دکتر اعظم غیبی / انواع رادیولوژی / رادیولوژی لگن و روش انجام آن
۴ دقیقه
رادیولوژی لگن و روش انجام آن

رادیولوژی لگن و روش انجام آن

آنچه می خوانید...

رادیولوژی لگن آزمایشی سریع، آسان و بدون درد است که با تهیه تصاویری از آناتومی لگن در جهت تشخیص و درمان بیماری‌های لگن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصاویری که در رادیولوژی لگن ارائه می‌شود تصاویری سیاه و سفید از استخوان‌های لگن می‌باشد. اگر می خواهید تا در خصوص این موضوع بیشتر بدانید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رادیلوژی لگن

استخوان‌های که در رادیولوژی لگن

استخوان‌های که در رادیولوژی لگن قابل مشاهده هستند عبارتند از:

استخوان‌های لگن (ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس)

استخوان‌های مثلثی شکل که در پایه ستون فقرات قرار گرفته‌اند (ساکروم)

استخوان دنبالچه

عملکرد رادیولوژی

در رادیولوژی از اشعه ایکس که یک نوع از امواج الکترومغناطیس می‌باشد جهت تهیه تصاویری از ساختار درونی بدنی استفاده می‌شود. اشعه ایکس اولین بار در سال ۱۸۹۵ کشف شد و در سال ۱۸۹۶ اولین تصویر رادیولوژی از انسان تهیه شد. تصاویر رادیولوژی یکی از رایج‌ترین تصویربرداری‌های پزشکی است که با جزئیات مناسب می‌تواند در بررسی و تشخیص انواع بیماری‌ها موثر باشد.

اشعه‌های ایکس پرتوهایی از تشعشع را به بدن می‌فرستند، با توجه به ضخامت قسمت‌های مختلف استخوان‌ها میزان اشعه‌های دریافتی در هر ناحیه متفاوت می‌باشد. کلسیمی که در استخوان‌ها وجود دارد میزان تشعشعات بیشتری را جذب می‌نماید بنابراین قسمت‌های استخوانی در تصاویر رادیولوژی به رنگ سفید به نمایش داده می‌شود.

بافت‌های نرم میزان تابش کمتری را دریافت می‌نمایند بنابراین به رنگ سایه‌ها خاکستری نمایش داده می‌شوند و هوا نیز به رنگ سیاه در تصاویر می‌باشد. در صورت بروز هرگونه شکستگی خط سیاهی در میان استخوان دیده می‌شود.

دلیل تجویز رادیولوژی از لگن

پزشک متخصص بنا به دلایل مختلف ممکن است رادیولوژی از لگن را برای شما تجویز نماید. برخی از عمده‌ترین دلایل رادیولوژی لگن عبارتند از:

 • بررسی علت تورم، درد و یا تغییر شکل در لگن یا قسمت‌های بالای پا
 • بررسی سلامت لگن
 • تعیین شکستگی‌های ناحیه لگن
 • تشخیص در رفتگی مفصل ران
 • بررسی انواع آرتریت
 • بررسی کیست‌های استخوانی
 • تشخیص سرطان استخوان
 • ارزیابی وضعیت لگن پیش از جراحی لگن

آمادگی‌های پیش از رادیولوژی لگن

رادیولوژی از لگن توسط تکنسین رادیولوژی انجام می‌شود. جهت انجام رادیولوژی از لگن به آمادگی خاصی نیاز نمی‌باشد. مواردی که پیش از انجام رادیولوژی باید رعایت نمائید عبارت است از:

 • لباس راحت و بدون فلز بپوشید. در صورتی که لباس شما گیره‌های فلزی داشته باشد باید پیش از انجام رادیولوژی لگن آنها را خارج نمائید و از روپوش یک بار مصرف که به شما ارائه خواهد شد استفاده نمائید.
 • هرگونه جواهرات، کمربند یا اشیاء فلزی را پیش از ورود به اتاق رادیولوژی خارج نمائید، فلزات می‌توانند در نتایج رادیولوژی اختلال ایجاد نمایند.
 • در صورتی که باردار هستید پیش از حضور در اتاق رادیولوژی به متخصص رادیولوژی اطلاع دهید. با اینکه میزان اشعه ایکس استفاده شده در تهیه تصاویر رادیولوژی بسیار کم می‌باشد اما ممکن است در رشد و سلامت جنین اثرات نامطلوب داشته باشد. به طور کلی توصیه می‌شود مادران باردار به جز موارد ضروری و اورژانسی از حضور در اتاق رادیولوژی خودداری نمایند. در صورتی که با وجود بارداری مجبور به رادیولوژی از لگن هستید تکنسین اقدامات احتیاطی لازم برای به حداقل رساندن تماس اشعه با جنین شما انجام خواهد داد.
بیشتر بخوانید: رادیولوژی قفسه سینه

نحوه انجام رادیولوژی لگن

پیش از ورود به اتاق رادیولوژی یک پیش بند سربی به شما داده می‌شود تا از آسیب به اندام‌های داخلی جلوگیری شود. دستگاه اشعه ایکس ممکن است از سقف و یا دیوار آویزان شده باشد.

تکنسین یک صفحه دیجیتال زیر میز اشعه ایکس قرار می‌دهد و شما باید به پشت روی میز دراز بکشید. در طول انجام تصویربرداری نباید هیچ گونه حرکتی داشته باشید، گاهی اوقات لازم است در حین انجام تصویربرداری نفس خود را حبس نمائید. تصاویر تهیه شده معمولاً شامل یک یا ۲ تصویر در زوایای مختلف می‌باشد. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد پای شما در زاویه خاصی قرار بگیرد تا تصاویر بهتری تهیه شود.

پس از اینکه موقعیت شما روی میز تثبیت شد تکنسین به اتاق کوچکی که مجاور اتاق رادیولوژی می‌باشد مراجعه می‌نماید و پس از گرفتن تصاویر شما می‌توانید در صورتی که تصاویر هیچ مشکلی نداشته باشند (تار نباشند و وضوح انها کامل باشد) با اطلاع تکنسین می‌توانید از تخت بلند شوید و لباس‌ها خود را بپوشید.

تمامی مراحل تصویربرداری ممکن است ۱۰ دقیقه زمان نیاز داشته باشد. پس از اتمام تصویربرداری، نتایج روی گراف‌هایی چاپ خواهد شد و یا اینکه لینک آن برای شما و پزشک شما ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که به منظور انجام این کار حتما به بهترین مرکز رادیولوژی در تهران مراجعه کنید.

خلاصه مطلب

در انتها توجه داشته باشید که در صورتی که رادیولوژی لگن نیاز به ارائه گزارش توسط متخصص رادیولوژی داشته باشد ممکن است نیاز باشد چند ساعت و یا چند روز برای دریافت نتایج منتظر بماند تا متخصص رادیولوژی نتایج را به دقت تفسیر نماید. در انتها نتایج بررسی متخصص رادیولوژی به صورت یک گزارش کتبی همراه تصاویر رادیولوژی به شما ارائه خواهد شد. در مواقعی که ارائه نتایج به صورت فوری لازم باشد تصاویر بدون گزارش به شما ارائه خواهد شد تا پزشک متخصص نتایج را تفسیر نماید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ten + 18 =