دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / تفاوت سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی
۶ دقیقه
سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی چیست؟

تفاوت سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی

آنچه می خوانید...

ما در این نوشتار قصد داریم تا در مورد تفاوت سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهار بعدی صحبت کنیم. سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی شبیه به یکدیگر هستند ولی با این تفاوت که تصاویر ایجاد شده در سونوگرافی چهار بعدی حرکت نوزاد یعنی باز بسته کردن چشم ها و لگد زدن او را نیز نشان می دهد. علاوه بر تمامی موارد گفته شده باید اشاره کنیم که در این دو سونوگرافی، اطلاعات کاملی در مورد ناهنجاری مربوط به جنین در اختیار پزشک قرار می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی چیست؟

اولتراسوند روشی برای مشاهده داخل بدن با امواج صوتی با فرکانس بالا است. دستگاه ‌های اولتراسوندی که برای تصویربرداری پزشکی استفاده می ‌شوند از امواجی بین ۲ تا ۲۰ مگاهرتز استفاده می ‌کنند که حدود  100 برابر  یعنی (۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز) بالاتر از محدوده ‌ای است که ما قادر به شنیدن آن هستیم. این امواج از بافت ها پرش کرده تا تصویری روی صفحه ایجاد کنند که به آن سونوگرافی می گویند.

در ادامه بیشتر در مورد هریک از انواع سونوگرافی ها نظیر دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی صحبت خواهیم کرد:

بیشتر بخوانید=> سونوگرافی NT

چه سونوگرافی هایی در دوران بارداری توصیه می شود؟

احتمالاً در نیمه بارداری خود (بین هفته های ۱۸ تا ۲۲) سونوگرافی دو بعدی خواهید داشت. در طول سونوگرافی، یک تکنسین از ابزار دستی به نام مبدل برای ارسال امواج صوتی از طریق رحم شما استفاده می کند.

این امواج از روی کودک شما منعکس می شود و یک کامپیوتر اصوات پژواک را به تصاویر ویدئویی تبدیل می کند که جزئیات بدن، موقعیت و حرکات کودک شما را نشان می دهد. شما می توانید ضربان قلب را بشنوید و اگر کودک شما بیدار باشد، حرکت را روی صفحه نمایش خواهید دید. وقتی کارتان تمام شد، تکنسین احتمالاً چند تصویر سیاه و سفید به شما می دهد.

خیلی از خانم ها ممکن است سونوگرافی دو بعدی را خیلی زودتر انجام دهند، در صورتی که پزشک انجام سونوگرافی در سه ماهه اول تجویز کند، لازم است تا از پروب واژینال برای نزدیک شدن به رحم استفاده کند.

نکته:

این اسکن های اولیه برای تعیین تاریخ بارداری، تاریخ زایمان و بررسی مشکلات مشکوک مانند حاملگی خارج از رحم استفاده می شود.

سونوگرافی می تواند برای بررسی موارد مختلف در دوران بارداری استفاده شود، که از مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

 • هر گونه مشکل در رحم، تخمدان ها، دهانه رحم یا جفت
 • مشکلات مادر و جنین
 • تعیین جنسیت جنین
 • تعداد جنین
 • نحوه رشد جنین
 • علائم ناهنجاری های مادرزادی
 • علائم سندرم داون
 • سطح مایع آمنیوتیک
 • سن بارداری کودک
 • رشد و موقعیت کودک در رحم
 • ضربان قلب کودک

آیا سونوگرافی سه بعدی بهتر از دو بعدی است؟

نه همیشه! برای اکثر بارداری ها، سونوگرافی سه بعدی اطلاعات قابل استفاده بیشتری نسبت به یک تصویر دو بعدی استاندارد ارائه نمی دهد. به همین دلیل است که اکثر پزشکان اغلب سونوگرافی سه بعدی را تجویز نمی کنند.

ولی در بعضی از  موارد استثتاعاتی نیز وجود دارد و ممکن است پزشک شما از سونوگرافی سه بعدی برای تشخیص مشکلاتی که با سونوگرافی های معمولی دشوار است استفاده می کند. این مسئله می تواند شامل شکاف کام یا سایر مشکلات فیزیکی قابل مشاهده باشد.

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

آیا سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی ایمن است؟

اگرچه هیچ خطر اثبات شده ای وجود ندارد، پزشکان توصیه می کنند از انجام سونوگرافی های سه بعدی که از نظر پزشکی ضروری نیستند یا سونوگرافی های ۴ بعدی اجتناب کنید.

امواج در محدوده مگاهرتز انرژی کافی برای گرم کردن اندکی بافت‌ها و احتمالاً تولید حباب ‌های کوچک در داخل بدن را دارند. کارشناسان اطلاعات کافی در مورد اثرات آن ندارند تا بتوانند به طور قطعی بگویند سونوگرافی های غیر ضروری کاملاً بدون خطر هستند.

بخشی از مشکل این است که سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهار بعدی بیشتر از سونوگرافی دو بعدی طول می کشد، بنابراین کودک شما در معرض امواج صوتی بسیار بیشتری قرار می گیرد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده اگر به تصاویر سونوگرافی سه بعدی علاقه دارید لازم است برای انجام ان به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید و طبق نظر یک پزک متخصص این کار را انجام دهید.  

سونوگرافی ۴ بعدی نیز شبیه به سونوگرافی سه بعدی است با این تفاوت که تصویری که تولید می کند به طور مداوم به روز می شود و می توان گفت بسیار شبیه به یک تصویر متحرک است.

خطرات ناشی از سونوگرافی سه بعدی و چار بعدی

در مورد خطررات ناشی از سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی باید اشاره کنیم که هر  دو این سونوگرافی ها به اندازه سونوگرافی دو بعدی بی خطر هستند علاوه بر آن تصاویر ایجاد شده در این دو سونوگرافی از سونوگرافی دو بعدی هستند.

ولی با توجه به تمامی موارد گفته شده به طور معمول این دو سونوگرافی زمانی تجویز می شود که تنها بخواهید از نوزاد خود یک عکس یادگاری داشته باشد در غیر اینصورت چون برای جنین در معرض امواج فراصوتی قرار می گیرد انجام این سونوگرافی توصیه نمی شود.

کلام آخر

ما در این نوشتار به طور کامل در مورد تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی صحبت کردیم پس باید اشاره کینم که این دو سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری هایی که از طریق سونوگرافی دو بعدی قابل رویت نیستند استفاده می شود که لازم است حتما برای انجام آن به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کرد.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twenty − nine =