دکتر اعظم غیبی / مقالات / تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی
۶ دقیقه
سونوگرافی سینه بهتر است یا ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

آنچه می خوانید...

ما در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی اشاره کنیم پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. توجه داشته باشید که سرطان سینه یکی از شایع ترین نوع سرطان در خانم ها است که تشخیص و درمان آن بسیار مهم و ضروری است که حتما به موقع و سروقت انجام شود. نحوه تشخیص این نوع سرطان با سونوگرافی و یا ماموگرافی است که طبق توصیه اکید پزشکان بهتر است خانم های بالای ۳۰ سال حتما این آزمایش را انجام دهند تا در صورت وجود هر گونه مورد مشکوک بتوان اقدامات درمانی مناسب را انجام داد.

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

ماموگرافی

از ماموگرافی به منظور تشخیص زود هنگام بیماری سرطان استفاده می شود در این روش تشخیصی از پرتوهای اشعه ایکس استفاده می شود. تجویز این نوع روش تشخیصی معمولا زمانی که شما علائمی چون پوسته پوسته شدن، درد، احساس وجود توده ای در سینه و … را داشتید پیشنهاد می شود. یکی از نکات مهمی که ذکر آن بسایر حائز اهمیت می باشد این است که در صورت سابقه خانوادگی به سرطان هایی چون رحم و سینه لازم است تا به منظور پیشگیری حتما قبل از سن ۴۰ سالگی ماموگرافی را انجام دهید. سونوگرافی طنین بهترین مرکز ماموگرافی در تهران با جدید ترین و بروزترین دستگاه ها آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

بیشتر بخوانید=> ماموگرافی لیزری

سونوگرافی سینه

به منظور انجام سونوگرافی سینه از امواج صورتی برای تولید تصاویر از ساختار داخلی سینه استفاده می شود. هدف اصلی انجام سونوگرافی سینه تشخیص توده سرطانی و هر نوع ناهنجاری که پزشک در حین معاینه به آن مشکوک شده است می باشد. توجه داشته باشید که برای انجام سونوگرافی سینه برخلاف ماموگرافی از امواج برای تولید تصاویر استفاده می شود در نتیجه می توان گفت که یک روش ایمن و غیر تهاجمی محسوب خواهد شد.

توجه داشته باشید که در بعضی از مواقع پزشک ممکن است برای بررسی جریان خون یا کمبود آن در توده های پستانی سونوگرافی داپلر را تجویز کند چرا که از این طریق می توان در خصوص علت ایجاد توده اطلاعاتی را کسب کرد.

ماموگرافی با سونوگرافی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

ما در ابتدای مقاله قصد داشتیم تا شما را با سونوگرافی و ماموگرافی آشنا کنیم ولی در این بخش به عمده تفاوت های میان این دو روش تشخیصی اشاره خواهیم کرد که به شرح زیر هستند:

  • همانطور که می دانید نوع عکس برداری در این دو روش تشخیصی به نسبت هم کاملا متفاوت هستند. در سونوگرافی سینه از امواج فراصورت برای تصویربرداری استفاده می شود که می توان گفت کاملا بی خطر بوده و انجام آن در خانم های بارداری هیچ نوع مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. ولی در مقابل ماموگرافی به کمک اشعه ایکس تصویر برداری را انجام می دهد که انجام آن به هیچ عنوان به خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود. علاوه بر آن در صورت وجود هر نوع مشکل یا عارضه ای در سینه بهتر است انجام ماموگرافی را به بعد از دوران بارداری یا حتی شیردهی خود موکول کنند.
  • به وسیله سونوگرافی هر نوع توده ای را که قابل احساس را برداشت ولی در مقابل از ماموگرافی تنها به منظور تشخیص ناهنجاری ها استفاده می شود.
  • توجه داشته باشید که به برای تشخیص سرطان سینه تنها سونوگرافی کافی نیست برای تکمیل تشخیص بهتر است تا ماموگرافی را نیز انجام دهید.
  • سونوگرافی را برای خانم های جوان که بافت سینه های آن ها متراکم تر است استفاده می کنند ولی از ماموگرافی برای خانم های مسن چون سینه ها تراکم کمتری دارد استفاده می کنند. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که در بعضی از مواقع ممکن است توده در سینه تشخیص داده شود که با وجود چنین شرایطی انجام هر دو آن ها لازم است.

سوالات متداول

کلام آخر

امیدواریم در این نوشتار توانسته باشیم تا شما را با تفاوت سونوگرافی سینه و ماموگرافی آشنا کرده باشیم با توجه به تمامی موارد گفته شده هریک از این روش های تشخیصی به منظور بررسی توده سرطانی استفاده می شود توجه داشته باشید که در صورت نیاز به انجام هر یک از آن ها لازم است به یک مرکز سونوگرافی و ماموگرافی خوب مراجعه کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four × two =