دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی بیوفیزیکال
۵ دقیقه

سونوگرافی بیوفیزیکال

آنچه می خوانید...

یکی از روش های سنجش سلامت جنین سونوگرافی بیوفیزیکال یا تست BPP است. در این روش چندین تست با یکدیگر ترکیب می شوند تا از این طریق بتوان یک ارزیابی درستی از ضربان قلب جنین، تنفس، حرکات بدن  و سفتی عضلات جنین بدست آورد. توجه داشته باشید که این روش کاملا غیر تهاجمی بوده و هیچ نوع خطری برای جنین به همراه نخواهد داشت در خصوص مدت زمان انجام آن نیز باید اشاره کنیم که به طور معمول حدود ۳۰ دقیقه انجام آن زمان می برد.

مهم ترین دلایل انجام سونوگرافی بیوفیزیکال

از مهم ترین دلایل انجام سونوگرافی بیوفیزیکال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مبتلا بودن مادر به دیابت بارداری یا داشتن فشار خون بالا
  • کوچک بودن بیش از اندازه جنین که با توجه به سن بارداری تعیین می شود.
  • مایع آمنیوتیک بسیار کم یا بیش از اندازه زیاد
  • مبتلا بودن مادر یا جنین به بیماری هایی که نیازمند مراقبت خاص است.
  • بالا بودن سن مادر یعنی افرادی که بالای ۳۵ سال سن دارند.
  • مادرانی که اضافه وزن زیاد دارند.
  • در صورتی که جنین تحرک بسیار کمی داشته باشد.
  • در صورتی که موعد زایمان مادر گذشته باشد و با انجام این سونوگرافی می توان از وضعیت قرارگیری جنین در رحم مادر مطلع شد.
  • زمانی که فرد در گذشته سابقه سقط جنین آن هم به دلایل نامشخص داشته باشد.

روش انجام سونوگرافی بیوفیزیکال

به منظور انجام این سونوگرافی در ابتدا به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه نماید، برای شروع انجام در ابتدا لازم است تا حتما برروی تخت مخصوصی دراز بکشید، بعد از این کار رادیولوژیست پروب دستگاه را روی شکم شما قرار می دهد.

بعد از این کار پزشک یک کمربند مخصوصی را که دو سنسور دارد برروی دور شکم شما قرار می  دهد تا از این طریق ضربان قلب جنین را بررسی نماید.

 به طور معمول انجام این روش قبل از سونوگرافی جنین انجام داده می شود همچنین در بعضی از مواقع که جنین خوابیده باشد لازم است تا حتما کمی منتظر ماند تا از خواب بیمار شده و شروع به حرکت نماید یا رادیولوژیست با ایجاد صداهایی ممکن است جنین را از خواب بیدار کند.

سونوگرافی بیوفیزیکال

آیا قبل از تست بیوفیزیکال باید آمادگی خاصی داشت؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که انجام این سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد ولی در صورتی که در ماه ها ابتدایی یا اوسط بارداری خود هستید لازم است تا حتما به مقدار کافی آب بنوشید، تا نتایج حاصل آن خیلی دقیق باشد.

نکته: ولی اگر در ماه های آخر بارداری خود هستید خیلی لازم نیست تا آب زیادی را قبل از سونوگرافی مصرف نمایید.

همانطور که در بخش قبلی گفتیم اگر جنین در زمان انجام سونوگرافی خواب باشد لازم است تا برای بیدار شدن او مصرف آب میوه های شیرین مصرف کرد.

همچنین اگر در دوران بارداری خود داروی خاصی مصرف می کنید حتما این موضوع را به پزشک خود گزارش دهید علاوه بر آن داشتن درد، خونریزی یا هر علامت غیر طبیعی دیگری باید به پزشک اطلاع داده شود.

در خصوص مدت زمان انجام آن نیز باید اشاره کنیم که حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد.

نتایج حاصل از سونوگرافی بیوفیزیکال

این سونوگرافی در حالت کلی ۵ عامل یعنی حرکت جنین، تنفس، میزان مایع، NST، تونوسیته بررسی می کند، نمرات به دست آمده هر یک از این موارد می تواند ۰ یا ۲ باشد زمانی که مجموع تمامی این تست ها بیش از ۸ یا مساوی با این عدد باشد می توان گفت که کاملا نتیجه آن طبیعی است ولی کمتر از این میزان کاملا غیرطبیعی و لازم است تا تست مجدد بعد از گذشت ۲۴ ساعت انجام شود.

مصرف برخی از داروها نظیر همانند مورفین می تواند برروی نتیجه تست تاثیر بگذارد.

اگر لازم است تا این سونوگرافی حتما انجام داده شود می توانید به مرکز سونوگرافی طنین یکی از بهترین مراکز سونوگرافی در تهران مراجعه نمایید.

سوالات متداول

خلاصه مطلب

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که سونوگرافی بیوفیزیکال برای افرادی که دوران بارداری خاصی را سپری می کنند باید انجام شود بلکه انجام آن برای تمامی مادران بارداری لازم نیست. در صورتی که در دوران بارداری خود لازم است تا حتما این سونوگرافی را انجام دهید حتما به بهترین مرکز سونوگرافی که از تجهیزات و امکانات ویژگی ای برخوردار است مراجعه نمایید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

thirteen + 10 =