دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / تشخیص سقط جنین با سونوگرافی
۵ دقیقه

تشخیص سقط جنین با سونوگرافی

آنچه می خوانید...

زمانی که رشد جنین متوقف شود اما هنوز علائم سقط جنین مانند خونریزی واژینال، لکه بینی، خارج شدن جنین از واژن، درد و گرفتگی‌های ناحیه شکم و لگن شروع نشده باشند پزشکان با استفاده از روش‌های تشخیصی می‌توانند مرگ جنین را تشخیص دهند و جهت درمان‌های بعدی مانند سقط خود به خودی و یا کورتاژ (یک روش جراحی جهت خارج کردن جنین) و جراحی آماده شوند. با توجه به اینکه در اغلب موارد سقط جنین زیر ۳ ماهگی رخ می‌دهد یکی از روش‌های تشخیص سقط جنین سونوگرافی می‌باشد. با در نظر داشتن حساسیت موضوع و جهت جلوگیری از تشخیص اشتباه دستورالعمل‌های خاصی برای انتخاب زمان مناسب سونوگرافی و نحوه‌ی انجام و تکرار آن وجود دارد.

تشخیص سقط جنین با سونوگرافی

نشانه‌های سقط جنین در سونوگرافی ترانس واژینال و یا سونوگرافی شکمی

از جمله نشانه ها و علائم سقط جنین در سونوگرافی واژینال یا شکمی به شرح زیر می باشد:

 • کیسه بارداری بزرگتر از ۸ میلی متر بدون وجود ساک بارداری
 • کیسه بارداری بزرگتر از ۱۶ میلی متر بدون حضور جنین
 • جنین بزرگتر از ۵ میلی متر بدون ضربان قلب
 • ضربان قلب در سونوگرافی قلبی و عدم وجود ضربان قلب در سونوگرافی جدید (زمانی که جنین ۲ میلی متر و یا بیشتر باشد حرکت قلب باید مشاهده شود، در مواردی که جنین کمتر از ۷ میلی متر داشته باشد و هیچ گونه فعالیت قلبی در او مشاهده نشود، پزشک توصیه می‌نماید که ۱ هفته‌ی بعد سونوگرافی دوم انجام شود.)
 • کاهش سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (هورمونی که در دوران بارداری ساخته می‌شود) به همراه نتایج سونوگرافی که جنین ضربان قلب ندارد و یا کیسه حاملگی خالی می‌باشد.

دلیل تکرار سونوگرافی

نشانه‌هایی که بیان کردیم گاهی اوقات شرایط پیچیده‌ای را ایجاد می‌نماید که تشخیص دقیق سقط جنین توسط آن مشکل می‌باشد و در این موارد هرگونه خطا در تشخیص ممکن است موجب به خطر افتادن جان مادر و یا جنین شود بنابراین در اغلب موارد پس از ۷ الی ۱۰ روز انجام سونوگرافی مجدد توصیه می‌شود.

اگر سونوگرافی اول از طریق شکم انجام شده باشد جهت افزایش دقت در تشخیص پیشنهاد می‌شود که سونوگرافی دوم از طریق واژینال باشد. در یک بارداری طبیعی پس از یک هفته، کیسه حاملگی و جنین باید بزرگتر شود و رشد جنین در طی یک هفته به خوبی توسط تصاویر سونوگرافی قابل اندازه‌گیری ‌باشد. در صورتی که پس از ۱ هفته جنین رشدی نداشته باشد یا میزان رشد آن بسیار کمتر از حد نرمال باشد پزشک می‌تواند سقط جنین را به صورت قطعی تشخیص دهد.

همچنین در طی یک هفته ممکن است سقط جنین به صورت خود به خود انجام شود و احتیاجی به درمان‌های مداخله گرایانه جهت ختم بارداری نباشد.

توجه داشته باشید که برای انجام سونوگرافی لازم است تا به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید.

عوامل خطر افزایش سقط جنین

در کنار سونوگرافی پزشک به عوامل خطری که در افزایش سقط جنین موثر می‌باشد نیز باید توجه نماید تا از هرگونه تشخیص اشتباه جلوگیری شود. یکی از عوامل موثر در افزایش سقط جنین سن مادر می‌باشد. به طور کلی با افزایش سن مادر میزان سقط جنین به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد به طوری که در افراد ۲۰ تا ۳۰ سال میزان سقط جنین حدود ۱۷ درصد برآورده شده است اما این رقم در خانم‌های بالای ۴۵ سال حدود ۸۰ درصد می‌باشد.

سایر روش‌های تشخیص سقط جنین

همان طور که اشاره شد تشخیص سقط جنین گاهی اوقات می‌تواند بسیار پیچیده باشد بنابراین در کنار یافته‌های حاصل از سونوگرافی پزشک از روش‌های تشخیص دیگری جهت تائید قطعی سقط جنین استفاده می‌نماید که عبارتند از:

 • معاینه لگن: جهت بررسی گشاد شدن دهانه رحم
 • آزمایش خون: جهت بررسی و مقایسه سطح هورمون های بارداری نسبت به آزمایش‌های قبلی
 • آزمایش بافتی: در صورتی که همراه با خونریزی واژینال بافتی را دفع کرده باشید جهت بررسی سقط جنین این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 • سابقه سقط جنین در گذشته
 • بررسی عفونت‌های رحمی: عفونت در رحم یکی از عوامل سقط جنین می‌باشد که نیاز به مراقبت و پیگری فوری دارد.

راهکارهای مراقبتی پس از تشخیص سقط جنین توسط سونوگرافی

بعد از انجام سونوگرافی سقط جنین لازم است تا حتما یکسری مراقبت های اولیه انجام داده شود که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • در صورتی که پس از انجام اولین سقط جنین پزشک تشخیص دهد که ممکن است دچار سقط جنین شده باشید لازم است تا زمان انجام سونوگرافی بعدی به طور کامل استراحت نمائید و در صورت هرگونه درد و یا خونریزی سریعاً به اورژانس مراجعه نمائید.
 • در طی این یک هفته از ورزش و یا هرگونه رابطه جنسی پرهیز نمائید.
 • اگر قصد سفر دارید تا زمان مشخص شدن نتایج آزمایش‌ها سفر خود را به تعویق بیندازید.

خلاصه مطلب

در صورتی که هیچ گونه مشکل عفونتی نداشته باشید ممکن است سقط جنین در طی این یک هفته به صورت طبیعی اتفاق بیفتد و احتیاج به مداخلات پزشکی مانند کورتاژ و یا روش جراحی جهت خارج کردن جنین نباشد. در مواقعی نیز که نتایج سونوگرافی اول مشکوک باشد ممکن است پس از سونوگرافی دوم پزشک تشخیص دهد که هیچ گونه مشکل خاصی وجود ندارد و بارداری شما به صورت طبیعی ادامه داشته باشد.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twelve − eight =