دکتر اعظم غیبی / مقالات / الاستوگرافی
۱۳ دقیقه
الاستوگرافی

الاستوگرافی

آنچه می خوانید...

الاستوگرافی یک نوع دستگاه تصویر برداری و سونوگرافی می باشد که قادر است توده های سرطانی و خوش خیم نواحی مختلف بدن را شناسایی کند. دکتر اعظم غیبی در بهترین مرکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی تخصصی طنین واقع در غرب تهران ، خدماتی همچون سونوگرافی های روتین و داپلر ، رادیولوژی و ترنس واژینال و غیره ارائه می کند ، برای آشنایی با این روش تصویربرداری و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

الاستوگرافی - دکتر غیبی

 

الاستوگرافی چیست ؟

شاید تا کنون برای شما نیز پیش آمده باشد که پزشک و متخصصی که به او مراجعه کردید. این آزمایش را برای شما تجویز کرده باشد و این سوال برای شما به وجود آمده باشد که اسکن الاستو چگونه عمل می کند و در چه زمان های برای تشخیص چه مشکلاتی تجویز می شود. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا توضیحاتی را به صورت مختصر و مفید راجع به این نوع دستگاه تصویر برداری بدهیم. در این ادامه کاربرد الاستوگرافی تیروئید در شناسایی سرطان و اسکن الاستو برای شناسایی سرطان سینه و کبد ذکر شده است. این روش تصویر برداری یکی از جدید ترین و پر کاربرد ترین روش های تصویربرداری و سونوگرافی می باشد که در کنار روش های درمانی کم تهاجمی ، در درمان و شناسایی توده های خوش خیم و بدخیم نواحی مختلف بدن از قبیل توده های تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع الاستوگرافی

در حال حاضر در معاینات بالینی از دو نوع الاستو اسکن استفاده می شود که عبارت اند از : اسکن الاستو موجی برشی ، کششی. البته لازم به ذکر است که این مدل سونوگرافی در کنار سونوگرافی معمول ، قادر است کاربرد تشخیصی دقیق تری نسبت به تصاویر داشته باشد.

الاستوگرافی تیروئید

گره های تیروئیدی توده های شایعی هستند که به طور معمول در سونوگرافی تیروئید دیده می شوند به همین علت شناسایی توده های سرطانی از این گره ها در اولویت متخصص رادیولوژی قرار می گیرد ، تا مشخص شود کدام یک از این گره ها باید نمونه برداری شود. گاهی اوقات پزشک با مشاهده چندین ویژگی مشکوک در توده های تیروئید می تواند وجود سرطان تیروئید را با اسکن الاستو پیش بینی نماید. این ویژگی ها عبارت اند از :

 • هایپواکوژنیسیته بودن ( به این معنی است که در زمان تصویر برداری دارای بازتاب بیشتری هستند ، از آنجایی که توده های سرطانی دارای یک بافت محکم و جامد هستند و بازتاب امواج صوتی از آن ها بسیار کمتر بوده و سایه بیشتری را نمایان می کنند. از این رو توده های سرطانی در تصاویر سونوگرافی تیره تر دیده می شوند.)
 • وجود حاشیه نامنظم
 • وجود لکه‌های ریز کلسیم
الاستوگرافی - دکتر غیبی

 

عملکرد الاستوگرافی در روند شناسایی توده های سرطانی تیروئید

در صورتی که در روند تشخیص عملکرد خوبی وجود داشته باشد می توان در زمان کمتر و با صرف هزینه اندک و استفاده از روش های کم تهاجمی به شناسایی توده های تیروئید پرداخت. انجام چنین تصویربرداری با استفاده از دستگاه الاستو اسکن می تواند دقت بالاتری را در نشان دادن توده های بدخیم نبست به توده های خوش خیم داشته باشد. همچنین با این کار می توان از انجام نمونه برداری های بدون دلیل و تعداد بررسی های اشتباه و نادرست پیشگیری نمود. در زمان انجام معاینه های فیزیکی وجود توده های سفت و محکم می تواند نشان دهنده وجود سرطان باشد ، اما انجام این نوع معاینات ، ذهنی و تنها محدود به بیماران گواتر با چند گره یا وجود چندین گره کوچک است ، در حالی که با استفاده از الاستوگرافی می توان ارزیابی عینی سفتی بافت را انجام داد و احتمال وجود سرطان را تا مقادیر بسیار بالا و درست پیش بینی کرد.

کاربرد الاستوگرافی در تشخیص سرطان سینه

شایع ترین نوع سرطان در میان بانوان سرطان سینه است و به همین علت می توان آن را از عمده ترین علل مرگ و میر در میان خانم ها محسوب نمود. از این رو پیدا کردن یک راه کار مناسب برای شناسایی به موقع و درمان آن از اولویت های علم پزشکی است. در سال ۱۹۹۷ با انجام تحقیقات نشان داده شد که انجام سونوگرافی الاستو اسکن می تواند به شناسایی ضایعات پستانی کمک بسیار زیادی کند و در سال ۲۰۰۳ اولین تجهیزات پزشکی در این زمینه طراحی ، تولید و عرضه شد.
الاستو اسکن پستان ، همانند الاستوگرافی غده تیروئید یک روش تصویر برداری غیر تهاجمی می باشد که قادر است اطلاعاتی را در رابطه با توده های موجود در سینه به پزشک دهد. این روش در مقایسه با سونوگرافی معمول می تواند اطلاعات بیشتری را در اختیار متخصص رادیولوژی و پزشک بگذارد. در روش سونوگرافی معمولی تنها بافت و شکل ظاهری مورد نظر تشخیص داده می شود ، اما در این روش می توان علاوه بر این اطلاعات ، درباره میزان سختی بافت سینه نیز اطلاعاتی را مطرح کرد. به همین خاطر این روش یک مکمل تشخیصی در کنار سونو به حساب می آید. افزایش میزان دقت در زمان قرار گیری این دو روش در کنار هم باعث می شود تا درصد خطای پزشک در روند شناسایی توده ها بسیار کمتر شود.

الاستوگرافی - مرکز فوق تخصصی طنین

 

الاستوگرافی چگونه می تواند به شناسایی سرطان کمک نماید ؟

معمولا سرطان و بافت های سرطانی به صورت یک بافت سفت در بدن ظاهر می شوند ، گر چه توده های خوش خیم نیز ممکن هستند در ظاهر کمی سفت به نظر بیایند اما میزان سفتی آن ها به اندازه توده های سرطانی نمی باشد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که بافت های سلولی بدن از یک سری بلوک های سلولی با ساختار ماکروسکوپی و میکروسکوپی تشکیل شده است ، با این وجود شناسایی این بافت ها با کمک تکنیک لمس بسیار سخت ، مشکل و در مواردی غیر ممکن می باشد. در حالی که با انجام الاستوگرافی در مرکز تخصصی طنین ، بهترین مرکز سونوگرافی ، رادیولوژی تهران با نظارت مستقیم دکتر غیبی می تواند در شناسایی این توده تا حد زیادی به شما کمک کند.

متد اسکن الاستو

متدی که در الاستوگرافی اسکن مطرح می شود بر پایه تعیین برخی از ویژگی های مکانیکی در بافت پایه ریزی شده می باشد. در این روش بافت ها و میزان بافت توده ها ارزیابی می شوند و بدونه اینکه نمونه برداری و بیوپسی لازم باشد ، می توان متوجه وجود توده های خوش خیم یا بدخیم و سرطانی در پستان شد. Magnetic Resonance Elastography (MRE) نامی است که برای این روش در نظر گرفته شده است ، اندازه و میزان سفتی در زمان انجام این روش دو ویژگی مهم در این نوع سونوگرافی می باشد.

 • اندازه توده

به دلیل وجود ویژگی دسموپلاستی در تومور ها ، ضایعات سفت و سخت با کاهش خاصیت کشسانی و کشش در الاستو اسکن بزرگتر از اندازه سونوگرافی نشان داده می شوند ، به همین خاطر متخصص رادیولوژی با بررسی اختلاف میان اندازه تومور در این روش ها قادر است نسبت میان آن ها را محاسبه کند. در صورتی که میزان این نسبت بالا تر از ۱.۳۱ باشد ، توده بدخیم در نظر گرفته می شود.

 • میزان سفتی بافت

پخش و میزان بافت موجود در توده به عنوان یک معیار برای ارزیابی سختی به شمار می رود. میزان سفتی و تراکم توده های بدخیم بیشتر از توده های خوش خیم می باشد.

الاستوگرافی - مرکر تخصصی طنین

 

الاستوگرافی کبد

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی بیماری کبد چرب ، یکی از شایع ترین بیماری هایی است که افراد گریبان آن هستند. چاقی ، افزایش بیش از حد میزان چربی در خون ، دیابت نوع دو و غیره از جمله علل به وجود آمدن این بیماری می باشند. تشخیص به موقع این بیماری می تواند عامل موثری بر روی درمان آن باشد. از این رو استفاده از روش های پیشرفته در مواقعی که نشانه های آن مشاهده می شود یکی از موارد مهم اولویت پزشک است ، از قبیل این روش ها می توان به اسکن الاستو یا فیبرواسکن کبد اشاره کرد. الاستوگرافی علاوه بر موارد ذکر شده می تواند به تشخیص کبد چرب نیز کمک کند ، انجام این روش کمک می کند تا به جای استفاده از روش های تهاجمی از قبیل بیوپسی و نمونه برداری که احتمال خطا در آن ها بسیار زیاد است به راحتی و بدون درد و تهاجم به شناسایی و بر طرف کردن کبد چرب پرداخت. در روش بیوپسی این امکان وجود دارد که در آزمایشات انجام شده و نمونه برداشته شده ، خطایی صورت پذیرد و باعث ایجاد مشکل در روند تشخیص شود. علاوه بر آن محلی که از آن نمونه برداشت شده است نیز بسیار مهم است و اگر از نمونه از محلی اشتباه برداشته شود می تواند باز نیز منجر به خطا شود. این روش با داشتن دقت بسیار زیاد قادر است باعث شود پزشک یا متخصص رادیولوژی بدون نیاز به نمونه برداری بتواند به درستی کبد چرب را شناسایی کند.

الاستوگرافی -مرکز فوق تخصصی طنین

 

مرکز رادیولوژی ، سونوگرافی و ماموگرافی فوق تخصصی طنین تجهیز شده با پیشرفته ترین و به روز ترین دستگاه ها در زمینه انواع تصویر برداری از قبیل اسکن الاستو است. دکتر اعظم غیبی با همکاری پزشکان و اساتید فوق تخصص در زمینه رادیولوژی و با استفاده از جدید ترین روش های کم تهاجمی در تشخیص انواع توده های بدخیم و خوش خیم توانسته اند نتایج خوب و مطلوبی را در این حوزه به دست آورند و بهترین مرکز رادیولوژی در تهران شناخته شود.

مزایای الاستوگرافی

 1. تکنیک های به کار برده شده در تصویربرداری در معرض تابش یونیزان نبوده و کاملا غیرتهاجمی می باشد.
 2. در تشخیص بیماری های کبد از جمله فیبروز که نوعی اسکار در کبد است ، سریع و دقیق می باشد.
 3. بخش وسیعی از کبد را به نسبت نمونه برداری تحلیل و ارزیابی می کند و هم چنین در پیش بینی خطرات عوارض کبدی مانند تجمع مایعات در شکم بسیار کمک کننده می باشد.
 4. توده های سخت و نرم در طی انجام عمل بافت برداری ، قابل تفکیک می باشد.
 5. تصویربرداری داخل وریدی قابل انجام است.
 6. ساختار پلاک شریانی قابل تصویربرداری می باشد.
 7. از الاستو اسکن می توان تغییرات غیرطبیعی ناشی از تومور در زیر پوست را بررسی و تحلیل نمود.
 8. می توان تشکیل بافت های همبند در هنگام التیام یافتن زخم ها را بررسی نمود.
 9. می تواند شدت بیماری را در کبد شناسایی و ارزیابی کرد.
 10. کمک به تشخیص و تصمیم برای درمان نهایی
 11. در بررسی وضعیت تاندون ها و عضلات نیز نقش موثری دارد.
 12. می تواند جایگزین مناسبی برای بیوپسی کبد باشد.

عوارض الاستوگرافی

در صورتی که نکات ایمنی به درستی رعایت شود ، این روش خطری برای مراجعه کنندگان نخواهد داشت.
در صورتی که در انجام الاستوگرافی از داروهای ارام بخش برای بیمار استفاده شود ، خطر دوز بالا در آن وجود دارد که البته لازم به ذکر است در تمام این مدت علائم حیاتی بیمار به صورت مدام بررسی می شود.
بر اثر تزریق کنتراست گادولینیوم ممکن است عارضه نادر و ناشناخته ای به نام فیبروز سیستمیک کلیوی اتفاق بیفتد. بنابراین لازم است پزشک قبل از تزریق این ماده عملکرد کلیه های بیمار را بررسی کند تا مراجعه کننده مشکلات جدی کلیوی نداشته باشد. هم چنین در صورت تزریق این ماده ، ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک خفیف ایجاد شود که با دارو قابل کنترل کردن می باشد. لازم به ذکر است که الاستوگرافی فراصوت هیچ گونه اثر مضری بر روی انسان ندارد.

الاستو اسکن فراصوت (UR)

به صورت ساده می توان گفت هنگامی که موج های صوتی به جسمی برخورد می کنند به عقب باز می گردند و پژواک می گیرند. و با اندازه گیری امواج های برگشتی می توان اندازه ، شکل ، تراکم و فاصله اجسام را مشخص نمود. از این تکنیک در پزشکی جهت تشخیص تغییرات در اندام های بدن و تشخیص توده های غیرطبیعی و هم چنین تغییر در بافت و عروق مورد استفاده قرار می گیرد. در الاستوگرافی پالس های کوچکی از امواج صوتی با فرکانس بالا را به بافت های بدن می فرستند که با عبور این امواج از داخل بدن ، گیرنده های حساس در مبدل هرگونه تغییر جزئی در حرکت و جهت صدا را ثبت می کنند. در نهایت این امواج بلافاصله توسط کامپیوتر محاسبه و اندازه گیری شده و بر روی صفحه مانیتور نمایش داده می شود.

الاستو اسکن MR

در این روش از امواج رادیویی به جای اشعه ایکس استفاده خواهد شد. این امواج تغییرات شیمیایی در بدن و بافت های آن ایجاد نمی کند. در این روش میدان مغناطیسی با عبور از جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ ها تولید می شود. سیم پیچ ها امواج را ارسال و دریافت می کنند و سیگنال هایی تولید می کنند که توسط دستگاه قابل شناسایی باشد. در نهایت کامپیوتر با پردازش سیگنال های دریافتی تصاویری ایجاد می کند ، که می تواند برش هایی نازک از بدن را نمایش دهد. تصاویر به دست آمده از جهت های مختلف توسط رادیولوژیست قابل بررسی می باشد.

چه افرادی باید الاستو اسکن کبد انجام بدهند ؟

بسیاری از افرادی که به فیبروز و سیروز کبدی مبتلا می شوند تا مدت ها متوجه ابتلا به این بیماری نمی شوند که همین مسئله موجب می شود بیماری پیشرفت زیادی کند. علائم بیماری کبد با سایر بیماری ها ممکن است مشترک باشد که در این شرایط پزشک دستور انجام الاستوگرافی کبد را می دهد. در حالت کلی علائم بیماری کبدی را که باید تحت آزمایش و معاینه قرار بگیرند به صورت زیر می توان بیان نمود :

 • احساس گیجی و خستگی شدید
 • زرد شدن پوست
 • خارش
 • خون دماغ شدید
 • ایجاد کبودی شدید در اثر ضربه آرام
 • متورم شدن پاها
 • کاهش وزن شدید

چه افرادی نمی توانند الاستوگرافی کبد را انجام دهند ؟

انجام این تست عوارض جانبی را به همراه ندارد و جزو کم خطرترین تست ها به شمار می آید. انجام تست الاستوگرافی تهاجمی نیست و به همین دلیل احتمال بروز عفونت در آن وجود ندارد. با این حال گروهی از افراد هستند که نباید این تست را انجام دهند و یا در صورت لزوم حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنند. در این راستا می توان به گروه های زیر اشاره نمود :

 • هپاتیت شدید
 • اختلال قلب سمت راست
 • اضافه وزن بیش از حد
 • در صورتی که فضای بین دنده کوچک تر از حد نرمال باشد.
 • بیمارانی که نمی توانند به پشت دراز بکشند.
 • خانم های باردار
 • افرادی که ایمپلنت فلزی در بدن آن ها وجود دارد.

اقدامات بعد از الاستوگرافی کبد چه می باشد ؟

 • در صورتی که بیمار مشکل خاصی نداشته باشد ، نیازی به همراه ندارد و بعد از انجام این تست می تواند رانندگی کند و به محل کار یا منزل خود باز گردد.
 • هیچ نوع دارویی برای انجام ایت تست تزریق نمی شود و نیازی به بستری شدن بعد از پایان تست نیست.
 • نتایج الاستوگرافی در مرکز سونوگرافی طنین در مدت زمان کوتاهی به بیمار ارائه خواهد شد.

سایر اقدامات بیمار بعد از اعلام نتیجه تست مشخص می شود که باید نتایج این آزمایش را به پزشک ارائه دهد و سپس اقدامات درمانی لازم را انجام دهد. بعد از مشخص شدن نتیجه الاستوگرافی ممکن است بیمار نیاز به مصرف دارو و یا عمل جراحی داشته باشد.

 الاستوگرافی در مرکز سونوگرافی فوق تخصصی طنین

بهترین مرکز تصویربرداری سونوگرافی ، رادیولوژی و ماموگرافی تخصصی طنین در غرب تهران مجهز به دستگاه های پیشرفته و به روز دنیا در زمینه انواع تصویربرداری ها از جمله الاستو اسکن است. دکتر غیبی با استفاده از جدیدترین متدهای کم تهاجمی توانسته در این زمینه نتایج خوبی را به دست آورد.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 2 =