دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی بارداری و اهمیت انجام آن
۶ دقیقه
اهمیت انجام سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری و اهمیت انجام آن

آنچه می خوانید...

ما در این نوشتار قصد داریم تا در رابطه سونوگرافی بارداری صحبت کنیم پس لازم است برای کسب اطلاعات بیشتر حتما این نوشته را تا انتها بخوانید. در طول دوران بارداری یکی از مهم ترین ملزومات که لازم است حتما انجام داده شود سونوگرافی است که لازم است هریک از آن ها در زمان مناسب انجام داده شوند تا از این طریق بتوان هر گونه ناهنجاری و بیماری در جنین تشخیص داد.

سونوگرافی بارداری

دلایل انجام سونوگرافی بارداری در ماه های مختلف

به طور معمول از سونوگرافی بارداری جهت بررسی سلامت و رشد جنین استفاده می شود این کار ممکن است بسته به نیاز در تعداد دفعات بالایی انجام داده شود.

شاید این سوال در ذهن افراد ایجاد شود که آیا انجام سونوگرافی بارداری یک روش ایمن و بی خطر محسوب می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سونوگرافی به طور کلی روشی ایمن در نظر گرفته می‌شود چرا که بدن در معرض هیچ پرتو یونیزه‌ای (مانند رادیولوژی و سی‌تی‌ اسکن) قرار نمی‌گیرد؛ همین موضوع باعث می شود تا یک روش کاملا مطمئن باشد.

به بیشتر خانم‌های باردار توصیه می‌شود که سونوگرافی بارداری را در بازه زمانی مشخص انجام دهندکه از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

اولین سونوگرافی بارداری معمولاً بین هفته ۱۱ تا ۱۴ می بایست انجام شود که به عنوان تست غربالگری شفافیت پس گردنی یا نوکال ترانس لوسنسی معروف است؛ انجام سونوگرافی در این زمان باعث شده تا سن بارداری مشخص شود.

در زمان انجام سونوگرافی در سه ماه اول بارداری می توان مشخص کرد که آیا جنین در داخل رحم مادر رشد می کند؟ یا بارداری خارج رحم اتفاق افتاده است.

 • سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری که معمولاً بین هفته ۱۸ تا ۲۰ انجام می‌شود، ناهنجاری‌های ساختاری به ویژه در سر یا ستون فقرات جنین را بررسی شود و می توان جنسیت نوزاد را طی انجام سونوگرافی به طور کامل تشخیص داد.

 • سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

توجه داشته باشید که سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری را زمانی که نوزاد قبلی با کاهش وزن به دنیا آمده باشد، بارداری دو قلو اتفاق بیافتد و یا در شرایطی که نوزاد یا مادر دچار شرایط خاص پزشکی هستند، پیشنهاد می‌شود. اگر در مورد سونوگرافی بارداری دو قلو نمی دانید حتما این مقاله از سایت را مطالعه کنید.

آمادگی های قبل از سونوگرفی بارداری

توجه داشته باشد که این موضوع بسته به نوع سونوگرافی شما می تواند کاملا متفاوت باشد ولی در حالت کلی به منظور انجام سونوگرافی های دوران بارداری باید حتما مایعات کافی مصرف نمایید همچنین قبل از انجام سونو حتما ادرار خود را تخلیه نمایید.

توجه داشته باشید اگر تکنیک انجام شده برای سونوگرافی بارداری شکمی بود حتما یک لباس گشاد و آراد بپوشید تا پزشک بتواند به شکم شما دسترسی راحت تری داشته باشد و مبدل را راحت تر در این بخش قرار دهد.

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شکمی: در این روش پزشک در ابتدا ژل مخصوصی را برروی شکم می زند تا از این طریق دستگاه مبدل سونوگرافی را انجام دهد.

سونوگرافی واژینال: به این صورت است که دستگاه مبدل از طریق واژن تصویر برداری را انجام می دهد ولی زمان انجام آن اوایل دوران بارداری است.

سونوگرافی داپلر: مهم ترین دلیلی که پزشکتان ممکن است انجام اسن سونوگرافی را پیشنهاد دهد مشاهده اختلالی در جنین است که از مهم ترین آن ها می توان به اختلاف سن جنین با سونوگرافی اخیر اشاره کرد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی: در این سونوگرافی حاملگی تمامی حرکات جنین فیلم برداری می شود که می تواند اطلاعات بسیار دقیقی را در اختیار پزشک قرار دهد در خصوص اینکه آیا این سونوگرافی خطراناک است یا خیر هنوز اطلاعات دقیق وجود ندارد.

تفسیر نتایج سونوگرافی بارداری

انجام سونوگرافی بارداری و تفسیر دقیق آن فرآیندی بسیار پیچیده است که به دانش و مهارت کافی نیاز دارد. برخی از پزشکان زنان و زایمان ممکن است دوره‌هایی را جهت انجام سونوگرافی گذرانده باشند اما در اکثر مواقع جهت کسب نتایج دقیق‌تر باید به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران که دستگاه‌های مجهزتر و کارشناسان باتجربه و مهارت بالا دارند مراجعه نمود.

همواره توصیه می‌شود که سونوگرافی در یک مرکز پزشکی معتبر و توسط یک پزشک متخصص انجام و تفسیر شود چرا که انجام یک سونوگرافی با کیفیت پایین می تواند منجر به تشخیص نادرست شود.

موارد زیر حاصل حاصل تفسیر نتایج سونوگرافی دوران بارداری می باشد:

 • تعداد نوزادان
 • سن حاملگی جنین
 • رشد و نمو نوزاد
 • آیا رشد نوزاده نسبت به سن او مناسب است
 • آیا اندام‌های خارجی و داخلی نوزاد به درستی رشد می‌کند؟
 • احتمال وجود ناهنجاری ‌ژنتیکی یا سایر مشکلات
 • وضعیت نوزاد در رحم مادر چگونه است
 • حرکات جنین به چه اندازه است.
 • مایع آمنیون اطراف نوزاد به چه میزان است
 • محل قرار گرفتن جفت

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این نوشتار به طور مفصل در مورد میزان اهمیت انجام سونوگرافی بارداری صحبت کردیم توجه داشته باشید انجام سونوگرافی در هر دوره ای از بارداری لازم و ضروری است و می تواند سلامت جنین را تضمین کند. به منظور انجام آن می توانید به مرکز سونوگرافی طنین یکی از بهترین مراکز سونوگرافی خوب در تهران مراجعه کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =