینکه آیا جنین احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر.
 • جهت ارزیابی بلوغ ریه (در این موارد آزمایش آمنیوسنتز کمی پیش از تولد انجام می‌شود).
 • تعیین ناهنجاری‌های کروموزومی و اختلالات ژنتیکی (سندرم داون یا تریزومی کروموزوم ۲۱ شایعترین اختلال کروموزومی است که از طریق آزمایش آمنیوسنتز قابل تشخیث می‌باشد)
 • تشخیص نقایص لوله عصبی
 • تست آمنیوسنتز گاهی جهت تعیین هویت پدر مورد استفاده می‌گردد. با در دست داشتن DNA پدر و مقایسه آن با DNA به دست آمده از مایع آمنیوتیک با دقت ۹۹ درصد می‌توان به این مورد دست پیدا کرد.

تفسیر نتایج آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی می‌باشد که با دقت ۹۸ تا ۹۹ درصد می‌تواند ناهنجاری‌های کروموزومی، نقص‌ لوله عصبی و اختلالات ژنتیکی را تشخیص دهد اما قادر به اندازه‌گیری شدت اختلالات نمی‌باشد.

البته به تازگی در روش‌های پیشرفته با بررسی سطوح آلفا پروتئین‌ می‌توان تا حدودی به بررسی ناتوانی جنین پرداخت.

بیشتر بخوانید: تشخیص حاملگی پوچ با سونوگرافی

خطرات و عوارض جانبی آزمایش آمنیوسنتز برای مادر و جنین

با اینکه این آزمایش تحت عنوان یک آزمایش بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود اما به عنوان یک تست تهاجمی شناخته می‌شود که خطرات بالقوه‌ای را ممکن است به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی احتمال خطراتی که با انجام این آزمایش ممکن است به وجود بیاید می‌پردازیم:

 • خطر سقط جنین، از هر ۲۰۰ تا ۴۰۰ تست آمنیوسنتزی که انجام می‌شود ۱ مورد احتمال سقط وجود دارد. دلیل سقط پس از این آزمایش شامل عفونت، پاره شدن کیسه آب یا زایمان زودرس می‌باشد.
 • در موارد بسیار نادر احتمال برخورد سوزن نمونه گیری با جنین وجود دارد، البته با استفاده از سونوگرافی جهت هدایت سوزن، احتمال به وجود آمدن این مشکل بسیار کاهش می‌یابد. (تجربه و تبحر پزشک جهت انجام آزمایش از موارد ضروری می‌باشد.)
 • احتمال تجربه درد شدید هنگام  ورود سوزن به پوست و در هنگام خروج سوزن

پس از اتمام آزمایش ممکن است مادر عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

گرفتگی عضلانی

خروج مایع از محل نمونه‌گیری

احساس درد و ناراحتی در اطراف محل نمونه گیری

در صورتی که این علائم ادامه دار باشد یا اینکه شدت آن رو به افزایش باشد باید با پزشک خود تماس بگیرید یا به مراکز اورژانس مراجعه نمایید.

آزمایش آمنیوسنتز بنا یه چه دلایلی انجام می‌شود؟

انجام این آزمایش در هر فردی متفاوت می‌باشد و با توجه به شرایط زوجین ممکن است پزشک درخواست انجام این آزمایش را داشته باشد. اما برخی از مداخلاتی که با توجه به نتایج این آزمایش می‌توان انجام داد شامل این موارد می‌شود:

 • انجام مداخلاتی مانند جراحی اسپینا بیفیدا برای جنین
 • تدارک و برنامه‌ریزی برای تولد نوزادی که ممکن است احتیاج به رسیدگی‌های خاص در هنگام تولد داشته باشد.

برخی والدین با وجود توصیه‌های پزشک جهت انجام این آزمایش حاضر به انجام آن نیستند، دلایل آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • با توجه به عقاید شخصی، اخلاقی و مذهبی برخی والدین حاضر به انجام آزمایش نیستند.
 • فارغ از سالم بودن یا نبودن جنین، تمایل دارند تا او را به دنیا بیاورند.
 • برخی والدین ترجیح می‌دهند که جنین خودر ا در معرض هیچ شرایط آسیب‌زایی قرار ندهند (حتی اگر نتایج آزمایش در نهایت به نفع جنین و نوزاد باشد).

کلام آخر

با توجه به مزایا و عوارض جانبی که برای انجام این آزمایش ذکر شد در نهایت پزشک باید به والدین راهنمایی و مشاوره لازم را بدهد تا با دید باز و به دور از هرگونه تعصب و یا اضطرابی نسبت به انجام آزمایش آمنیوسنتز اقدام نمایند. اگر پزشک انجام این آزمایش را برای شما ضروری اعلام کرده است باید بدانید که وی با سنجش تمام عوارض و خطرات احتمالی آن را تجویز کرده است و اگر آزمایش در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران تحت نظر یک متخصص باتجربه انجام شود میزان عوارض جانبی آن به حداقل خواهد رسید و با توجه به نتایج می‌توانید تصمیمات درست را جهت سلامت و حفاظت نوزاد خود داشته باشید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 6 =