دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی
۵ دقیقه
بارداری پوچ

تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی

آنچه می خوانید...

تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی یکی از روش‌های متداول و آسان این عارضه است. زیرا با انجام آزمایش خون و سنجش‌های هورمون نمی‌توان نوع بارداری را تشخیص داد. در ادامه این مقاله در مورد چگونگی تشخیص حاملگی پوچ با استفاده از سونوگرافی توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

بارداری پوچ

تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی چیست؟

گر پزشک بارداری پوچ را در مراحل اولیه  تشخیص دهد، ممکن است برای تایید نهایی و قطعی، سونوگرافی را چند هفته بعد انجام دهد تا از نتیجه اطمینان حاصل کند. در حاملگی پوچ، تصویر سونوگرافی نشان می‌دهد که هیچ جنینی در رحم وجود ندارد و همچنین کیست‌های خالی یا بدون جنین قابل مشاهده هستند.

بیشتر بخوانید:سونوگرافی تعیین جنسیت

حاملگی پوچ چه زمانی اتفاق می افتد؟

این عارضه باعث سقط زودرس در سه ماهه اول بارداری می شود.  در طول رشد جنین، یک تخمک بارور شده به بلاستوسیت تبدیل می‌شود.  در حدود چهار هفته بارداری، این بلاستوسیت در دیواره رحم کاشته می شود و به جنین تبدیل می شود.  هنگامی که شما یک تخمک پوچ دارید، کیسه حاملگی که جنین را نگه می دارد، حتی بدون وجود جنین به رشد خود ادامه می دهد که موارد زیر ممکن است رخ دهد:

  • تخمک پوچ آنقدر در اوایل بارداری اتفاق می افتد که هرگز متوجه بارداری خود نمی شوید.
  • در حاملگی پوچ شخص علائم بارداری دارد و آزمایش خون مربوط به حاملگی وی مثبت است، اما پس از سونوگرافی مشخص می شود که حاملگی پوچ اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی بارداری

 علائم تخمک سوخته یا بارداری پوچ چیست؟

این عارضه می تواند در اوایل بارداری اتفاق بیفتد که هرگز نمی دانستید باردار هستید.  در موارد دیگر، ممکن است علائم بارداری مانند عقب افتادن قاعدگی یا تست بارداری مثبت را تجربه کنید.  شما می توانید علائم اولیه بارداری مانند حساسیت سینه ها و تهوع صبحگاهی را نیز داشته باشید. سایر مواقع علائم شما شبیه علائم سقط جنین است:

 خونریزی واژینال: لکه بینی (خونریزی خفیف)، بروز خونریزی یا لخته های خون.

 گرفتگی عضلات: گرفتگی خفیف تا متوسط ​​در ناحیه لگن و شکم.

تنها راه برای تایید و رد تخمک سوخته یا حاملگی پوچ، سونوگرافی است. در طی سونوگرافی، با نشان دادن ساک خالی حاملگی تایید می شود که جنینی در داخل آن وجود ندارد.

سونوگرافی چگونه بارداری پوچ را تشخیص می دهد؟

سونوگرافی با معیارهای مختلفی پوچ بودن بارداری را تشخیص می‌دهد. در ادامه به معیار های تشخیص این روش تصویربرداری اشاره خواهیم کرد:

  • در سونوگرافی ترانس شکمی می توان عدم وجود جنین در کیسه حاملگی را تشخیص داد.
  • بارداری پوچ با عدم شناسایی جنین در کیسه حاملگی توسط سونوگرافی خارج واژینال امکان پذیر است.
  • اگر سونوگرافی نتواند کیسه زرده در کیسه حاملگی را شناسایی کند به معنی پوچی بارداری است.
  • اگر طرح کلی کیسه بارداری نامنظم یا ناقص باشد این احتمال وجود دارد که بارداری پوچ باشد.
  • پایین بودن کیسه بارداری و یا موقعیت غیر طبیعی از نشانه‌های بارداری پوچ است.
  • در صورتی که رحم نتواند به طور مناسب برای جنین بزرگ شود، ممکن است از نشانگان حاملگی پوچ باشد که در سونوگرافی قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی بارداری دوقلو

انواع سونوگرافی‌های تشخیص حاملگی پوچ

برای تشخیص بارداری پوچ می توان از انواع مختلف سونوگرافی استفاده کرد که در ادامه به انواع این روش‌های تصویر برداری اشاره خواهیم کرد:

سونوگرافی شکمی

انجام سونوگرافی از روی شکم به تشخیص بارداری پوچ کمک می‌کند. در این روش برای تشخیص بهتر و تصاویر واضح تراز مقداری ژل در سطح پوست شکم استفاده می‌شود.

سونوگرافی ترانس واژینال

برای تشخیص حاملگی پوچ، سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً موثرتر از سونوگرافی شکمی است. در سونوگرافی ترانس واژینال، یک سوند وارد واژن می‌شود و تصاویر دقیق‌ از رحم و تخمک‌گذارها را ارائه می‌دهد.

نحوه انجام سونوگرافی تشخیص بارداری پوچ

پزشک با استفاده از سونوگرافی واژینال، تخمک سوخته را تشخیص می‌دهد.  این اتفاق در سه ماهه اول، معمولا بین هفت تا هفته نهم بارداری رخ می‌دهد. معمولا جنین در این هفته از بارداری قابل مشاهده است. اما در صورت وجود تخمک سوخته، ساک حاملگی خالی خواهد بود. نحوه انجام سونوگرافی تشخیصی عبارتند از:

فرد روی میز معاینه دراز می‌کشد و پاهای خود را مانند معاینه لگن در رکاب قرار می‌دهد. پزشک متخصص زنان یا سونوگرافیست با انجام سونوگرافی واژینال می‌تواند محتویات داخل رحم را ببیند.

تخمک سوخته به صورت یک کیسه خالی ظاهر می‌شود و سونوگرافیست با مشاهده این مورد می‌تواند بارداری پوچ را تشخیص دهد.

خانم‌ها معمولا از این که حاملگی پوچ دارند، بی‌ اطلاع هستند.  این امر به این دلیل است که جفت به ترشح هورمون‌ ها ادامه می‌دهد و باعث می‌شود بدن حالت بارداری ایجاد کند.  همچنین به همین دلیل است که همچنان می توانید علائم بارداری، از جمله تست بارداری مثبت را داشته باشید.

اگر قبلاً خونریزی یا علائم سقط جنین را تجربه کرده اید، پزشک شما از سونوگرافی برای بررسی محتویات رحم برای تشخیص تخمک سوخته استفاده می کند.

درمان بارداری پوچ

آمادگی‌های قبل سونوگرافی تشخیص بارداری پوچ

سونوگرافی تشخیص بارداری پوچ با دو روش انجام می‌شود و با توجه به نوع سونوگرافی انتخابی، ممکن است از فرد خواسته شود حجم بالایی مایعات نوشیده و از تخلیه ادرار خودداری کند. در صورت انجام سونوگرافی ترانس شکمی فرد  باید لباس‌های گشاد و راحت بپوشد تا بتواند شکم خود را در معرض دید سونوگرافیست قرار دهد.

عوارض تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی

سونوگرافی یک روش آسان و ایمن است که در آن از اشعه‎های مضر استفاده نشده است. بنابراین تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی عوارض خاصی به دنبال ندارد.

نتیجه گیری

مهم ترین و دقیقترین روش برای تشخیص بارداری پوچ انجام  سونوگرافی است. ممکن است نتایج آزمایش خون فرد بارداری را نشان دهد اما نوع بارداری او پوچ باشد. سونوگرافی با تشخیص یک سری ویژگی‌ها، بارداری را تایید یا رد می‌کند. تشخیص اینکه تخمک ایجاد شده پوچ است یا نه توسط این روش تصویر برداری ممکن است. اگر در هنگامی سونوگرافی درون کیسه حاملگی هیچگونه نطفه یا جنینی دیده نشود به معنای بارداری پوچ است.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eighteen − 14 =