دکتر اعظم غیبی / انواع رادیولوژی / بهترین مرکز رادیولوژی در تهران
۱۰ دقیقه
بهترین مرکز رادیولوژی در تهران

بهترین مرکز رادیولوژی در تهران

آنچه می خوانید...

مرکز رادیولوژی در واقع همان علم تصویربرداری بوده و شاخه ای از علم پزشکی به حساب می آید که با انرژی تابشی در شناسایی و معالجه انواع بیماری ها سر و کار دارد. شما می توانید با مراجعه سونوگرای طنین یکی از بهترین مرکز رادیولوژی در تهران از خدمات ارائه شده توسط دکتر اعظم غیبی بهره مند شوید. رادیولوژی که به آن تصویربرداری تشخیصی نیز گفته می شود، ابزاری است که باعث می شود تا پزشک قادر باشد با استفاده از آن هر اتفاقی در بدن را که در حال رخ دادن است تشخیص دهد.

رادیولوژی چیست؟

تا قبل از پدید آمدن علم رادیولوژی پزشکان تنها با مرگ بیمار قادر بودند ارگان های داخلی بدن را مورد ارزیابی قرار دهند. آن ها تنها می توانستند خارج بدن را بررسی نمایند و به اعضا و بافت های داخلی بدن گوش فرا دهند، در حالی که ساختار داخلی اعضای بدن بیشتر پنهان است.

برای انجام این روش تشخیصی در بهترین مرکز رادیولوژی در تهران به منظور تصویر برداری به طور مستقیم از اشعه یونی برای گرفتن تصاویر استفاده می شود. البته توجه داشته باشید که رادیولوژی یک تخصص در پزشکی می باشد که می تواند به تولید تصاویر مختلف از اعضای داخلی بدن با استفاده از عوامل مختلف فیزیکی و میدان مغناطیسی بپردازد و از نتایج به دست آمده برای شناسایی و در مقدار بسیار کمی برای پیش آگاهی و معالجه بعضی از بیماری ها استفاده کرد ولی به این شرط که در یک مرکز خوب انجام داده شود.

هدف از انجام رادیولوژی

یکی از اهداف مهم رادیولوژی، تشخیص مشکلات داخلی در بدن، پیشگیری از ایجاد آسیب و درد قبل از اینکه بیماری جدی شود است، چرا که این توانایی را به پزشک می دهد تا بیماری ها را سریع تر و دقیق تر شناسایی کند. این شاخه از علم پزشکی تخصصی، از تجهیزات و تکنیک های مختلف برای گرفتن تصاویر از اندام های داخلی بدن استفاده می کند. پزشک متخصص در این زمینه را رادیولوژیست می نامند.

رادیولوژیست ها برای کمک به شناسایی و درمان شرایط مختلف یا صدمات وارد شده، تصاویر گرفته شده را همانند سونوگرافی تجزیه و تحلیل می کنند. رادیولوژی پزشکی بر اساس این که از چه عواملی در آن استفاده می شود به دو رشته تخصصی متفاوت و بزرگ تقسیم می شود.

پزشکی هسته ای

که پایه کار این علم مواد رادیواکتیو است.

رادیولوژی

پایه و اساس آن اشعه ایکس و ویژگی های آن است.

نحوه انجام رادیولوژی

طراحی ظاهری دستگاه های تصویربرداری در بهترین مرکز رادیولوژی در تهران بنا بر اینکه برای تشخیص یا درمان استفاده می شود فرق دارد. اما به طور کلی می توان گفت در یک دستگاه تصویر برداری عمومی یک عدد لامپ تولید کننده اشعه ایکس از طریق بازویی به پایه ای که می تواند در مسیر های مختلف حرکت نماید، وصل شده است تا بتواند اشعه ایکس را به گونه ای دلخواه در جهت های مختلف متمرکز کند.

این نوع دستگاه ها در کنار اینکه از امکاناتی که برای پرتو درمانی یا تابش پرتوها برای تصویر برداری آماده شده است. گاهی اوقات ابزاری نیز برای رویت همزمان تصویر بخشی از بدن که در معرض تابش اشعه قرار گرفته است؛ استفاده می شود. در رادیولوژی با تنظیم شرایط الکتریکی تابش و قرار دادن فیلمی در راه خروج پرتوها و در عین حال به کار بردن ابزار های فرعی برای جمع و جور کردن تابش، می توان از حالات سلامت یا بیماری های فرد، برای مطالعه بیشتر مدرک مطمئن و کافی پیدا نمود.

کاربرد رادیولوژی

کاربرد انجام رادیولوژی

دکتر اعظم غیبی با سال ها فعالیت در مرکز سونوگرافی طنین بهترین مرکز رادیولوژی در تهران ، در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرده اسن که این روش می تواند مشکلات و ناهنجاری های مختلفی را شناسایی نماید که عبارت اند از:

  • تشخیص آسیب های که موجب کمر درد می شوند.
  • قادر است به طور دقیق درجه انحنا و تغییرات به وجود آمده در شکل ستون فقرات را مشخص نماید.
  • لغزش مهره های کمر مانند اسپیدیلولیستزیس و آرتروز
  • گرفتن عکس از ریه های فرد
  • گرفتن عکس های رنگی با کنتراست از مری ، معده ، کلیه و غیره
  • معاینه های ساده و سریع شکم، مری، سنگ کلیه، روده، کلیه ها و غیره
  • شناساسیی شکستگی ها

انواع مختلف رادیولوژی

این شاخه از پزشکی را می توان به چهار قسمت گسترده تقسیم کرد که شامل تشخیصی، مداخله، انکولوژی و فیزیک پزشکی می شود.

تشخیصی

این نوع رادیولوژی شامل رادیولوژی عمومی مغز و اعصاب، اسکلت عضلانی، قفسه سینه، شکمی، کودکان و پستان است و درباره ناهنجاری های که درون ساختار بدن رخ می دهد به پزشک اطلاعاتی را می دهد. روش تشخیصی خود به بخش های متفاوتی اعم از فلوروسکوپی، سی تی اسکن، MRA، سونوگرافی، ماموگرافی و همچنین پزشکی هسته ای تقسیم می شود.

مداخله ای

این نوع رادیولوژی روشی است که دکتر ها از تصویربرداری پزشکی برای ارائه راه کار درمانی به افراد غیر سرطانی استفاده می شود. برای نمونه، رادیولوژیست مداخله ای قادر است از تصویربرداری پزشکی برای پشتیبانی از یک عمل استفاده نماید. به طوری که برای راهنمایی عمل از روش هایی معمولی چون سوزن یا لوله های نازکی به نام کاتر استفاده می شود.

بعضی از این روش ها برای پروسه های کاملا تشخیصی مانند آنژیوگرافی صورت می گیرد ولی در حالی که بعضی از آن ها به عنوان بخشی از درمان های خاص مانند آنژیوپلاستی نیز استفاده می شود. تصاویر راهنما به متخصص رادیولوژیست این قابلیت را می دهند تا ابزارها از راه بدن به نواحی تحت درمان هدایت نمایند.

این روش با کاهش آسیب های جسمی بیمار، میزان بهبودی را افزایش داده و مدت زمانی که نیاز است فرد پس از جراحی بستری شود نیز کمتر خواهد شد.

انکولوژی

متخصص انکولوژیست از پرتونگاری برای درمان سرطان استفاده می نماید. این نوع تکنیک درمانی شامل استفاده از پرتودرمانی با انرژی بالا برای ایجاد صدمه به سلول های سرطانی است که به وسیله آن می توان از گسترش آن ها پیشگیری نمود. علاوه بر آن نیز می تواند به کاهش علائم یا در برخی موارد به درمان کامل بیماری کمک کند.

فیزیک پزشکی

فیزیکدانان پزشکی می توانند از فهم و درک خود در رابطه با فیزیک برای کمک به تشخیص پزشکی استفاده نمایند. برای نمونه، آن ها قادر هستند درباره جنبه های فنی تصویربرداری پزشکی و رادیولوژی مشاوره دهند تا از امنیت و میزان اثر بخشی نتایج اطمینان کامل به دست آید. علاوه بر آن برخی از فیزیکدانان محقق می باشند و در حوزه توسعه فناوری های جدید پزشکی نقش بسیار مهمی دارند. آن ها می توانند دستگاه های که امروزه معمولا بیشتر پزشکان در مرکز رادیولوژی استفاده می کنند، از جمله تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی را توسعه دهند.

بیشتر بخوانید => بیوپسی پستان

چگونه می توان بهترین مرکز رادیولوژی در تهران را انتخاب کرد ؟

لازم است بهترین مرکز رادیولوژی در تهران ویژگی هایی داشته باشد تا بتوان با خیال راحت به آن مرکز مراجعه نمود. در ادامه نکاتی بیان شده است که می تواند شما در داشتن یک انتخاب درست راهنمایی کند.

تجهیزات پیشرفته و جدید

یکی از مهم ترین نکاتی که در انتخاب یک مرکز رادیولوژی خوب در تهران باید به آن توجه داشته باشید تجهیزات مرکز است.  تا بتواند انواع مختلف سونوگرافی نظیر سونوگرافی ترانس رکتال، سونوگرافی ترانس واژینال، داپلر، ماموگرافی و غیره را انجام دهد. همچنین پیشرفته بودن و کیفیت این دستگاه ها از مواردی است که در دقت پاسخگویی نتایج تاثیر زیادی دارد. هنگامی که یک مرکز از تمامی این امکانات برخوردار باشد ، نتایج به دست آمده از سونوگرافی و رادیولوژی کیفیت بالاتری داشته و قابل اطمینان تر خواهد بود.

مجوز و مدارک پزشکی معتبر

توصیه می شود قبل از مراجعه به مرکز، در مورد مجوزها و مدارک پزشک آن مرکز تحقیق کنید و حتما به مرکزی مراجعه نمایید که پزشک آن مجموعه، مدارک تحصیلی خوبی داشته باشد. تخصص پزشک ، مهارت و دانش به روز از جمله عواملی است که در کیفیت و دقت نتایج رادیولوژی و سونوگرافی تاثیر زیادی می گذارد. چرا که در گرایش رادیولوژی و سونوگرافی دارا بودن مدرک، متخصص رادیولوژی CTSCan ، MRI ، Certification اکوکاردیوگرافی جنین، فلوشیپ تصویربرداری پستان زنان بارداری برای بهترین رادیولوژیست از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این نوشتار به توضیح بهترین مرکز رادیولوژی در تهران اشاره کردیم همچنین در مورد سوالات شایعی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود نیز پاسخ داده شد.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ten =