دکتر اعظم غیبی / مقالات / بهترین مرکز سونوگرافی در تهران
۱۹ دقیقه
کاربرد سونوگرافی

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

آنچه می خوانید...

سونوگرافی یک روش تصویربرداری بدون خطر می باشد که می تواند انواع عارضه ها و بیماری های متفاوت داخل بدن را شناسایی کند. دکتر اعظم غیبی در مرکز فوق تخصصی طنین، بهترین مرکز سونوگرافی در تهران با استفاده از جدیدترین تجهیزات می تواند تمامی سونوگرافی های رنگی، داپلر، دو بعدی، سه بعدی، رکتال، ترنس واژینال و غیره را انجام دهد. اگر در مورد این مرکز و فعالیت های آن اطلاعات کاملی ندارید حتما این نوشته را تا انتها بخوانید.

دسترسی آسان به بخش های مهم مقاله

سونوگرافی چیست؟

اولین دستگاه تصویربرداری از بدن دستگاه رادیولوژی است که بر اساس اشعه ایکس کار می کند. این دستگاه برای شروع کار نیاز به ولتاژ بسیار بالایی دارد. استفاده از ولتاژ بسیار بالا تنها برای یک تصویربرداری، باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی می شود.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، این دستگاه نیز همانند سایر دستگاه های پزشکی تغییر بسیار زیادی کرده و مشکل مذکور نیز برطرف شده است. با پیشرفت علم تصویربرداری علاوه بر تهیه تصاویر بر پایه اشعه ایکس می توان در این زمینه از امواج فراصوت (سونوگرافی) و الکترومغناطیسی نیز استفاده نمود. البته لازم به ذکر است که هر کدام از آن ها طبق نظر پزشک و شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

برای انجام هریک از انواع سونوگرافی های که در ادامه اشاره خواهیم کرد حتما به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید ولی توجه داشته باشید این مرکز لازم است حتما از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

 • مجهز بودن به جدید ترین دستگاه ها
 • داشتن محیطی آرام و دلنشین در مطب
 • داشتن برخوردی مناسب با مراجعه کننده های خود
 • دریافت حق ویزیت معقول و مناسب از مراجعه کننده ها
 • داشتن دقت بالا در زمان انجام هر یک از سونوگرافی ها
 • احترام قائل شدن برای وقت بیماران

اگر می خواهید تا از هزینه سونوگرافی مطلع شوید حتما این مقاله از سایت را مطالعه نماید.

راه های پیدا کردن یک مرکز سونوگرافی خوب

روش های مختلفی به منظور پیدا کردن بهترین مرکز سونوگرافی در تهران وجود دارد که در این بخش از مقاله به تمامی این موارد اشاره خواهیم کرد.

جستجو در اینترنت

یکی از ساده ترین روش های انتخاب یک مرکز سونوگرفی خوب است، چرا که خیلی راحت می توان با سرچ بهترین مرکز سونوگرافی در تهران لیستی از بهترین مراکز را مشاهده کرد و با مراجعه حضوری بهترین آن را انتخاب کرد.

پرس و جو از دوستان

قبل از اینکه اینترنت و شبکه های اجتماعی تا به این اندازه پیشرفت داشته باشد افراد برای پیدا کردن یک مرکز سونوگرافی خوب از دوستان، آشنایان خود و افرادی که قبلا در این مرکز خدمات سونوگرافی را انجام داده اند اطلاعاتی را کسب می کردند.

شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام در میان افراد طرفداران بسیار زیادی دارد از همین رو شما می توانید با مشاهده شبکه های اجتماعی مراکز سونوگرافی خواندن نقطه نظرات افراد نسبت به عملکرد مرکز آگاه شوید.

مراجعه حضوری در مرکز

بعد از اینکه پزشک خود را از طریق یکی از این روش های گفته شده انتخاب کردید می توانید با مراجعه حضوری در مراکز سونوگرافی نسبت به میزان رضایت برخورد پزشکان، عملکرد و تجیهزات مرکز آگاه شوید.

اگر ساکن غرب تهران هستید برای انجام سونوگرافی در سعادت آباد می توانید به مرکز سونوگرافی طنین مراجعه کنید.

مزایای بکارگیری سونوگرافی

دکتر اعظم غیبی در رابطه با مزایای این سونوگرافی توضیحاتی را ارائه نموده اند که در ادامه آن ها را بیان کرده ایم:

با این که شدت اشعه ایکس در رادیولوژی بسیار کم می باشد، اما پزشک برای بعضی از تصویربرداری ها از سونوگرافی به جای رادیولوژی استفاده می کند؛ در مواردی مانند تصویربرداری از جنین و معاینات دوران بارداری که در برخی از موارد ممکن است اشعه ایکس برای جنین مشکلاتی را به وجود بیاورد و باعث نارسایی جنین شود.

پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن این روش و همچنین استفاده از امواج فراصوت به جای اشعه ایکس باعث شده است این مشکلات تا مقدار بسیار زیادی حل شوند؛ به طوری که امروزه برای بررسی وضعیت جنین و آگاهی از سلامت آن از اولتراسوند استفاده می شود.

می توان با استفاده از این تکنیک، از بافت های نرم مثل طحال، کبد و کلیه ها تصویربرداری کرد؛ در حالی که با استفاده از اشعه ایکس این امکان وجود نداشت.

مزایای سونوگرافی

جهت انجام سونوگرافی و حتی دیگر روندهای تصویربرداری پزشکی می توانید به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید.

کاربرد سونوگرافی

گاها پزشک برای تشخیص و درمان بعضی از بیماری ها انجام سونوگرافی را ضروری می داند؛ به همین خاطر این آزمایش در بررسی موارد ذیل کاربرد پذیر می باشد:

 • مشاهده تخمدان ها
 • بررسی رحم در زمان بارداری و نظارت بر روی مراحل رشد جنین
 • شناسایی مشکلات مثانه
 • بررسی جریان خون در مناطق مختلف بدن
 • کمک به نمونه برداری از انواع تومورهای مغزی
 • آزمایش توده های پستانی
 • ارزیابی غده تیروئید
 • ارزیابی مشکلات موجود در اندام تناسلی آقایان و غده پروستات
 • بررسی التهاب مفاصل
 • شناسایی بیماری متابولیک استخوان

در یک مرکز سونوگرافی خوب در تهران شما می توانید، پروسه سونوگرافی را در راستای تمام کاربردهای نامبرده به انجام برسانید.

انواع سونوگرافی بارداری در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

سونوگرافی دارای انواع مختلفی است که در این بخش از مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد تمامی این موارد صحبت کنیم:

این نوع اولتراسوند همانطور که از نامش پیداست در زمان بارداری و به علت های مختلف صورت می پذیرد تا پزشک از سلامت مادر و جنین اطمینان پیدا کند. سونوگرافی بارداری، عموما به دلایل پزشکی و به دنبال به وجود آمدن نشانه های مشکوک در مادر و جنین انجام می شود، اما بیشتر اوقات سونوگرافی حاملگی تنها برای تعیین جنسیت جنین مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود اینکه این تصویربرداری برای خانم های باردار هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما به طور کلی توصیه می شود پزشکان تنها در موارد ضروری از این نوع تصویربرداری استفاده کنند.

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری طی چند جلسه انجام می شود؟

یکی از نکاتی که خانم های باردار لازم است حتما به آن توجه داشته باشند این است که به هیچ عنوان نباید سونوگرافی را بیش از اندازه در دوران بارداری انجام داد و به طور معمول انجام سونوگرافی در طی دوران بارداری ۴ الی ۵ بار توصیه می شود.

البته لازم به ذکر است که تعداد جلسات انجام سونوگرافی به شرایط مادر بستگی دارد یعنی زمانی که مادر دوقلو باردار باشد، دیابت یا فشار خون بالا داشته باشد بسته به شرایط انجام سونوگرافی در تعداد جلسات بیشتری انجام می شود.

انواع سونوگرافی بارداری

بیشتر بخوانید=> سونوگرافی آندوسکوپیک

انواع سونوگرافی های بارداری

سونوگرافی بارداری از انواع مختلفی برخوردار است که شامل موارد زیر می باشد:

سونوگرافی NT

این نوع سونوگرافی که در مرکز سونوگرافی طنین نیز انجام می شود، یکی از مهم ترین آزمایشاتی است که پزشک برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی در هفته پایانی سه ماه ابتدایی حاملگی به انجام می رساند. تمرکز سونوگرافی NT بر روی ناحیه کوچک پشت گردن نوزاد می باشد که به آن گره نوچال نیز گفته می شود. در جنین های که درصد وقوع اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون در آن ها بسیار بالا می باشد این سونوگرافی قابل انجام می باشد.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی بوده و از آن برای نشان دادن حرکت خون در شریان های انتقال دهنده خون استفاده می شود. سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا بدون استفاده از ابزار خاص بتواند هر آن چه که درون عروق خونی در حال رخ دادن است مشاهده کرده و اطلاعات لازم را از آن به دست بیاورد. با استفاده از این روش می توان از مشکلاتی همچون لخته شدن خون در رگ ها، نارسایی وریدی ، مسدود شدن رگ ها ، بیماری های مادرزادی قلبی و غیره را آگاهی پیدا کرد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بسیار شبیه به یکدیگر هستند ولی با این تفاوت که در سونوگرافی ۴ بعدی تصاوی تولید شده به طور مرتب بروز شده و هر گونه حرکت نوزاد را ثبت می کند. یکی از اهداف مهم سونوگرافی ۴ بعدی تشخیص دقیق حرکت بدن نوزاد است.

البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که اگر پزشک این سونوگرافی را تجویز کرد می بایست حتما آن را انجام دهید مناسب ترین زمان برای انجام سونوگرافی ۴ بعدی بین هفته ۲۷ تا ۳۲ بارداری است. انجام این نوع سونوگرافی می تاند برای  جنین کمی خطرناک باشد چرا که زمان زیادی در معرض اشعه فراصوت قرار می گیرد.

سونوگرافی آنومالی

یکی از آزمایشات متداول دوران بارداری که در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام داده می شود سونوگرافی آنومالی نام دارد که هدف از انجام آن بررسی عملکر اندام های جنین و عملکرد وی است. به طور معمول انجام این سونوگرافی طبق دستور پزشک می بایست انجام داده شد تا از این طریق بتوان هر گونه ناهنجار یا مشکلات مادرزادی جنین را تشخیص داد. شاید بپرسید که این سونوگرافی چه اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد؟ در جواب این سوال باید گفت که در این سونوگرافی چون از امواج صوتی استفاده می شود می توان تمامی اندام بدن جنین را از قبیل مغز، حفره شکمی، دست و پا، بند نافریال مایع آمنیوتیک، معده، قلب و … را بررسی کرد.

سونوگرافی واژینال

یکی از متداول ترین سونوگرافی های مربوط به خانم ها که لازم است برای تشخیص بیماری های زنان حتما انجام داده میشود سونوگرافی واژینال نام دارد که از طرق انجام آن در یکی مرکز سونوگرافی خوب در تهران می توان هر گونه مشکل در ناحیه واژن، لگن، رحم را تشخیص داد. باید اشاره کنیم که انجام این سونوگرافی غیر تهاجمی بوده و هیچ نوع خطری را برای فرد به همراه نخواهد داشت البته توجه داشته باشید که قبل از انجام سونوگرافی حتما مثانه شما خالی باید تا در طی انجام سونوگرافی دردی را احساس نکنید.

آیا این روش تصویربرداری پزشکی (سونوگرافی) محدودیتی را شامل می شود؟

با وجود اینکه سونوگرافی یک ابزار تشخیصی قدرتمند و پر کاربرد می باشد اما دارای محدودیت های نیز است. امواج صوتی از هوا یا استخوان به خوبی عبور نمی کنند، از همین رو نمی توان در عکس برداری از مناطق تو خالی بدن و مناطقی که با استخوان های متراکم پوشانده شده اند استفاده کرد؛ چرا که در این مناطق نتایج دقیق نمی باشد. به عنوان مثال نمی توان از این روش برای تصویربرداری از مغز و ریه ها استفاده کرد. جهت تشخیص بیماری در این نواحی پزشک برای افراد آزمایشات دیگری را مانند ام آر آی یا سی تی اسکن تجویز می کند.

تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی

بیشتر آزمایشات سونوگرافی به آمادگی یا انجام اقدامات خاصی نیاز ندارند، اما در مواردی استثناهایی وجود دارد که عبارت اند از:

 • در سونوگرافی لگن لازم است که مثانه شما پر باشد. به همین خاطر باید مقادیر بسیار زیادی آب بنوشید و تا چندین ساعت قبل از انجام آزمایش از تخلیه ادرار اجتناب کنید.
 • توجه داشته باشید که داشتن مو در ناحیه تناسلی مشکل زیادی را ایجاد نمی کند ولی در صورت زیاد بودن موهای این بخش لازم است تا حتما قبل از انجام سونوگرافی آن ها را بتراشید.
 • اگر سابقه انجام جراحی دارید بهتر است حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.
 • در صورت داشتن زخم باز به هیچ عنوان نمی توان سونوگرافی را انجام داد چرا که در تحریک زخم و ایجد آلودگی بسیار موثر است.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی

سونوگرافی تنها به دستور پزشک انجام می شود و در صورتی که بیماری، از روی علائم و معاینه فیزیکی تشخیص داده نشود، صورت می پذیرد. البته در کنار این پروسه تشخیصی، می توان از سایر روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و ام آر آی که در بهترین مرکز تصویربرداری پزشکی در غرب تهران به انجام می رسد، استفاده کرد. البته که انتخاب آن بستگی به تشخیص پزشک دارد. هر یک از پروسه های مذکور برای تشخیص عارضه های مختلفی استفاده می شود.

جهت دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید تا مشاوران ما در مرکز سونوگرافی طنین با شما تماس بگیرند.

نام
شماره تماس
پیام شما
فرم با موفقیت ارسال شد!
هنگام ارسال فرم خطایی رخ داده است. لطفاً همه فیلدهای فرم را دوباره تأیید کنید.

انجام سونوگرافی برای تشخیص بیماری ها

سونوگرافی روشی ارزشمند در تشخیص بیماری های تخمدان، رحم و فضای لگن زنان می باشد. از جمله بیماری های قابل بررسی توسط دستگاه تصویربرداری می توان به توده های رحم، فیبروم ، کیست تخمدان و بیماری های مربوط به سیستم ادرار زنانه اشاره کرد. البته علاوه بر خانم ها در آقایان نیز برای تشخیص بیماری ها از سونوگرافی استفاده می شود که از انواع مختلف سونوگرافی به منظور تشخیص بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سونوگرافی مثانه

سونوگرافی آپاندیس

یکی از عارضه های اورژانسی آپاندیس می باشد که لازم است به سرعت تشخیص داده شود تا از بروز عوارض جدی جلوگیری شود. افرادی که آپاندیس آن ها دچار التهاب می شود، باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرند؛ زیرا احتمال پارگی وجود دارد از همین رو جهت تشخیص از این سونوگرافی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی شکم

سونوگرافی مثانه

از این تست برای ارزیابی و اندازه گیری حجم مثانه، تعیین وجود سنگ و تومورهای مثانه و اندازه گیری ضخامت دیواره مثانه استفاده می کنند. از علت های شایع برای درخواست این نوع سونوگرافی وجود علائم ادراری نظیر تکرر ادرار، درد در پهلو ها، سوزش ادرار و غیره می باشد.

سونوگرافی مثانه
سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

برای تشخیص کیست، تومور یا سایر بیماری ها در کنار ماموگرافی یا معاینه های بالینی می توان از سونوگرافی سینه کمک گرفت. در واقع کاربرد اصلی سونوگرافی سینه برای تشخیص کیست های داخل پستان می باشد. از این روش می توان برای نمونه برداری و یا تخلیه کیست ها استفاده کرد.

کانال آپارات مرکز سونوگرافی طنین

سونوگرافی غذه تیروئید

تیروئید غده ای است که دارای شکل پروانه بوده و در زیر گردن قرار می گیرد. این غده وظیفه دارد تا هورمون های اصلی سوخت و ساز بدن را تولید کند. سونوگرافی تیروئید برای تشخیص ناهنجاری ها، توده های سرطانی و مشکلات به وجود آمده در این ناحیه انجام می شود تا در صورت ابتلا به سرطان سریعتر نسبت به درمان آن اقدام شود.

سونوگرافی غده تیروئید
سونوگرافی کبد چرب

سونوگرافی کبد چرب

یکی از مشکلات شایع در میان خانم و به خصوص آقایان کبد چرب است که می تواند می تواند منجر به التهاب و حتی مرگ سلول های کبد شود. یکی از بهترین روش های سونوگرافی کبد چرب می باشد.

سونوگرافی ترانس رکتال

از سونوگرافی ترانس رکتال به منظور بررسی مشکلات مرتبط با پروستات استفاده می شود که برای انجام آن ابتدا پروپ مخصوص سونوگرافی وارد مقعد شده تا از طریق امواج صورتی بتوان تصویربرداری از این بخش را انجام داد. توجه داشته باشید این نوع سونوگرافی نیز می تواند خطرات و عوارضی را چون خونریزی، متورم شدن بافت پروستات، مشاهده خون در مدفوع، درد و .. را در فرد به همراه داشته باشد. 

سونوگرافی ترانس رکتال
سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه

یکی از اهداف مهم انجام سونوگرافی کلیه بررسی شکل  اندازه کلیه ها است علاوه بر انجام این موارد می تواند برای بررسی و تشخیص جریان خون در کلیه ها نیز از سونوگرافی کلیه استفاده کرد. هدف از انجام سونوگرافی کلیه بررسی بیمارهایی چون تومور کیست، آبسه، سنگ کلیه، انسداد، وجود مایع در داخل کلیه و اطراف آن است.

سونوگرافی چشم

یکی از مهم ترین اهداف انجام سونوگرافی چشم بررسی کره چشم است تا از این طریق بتوان بیماری های مرتبط با چشم را تشخیص داد. مراکز انجام سونوگرافی در تهران به دو طریق یعنی از روی پلک و از داخل چشم این کار را انجام می دهند. یکی از نکات بسیار مهمی که در سونوگرافی چشم می بایست به آن توجه شود این است که به هیچ عنوان در روز انجام سونوگرافی نباید هیچ نوع آرایشی برروی چشم های خود داشته باشید.

سونوگرفی چشم
سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه

بیضه در واقع یکی از بخش های مهم تولید مثل در آقایان محسوب می شود و در تولید اسپرم و هومون های مردانه نقش بسیار موثری دارد. یکی از اهداف مهم انجام این سونوگرافی بررسی کامل بیضه است. از مهم ترین ویژگی های بارز انجام این سونوگرافی غیر تهاجمی بودن و بدون درد بودن آن است.

بیشتر بخوانید=> سونوگرافی فولیکول

برای انجام هر یک از غربالگری های فوق می توانید به مرکز تصویربرداری طنین مراجعه نمایید.

مشاوره آنلاین با مرکز سونوگرافی طنین

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این نوشتار در مورد بهترین مرکز سونوگرافی در تهران اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم ولی توجه داشته باشید با توجه به بزرگی تهران انتخاب چنین مرکزی با چنین ویژگی ها کمی سخت است ولی می بایست نهایت دقت را داشته باشید تا به هیچ عنوان دچار اشتباه نشوید.

راه های ارتباطی با مرکز سونوگرافی طنین

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۰۱

ساعت کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۱:۰۰
با تعیین وقت قبلی

آدرس: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو ، ضلع جنوب غربی (بین میدان شهرداری و کتاب) جنب شیرین عسل، پلاک ۶۲، طبقه اول

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four × four =