دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی ترانس واژینال چگونه انجام می‌شود؟
۱۲ دقیقه
سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال چگونه انجام می‌شود؟

آنچه می خوانید...

سونوگرافی ترانس‌واژینال یک روش تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص مشکلات و بیماری‌های مربوط به اندام‌های زنانه استفاده می‌شود. طی این نوع سونوگرافی اعضای داخلی مانند رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپی و مجاری ادراری بررسی شده و امکان ارائه تصاویر دقیق‌تری از این اعضا فراهم می‌شود. سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص بیماری‌های مانند توده‌های رحمی، پلی‌کیستیک، التهابات و تخریب اعضای داخلی استفاده می‌شود. این فرآیند معمولاً به عنوان یکی از روش‌های معمول تصویربرداری در زمینه زنان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر با این سونوگرافی آشنا نیستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال که اندو واژینال نیز نامیده می شود نوعی از سونوگرافی لگن محسوب می شود که پزشکان از آن جهت بررسی وضعیت دستگاه تولید مثل زنان بهره می گیرند. این نواحی شامل رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، دهانه رحم و واژن می شود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی کبد چرب و روش انجام

کلمه ترانس واژینال به معنی از طریق واژن می باشد زیرا این سونوگرافی از انواع سونوگرافی داخلی می باشد. برخلاف دیگر سونوگرافی های شکمی و لگنی که پروب سونوگرافی بر روی شکم قرار می گیرد و به ثبت تصاویر کمک می کند نیاز به قرار گرفتن پروب سونوگرافی که ۲-۳ اینچ می باشد درون کانال واژن دارد.

کاربرد سونوگرافی ترانس واژینال

دلایل بسیار زیادی برای انجام این نوع تست می‌تواند وجود داشته باشد اما به طور کلی مواردی که سونوگرافی ترانس واژینال تجویز می‌شود عبارتند از:

 • ممکن است هنگام آزمایش شکمی یا لگنی پزشک به مورد خاص برخورد کند که نیازمند بررسی دقیق تر باشد.
 • وجود خونریزی شدید از ناحیه رحم که بدون دلیل خاصی رخ می‌دهد.
 • برای تصویربرداری و ارزیابی توده‌های موجود در رحم، اعمال سونوگرافی ترانس واژینال معمول است.
 • این روش ممکن است برای تشخیص نارسایی لگنی و تخمک‌گذاری به‌کار رود.
 • درد در ناحیه لگن ، حاملگی خارج رحمی یا ناباروری نیز از دیگر دلایل تجویز سونوگرافی ترانس واژینال است.
 • سونوگرافی ترانس واژینال برای ارزیابی و تشخیص مشکلات مانند پلی‌کیستیک، فیبروم و توده‌های تخمدانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پس از جراحی رحم یا جراحی تخمدان، سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است برای بررسی وضعیت بعد از عمل تجویز شود.
 • برای تشخیص التهابات و عفونت‌های مانند التهابات رحم و لوله‌های فالوپی، انجام سونوگرافی ترانس واژینال مفید است.
 • این نوع سونوگرافی به منظور بررسی صحیح قرار گرفتن IUD نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد گاهی اوقات پزشکان از این روش تصویربرداری به هنگام بارداری جهت اهدافی مانند: بررسی ضربان قلب جنین، هرگونه تغییری که می تواند منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود، بررسی هرگونه ناهنجاری در جنین تشخیص وضع حمل زودرس یا احتمال وجود سقط جنین استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دلایل تجویز سونوگرافی بیضه چیست؟

دلایل تجویز سونوگرافی ترانس واژینال در بارداری

سقط در ۳ ماه اول بارداری در بسیاری از مادران شایع است. معمولا این سقط ها با خون ریزی همراه است و ممکن است مقداری از محتویات حاملگی در رحم باقی بماند. انجام سونوگرافی واژینال در این رابطه می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد. انجام این سونوگرافی هیچ گونه آسیبی به جنین و مادر وارد نمی‌کند. زیرا در انجام این سونوگرافی از امواج فراصوت استفاده می شود، بنابراین هیچ اشعه ای وارد بدن نخواهد شد. در صورتی که سونوگرافی واژینال توسط پزشک حاذق و ماهر و با دستگاه های پیشرفته انجام شود بیمار احساس ایمنی و راحتی بالایی خواهد داشت. اما به طور کلی این سونوگرافی در موراد زیر برای زنان باردار تجویز می‌شود:

 • برای کنترل ضربان قلب جنین
 • برای تشخیص سقط جنین احتمالی
 • شناسایی منابع خون ریزی به صورت غیر طبیعی
 • در مواردی که نیاز به بررسی جفت از نظر ناهنجاری ها باشد
 • بررسی دهانه رحم تا از بروز عوارضی مانند سقط جنین و یا زایمان زود رس جلوگیری شود.

چگونگی آمادگی برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال

در صورتی که قصد انجام این سونوگرافی را در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران دارید لازم است تا حتما قبل از سونوگرافی اقدامات اولیه را انجام دهید که این موارد به شرح زیر می باشد:

 • لازم است تا برای انجام سونوگرافی از لباس های مخصوصی استفاده کنید.
 • براساس دستور پزشک معالجتان و دلایلی که منجر به انجام این نوع تست شده است مثانه باید خالی یا نیمه پر باشد. معمولا هنگامی که مثانه پر می باشد، تصاویر واضح تری را می توان از نواحی لگن تهیه کرد.
 • نوشیدن ۰.۹ لیتر آب یا هرنوع مایعات پیش از انجام سونوگرافی الزامی است.
 • ممکن است در دوره عادت ماهیانه باشید پس قبل از انجام سونوگرافی حتما باید هرگونه تامپون یا نوار بهداشتی را خارج کنید.
 • این نوع سونوگرافی ممکن است اندکی تهاجمی باشد؛ بنابراین پیش از انجام آن می بایست نوعی رضایت نامه را امضا کنید.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی ترانس رکتال

چگونگی انجام سونوگرفی ترانس واژینال

در این بخش از مقاله قصد داریم تا در خصوص نحوه انجام سونوگرفی ترانس واژینال صحبت کنیم که مراحل انجام آن به شزح زیر می باشد:

 • هنگامی که گان مخصوص را به تن کردید به پشت بر روی تخت سونوگرافی دراز می کشید، زانوهای خود را خم می کنید. گاهی اوقات نوعی رکاب برای قرار دادن پاهایتان وجود دارد که می توانید پاها را در این محل قرار دهید.
 • در قدم بعدی تکنسین سونوگرافی بر روی پروب کاندوم و ژل لوبریکانت را قرار خواهد داد که ورود به واژن را تا حدودی راحت تر کند. سپس آن را به درون واژن می فرستد. پیش از انجام این آزمایش در صورتی که به لاتکس حساسیت دارید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. که از پروب بدون پوشش لاتکس برای تست شما استفاده شود. در این مرحله ممکن است مقادیری فشار را احساس کنید، که مشابه حس فشار آزمایش پاپ اسمیراست.
 • بعد از اینکه مبدل به واژن داخل شد امواج صوتی تصاویری را از ارگان های داخلی تهیه کرده و به کامپیوتر منتقل می کنند. سپس مسئول سونوگرافی برای ثبت بقیه تصاویر پروب را به آرامی حرکت می دهد تا تمامی تصاویر مورد نیاز را تهیه کند. بعد از انجام این سونوگرافی پروب استریل و تمیز خواهد شد.

در مرکز سونوگرافی طنین با استفاده از دستگاههای کاملا به روز و پیشرفته این تست قابل انجام است.

تفاوت‌های ترانس واژینال با سونوگرافی لگن

از مهم‌ترین تفاوت‌های سونوگرافی ترانس واژینال با سونوگرافی لگنی می‌توان به نتایج دقیق تر و بهتر سونوگرافی ترانس واژینال اشاره کرد. در برخی موارد ممکن است تشخیص از طریق سونوگرافی شکمی انجام شود به همین علت در این موارد نیازی به انجام سونوگرافی واژینال نیست. اما تفاوت اصلی بین سونوگرافی ترانس واژینال و سونوگرافی لگن در نحوه انجام و منطقه‌های تحت تصویربرداری است. در ادامه برخی از این تفاوت‌ها را بیان خواهیم کرد:

سونوگرافی ترانس واژینال:

 • در این روش، سونوگرافی توسط یک پروب که از طریق واژن وارد می‌شود. انجام خواهد شد.
 • منطقه‌های تحت تصویرگیری شامل رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپی و مجاری ادراری است.
 • این روش بیشتر برای ارزیابی مشکلات داخلی زنانه و بررسی نارسایی لگنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در این نوع سونوگرافی مثانه باید خالی باشد.
 • بیمار در حین انجام این روش تصویر برداری ممکن است مقدار خفیفی درد احساس کند.

سونوگرافی لگن

 • در این روش، پروب سونوگرافی بر روی ناحیه خارجی شکم قرار می‌گیرد و تصاویر از داخل لگن تهیه می‌شود.
 • منطقه‌های تحت تصویربرداری در این نوع سونوگرافی شامل رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپی و مجاری ادراری به‌همراه ناحیه خارجی شکم است.
 • این روش معمولاً برای ارزیابی گسترده‌تر ناحیه لگنی و بررسی مشکلاتی مانند توده‌ها، التهابات و عفونت‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مثانه در سونوگرافی لگنی باید پر باشد.

در کل، هر دو روش سونوگرافی ترانس واژینال و سونوگرافی لگن برای ارزیابی و تشخیص مشکلات زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما مناطق تحت تصویربرداری و نحوه انجام آن‌ها متفاوت است. برخی از بانوان ممکن است از انجام سونوگرافی ترانس واژینال امتناع کنند و در این شرایط سونوگرافی لگن انجام می‌شود. 

خطرات سونوگرافی واژینال

خطرات انجام سونوگرافی ترانس واژینال

انجام سونوگرافی ترانس واژینال به طور کلی ایمن است و تاکنون هیچ گونه خطری مبنی بر وجود هرگونه ریسک احتمالی بعد از انجام این نوع سونوگرافی گزارش نشده است در این روش تصویربرداری از امواج صوتی استفاده می‌شود و در انجام آن از هیچگونه امواج رادیواکتیوی استفاده نمی‌شود.اما برخی خطرات و نکات قابل توجه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

احتمال عفونت: همانطور که در هر فرآیند پزشکی دیگری است، احتمال ابتلا به عفونت ناشی از وارد کردن پروب تحتاجی به واژن وجود دارد. اما این خطر معمولاً کم است و با رعایت تمامی اقدامات بهداشتی به حداقل می‌رسد.

احتمال ترشحات و خونریزی: بعد از انجام سونوگرافی ترانس واژینال، ممکن است برخی از زنان ترشحات و یا خونریزی را تا چند روز بعد از فرآیند تجربه کنند. این مسئله معمولاً طبیعی است و باید به پزشک اطلاع داده شود.

احتمال بروز نارسایی لگنی: در برخی از موارد، سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی لگن شود که می‌تواند منجر به نارسایی لگنی شود. این مسئله به خصوص در زنانی که قبلاً مشکل نارسایی لگنی داشته‌اند، باید مورد توجه قرار گیرد.

حساسیت به ژل سونوگرافی: برخی از زنان ممکن است نسبت به ژلی که برای انجام سونوگرافی استفاده می‌شود حساسیت داشته باشند، که می‌تواند منجر به حساسیت پوستی یا حساسیت داخلی شود.

همچنین در صورتی که فرد باردار باشد به هنگام انجام این تست هیچگونه تهدیدی برای جنین وجود نخواهد داشت. اما هنگام پارگی کیسه آب پیش از زمان زایمان، به دلیل وجود ریسک عفونت برای نوزاد، معمولا انجام این نوع آزمایش توصیه نمی‌شود.

پیش از انجام سونوگرافی ترانس واژینال، بهتر است با پزشک خود در مورد هرگونه مسائل و خطرات مرتبط صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که اوضاع و شرایط شما مناسب برای انجام این فرآیند هستند.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجام سونوگرافی واژینال در دوران پریود به این مقاله از سایت مراجعه کنید.

آیا احتمال بروز خطا در نتیجه سونوگرافی ترانس واژینال وجود دارد؟

یکی از عواملی که می تواند موجب اطمینان شما از دقت بالای نتایج تصویربرداری شود، مراجعه به مرکز معتبر و مجهز به دستگاه های پیشرفته است. البته ممکن است برخی عوامل موجب بروز خطا در نتیجه سونوگرافی شود که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

 • در مواردی که روده و یا مثانه بیمار بیش از حد پر باشد.
 • در مواردی که بیمار دچار اضافه وزن شدید باشد.
 • وجود زخم در ناحیه تناسلی
 • عدم همکاری مراجعه کننده با پزشک

از جمله مواردی است که می تواند موجب بروز خطا در نتیجه سونوگرافی ترانس واژینال شود. به همین علت لازم است بیمار این عوامل را برطرف کند تا نتیجه دقیقی از انجام سونوگرافی به دست آید. در صورتی که نتایج به دست آمده درست نباشد لازم است متخصص روند سونوگرافی را مجدد تکرار نماید.می توانید برای انجام این تست از یک مرکز سونوگرافی بسیار خوب و پیشرفته مانند مرکز سونوگرافی طنین کمک بگیرید. شماره تماس با این مرکز سونوگرافی شامل ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۲۳ ، ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۰۱ است.

سوالات متداول

نتیجه گیری

سونوگرافی ترانس واژینال یک روش تصویربرداری مفید و موثر برای بررسی و تشخیص مشکلات زنانه است. این روش امکان ارزیابی دقیق اعضای داخلی مانند رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپی و مجاری ادراری را فراهم می‌کند. با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال، می‌توان به طور دقیق مشکلاتی مانند توده‌های رحمی، پلی‌کیستیک، التهابات و نارسایی لگنی را تشخیص داد. این روش و تا حد زیادی بی‌خطر بوده و به عنوان یکی از روش‌های اصلی تصویربرداری در زمینه پزشکی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت، سونوگرافی ترانس واژینال باعث ارائه اطلاعات مهم به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب مشکلات زنانه می‌شود.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four × four =