دکتر اعظم غیبی / مقالات / بهترین مرکز ماموگرافی در تهران
۱۶ دقیقه
ماموگرافی

بهترین مرکز ماموگرافی در تهران

آنچه می خوانید...

ماموگرافی یک روش برای آزمایش و بررسی بافت پستان می باشد. بر اساس آمار یکی از شایع ترین نوع سرطان در میان خانم ها ، سرطان سینه می باشد. به همین خاطر همواره توصیه می شود بانوان بالای چهل سال هر سال یک بار این آزمایش را برای شناسایی و تشخیص وجود تومور و توده های سرطانی انجام دهند. چرا که تشخیص زود هنگام سرطان های سینه با انجام این آزمایش و استفاده از راه کارهای درمانی موثر، نقش بسیار مهمی در بهبودی و از بین بردن تومورهای سینه دارد. در این مقاله سعی شده است هر آنچه که نیاز است تا در مورد ماموگرافی و چگونگی انجام آن در بهترین مرکز ماموگرافی در تهران صحبت کنیم.

ماموگرافی چیست؟

می توان گفت ماموگرافی در واقع یک روش است که در آن با استفاده از پرتوهای خفیف اشعه ایکس می توان بافت سینه را مورد آزمایش و ارزیابی قرار داد. این آزمایش با هدف شناسایی و تشخیص به موقع بیماری های مربوط به سینه در زنانی که با ناهنجاری ها و مشکلاتی مانند احساس درد در پستان و فرو رفتگی نوک سینه رو به رو هستند انجام می شود.

انجام این آزمایش در بهترین مرکز ماموگرافی در تهران کمک می کند توده های بدخیم و خوش خیم و همچنین کیست های بافت پستان قبل از این که قابل لمس توسط خود فرد یا پزشک باشند؛ تشخیص داده شوند البته باید اشاره کنیم که به طور قطعی نمی توان سرطان را با این روش تشخیص داد، اما اگر نتایج حاصل از انجام آن نشان دهنده وجود سرطان سینه در فرد باشد، بافت مشکوک جهت نمونه برداری به آزمایشگاه منتقل می شود.

بیشتر بخوانید => ماموگرافی لیزری

نحوه انجام ماموگرافی

دستگاه ماموگرافی از دو صفحه موازی تشکیل شده است که سینه ها در میان این صفحات قرار داده می شوند. صفحه ها با نزدیک شدن به هم ابتدا بافت سینه را برای گرفتن تصاویر دقیق تر کمی فشرده می کنند. پس از آن سینه ها در موقعیت صحیحی نسبت به دستگاه قرار می گیرند. در این زمان پزشک یا متخصص تصویربرداری از شما می خواهد تا برای چند ثانیه نفس خود را در سینه حبس کنید تا در همان لحظه تصویر برداری با اشعه ایکس انجام شود. ممکن است پزشک یا متخصص برای گرفتن تصاویر از زاوایای مختلف موقعیت سینه ها را تغییر دهد.

در خصوص مدت زمان انجام این آزمایش در بهترین مرکز ماموگرافی در تهران باید اشاره کنیم که عوامل مختلفی دخیل می باشد:  

  • پر کردن فرم های آزمایش و انتظار برای دریافت نوبت
  • زمان لازم برای پوشیدن لباس های مخصوص
  • مدت زمانی که طول می کشد تا متخصص سینه ها را در موقعیت درست قرار دهد.
  • و …

با توجه به تمامی موارد گفته شده در کل تمامی پروسه این تصویربرداری، از زمان آماده شدن برای تست تا خارج شدن از بهترین مرکز ماموگرافی در تهران حدوداً ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

آستانه تحمل درد افراد در زمان انجام این تست مختلف می باشد. می توان گفت در هر شرایطی، بیشتر افراد به دلیل فشارهایی که در زمان تصویربرداری، به بافت سینه وارد می شود کمی احساس درد و ناراحتی می کنند و این امر کاملا طبیعی می باشد. اما این را هم باید متذکر شد میزان دردی که هر فرد در زمان انجام این تست احساس می کند به عوامل متفاوتی از قبیل اندازه سینه ها و زمان قاعدگی بستگی دارد.

برای اینکه در زمان انجام ماموگرافی، فرد درد کمتری را تجربه کند باید به چندین نکته کوچک توجه کرد. خانم های که بافت سینه شان فیبروکیستیک است، احتمال اینکه درد شدیدی را تجربه کنند زیاد است. از همین رو بهتر است این تست بعد از قاعدگی انجام شود و حتما فرد قبل از انجام آن از مصرف شکلات، قهوه و مواد غذایی پر ادویه و تند اجتناب نمایند.

بهترین مرکز ماموگرافی در تهران

مزایای ماموگرافی

همانطور که گفته شد با انجام این تست تشخیص، می توان سرطان سینه را به موقع تشخیص داده و احتمال مرگ بر اثر ابتلا به آن را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. علاوه بر آن، انجام این تست به زنان کمک می کند تا نسبت به وضعیت سلامتی پستان های خود آگاهی بیشتر کسب نمایند. همین امر موجب می شود زنان تا ۹۸ درصد نسبت به عدم ابتلا به سرطان در صورت منفی بودن نتایج حاصله اطمینان پیدا کنند.

این را هم بدانید که مزیت مراجعه به مرکز تصویربرداری پزشکی طنین بهترین مرکز ماموگرافی در تهران، این است که شما توسط دکتر غیبی ویزیت و معاینه می شوید و تست را زیر نظر ایشان به انجام می رسانید.

بیشتر بخوانید=> ماموگرافی دیجیتال

آیا ماموگرافی عوارض دارد؟

برخی از افراد این ذهنیت را دارند که ماموگرافی به دلیل استفاده از اشعه ایکس سرطان زا است. باید گفت این تفکر کاملا غلط است ؛ زیرا دوز اشعه مورد استفاده بسیار پایین می باشد به طوری که حتی می توان آن را نادیده گرفت. تنها ۱۵ الی ۵ درصد نتایج حاصل از این آزمایش، به انجام نوع تکمیلی آن یا سونوگرافی سینه نیاز پیدا می کنند که اغلب آن ها طبیعی می باشد.

البته لازم به ذکر است که انجام سونوگرافی تنها برای بررسی بیشتر استفاده می شود از همین رو نباید آن را جایگزین این آزمایش کرد. سونوگرافی را نیز لازم است در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران انجام دهید. انجام آزمایش تکمیلی تنها به خانم هایی که سن آن ها پایین تر از ۳۵ سالگی می باشد توصیه می شود. با این وجود می توان گفت این آزمایش عوارضی ندارد و فواید آن بیشتر از انجام ندادن آن می باشد.

ماموگرافی در دوران بارداری و شیردهی

در ماموگرافی از اشعه کم توان X استفاده می شود؛ بنابراین انجام آن برای مادران باردار و شیرده مانعی ندارد. اما به صورت کلی در زمان بارداری، انجام این تست توصیه نمی شود؛ مگر در صورتی که پزشک معالج با معاینه متوجه ناهنجاری های ظاهری در سینه ها یا تشخیص توده ای در سینه شده باشد که در این صورت با در نظر گرفتن شرایط خاص، این آزمایش را تجویز می کند.

در دوران شیردهی نیز به دلیل تجمع شیر در غدد پستان و افزایش تراکم بافت سینه ممکن است خللی در شناسایی و تشخیص ناهنجاری ایجاد شود، بنابراین توصیه می شود بعد از گذشت ۳ ماه از پایان شیردهی در صورت لزوم این تست را انجام دهید.

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

به دلیل حساس بودن بافت های پروتزی، در هنگام ماموگرافی سینه های دارای پروتز، امکان پاره شدن این بافت ها وجود دارد. بنابراین در افرادی که عمل های زیبایی افزایشی سینه و یا ماموپلاستی انجام داده اند، لازم است این آزمایش با دقت و ملاحظه های خاص و زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد که می توانید به بهترین مرکز ماموگرافی در تهران مراجعه کنید.

ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

توصیه می شود قبل از انجام این تست حتما از سالم بودن پروتزهای داخل سینه ها مطمئن شوید؛ زیرا در صورت پاره بودن پروتز ها امکان دارد به دلیل فشار در هنگام این تصویربرداری، سیلیکون یا آب نمک به داخل سینه ها پخش شود. همچنین این افراد ممکن است در هنگام انجام تست با احساس درد به صورت موقت رو به رو شوند. بعد از انجام این آزمایش برای سینه های پروتزی احتمال خیلی کمی تغییر شکل و یا نرم شدن بافت های پروتز وجود خواهد داشت.

محدودیت های ماموگرافی

بهترین و دقیق ترین روش تشخیص برای سرطان سینه انجام این روش تشخیصی در بهترین مرکز ماموگرافی در تهران می باشد. با این حال محدودیت هایی را با خود به همراه دارد. برای مثال می توان گفت تشخیص سرطان با انجام این آزمایش هیچگاه صد در صد و قطعی نبوده است. از محدودیت های دیگر این تست می توان به موارد زیر اشاره کرد :

در خانم های جوان بخصوص در دوران بارداری و یا شیردهی به دلیل بافت متراکم سینه ها احتمال نتیجه مثبت کاذب وجود دارد. می توان گفت حدود نیمی از خانم هایی که در طول یک سال به صورت منظم این آزمایش را تکرار می کنند ، حداقل یک بار ممکن است جواب آزمایش به صورت کاذب، مثبت شود و به اشتباه وجود توده سرطانی در سینه را تایید نماید.

هم چنین باید در نظر داشت در انجام این آزمایش ممکن است گاهی نتیجه آزمایش به صورت کاذب منفی اعلام شود که در هر ۵ موردی که احتمال قطعی توده سرطان در آن ها وجود دارد ، یک مورد به اشتباه می تواند منفی اعلام شود.

مرکز تصویر برداری طنین بهترین مرکز ماموگرافی در تهران از جمله محدودیت های این آزمایش را می توان به اغراق در نشان دادن نتیجه دانست. مثلا گاهی ممکن است در نتیجه آزمایش یک تومور خطرناک را به اشتباه تشخیص داده شود و پزشک داروهایی را تجویز نماید که مصرف آنها بیهوده بوده و بیمار نیازی به آن ها ندارد.

سونوگرافی بهتر است یا ماموگرافی؟

با توجه به محدودیت های توضیح داده شده در خصوص این تست توصیه می شود از سونوگرافی به عنوان مکمل برای دستیابی به نتیجه دقیق و صحیح استفاده شود. در ماموگرافی به علت تراکم بافت های سینه احتمال اشتباهاتی وجود دارد اما در سونوگرافی به علت تصاویری به دست آمده با وضوح بالا می تواند کمک کننده خوبی در تشخیص سرطان سینه باشد.

در سنین زیر ۵۰ سال و یا وراثت و مصرف داروهای خاص از عواملی است که در تراکم بافت سینه ها نقش دارد، بنابراین سونوگرافی در کنار این تست در تشخیص دقیق بیماری در این افراد توصیه می شود.

انتخاب بهترین مرکز ماموگرافی در تهران

به مظنور انتخاب یک مرکز ماموگرافی خوب روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

جستجو در اینترنت: یکی از ساده ترین روش ها بوده که خیلی آسان با سرچ بهترین مرکز ماموگرافی در تهران لیستی از بهترین مراکز برای شما نمایش داده می شود که خیلی راحت می توانید یک مرکز خوب را انتخاب کنید.

صفحات مجازی: اینستاگرام، فیسبوک و… امروزه در میان افراد بسیار پرطرفدار است پزشکان نیز صفحاتی را به خود اختصاص داده اند تا از این طریق نمونه کارها و حوزه فعالیت خود را تبلیغ کنند.

جستجو از دوستان: این روش یکی از راحت ترین ها بوده و شما با از طریق گفتگو با افرادی که قبلا به این مرکز مراجعه کرده اند و از همه مهم تر میزان رضایتشان از خدمات ارائه شده اطلاعات کاملی را کسب کنید.

سوالات متداول در مورد ماموگرافی

سخن آخر

دکتر اعظم غیبی به افراد متقاضی انجام این روش تصویر برداری توصیه می کنند، برای اینکه در انجام آزمایش خطایی رخ ندهد، حتما به بهترین مرکز ماموگرافی در تهران با تکنسین های مجرب و متبحر مراجعه کنند.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + six =