دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی سه بعدی
۶ دقیقه
مزایای سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی

آنچه می خوانید...

دوران بارداری جزء حساس ترین دوران زندگی خانم ها محسوب می شود که به منظور جلوگیری از ایجاد هر نوع مشکلی نیاز به انجام غربالگری هایی می باشد تا این طریق بتوان سلامت جنین و از همه مهم تر رشد او را چک کرد. خیلی از خانم ها هستند در دوران بارداری خود می خواهند تا تصویر واضح تری را از جنین خود مشاهده کنند از همین رو با انجام سونوگرافی سه بعدی می توان این تصویر را تولید کرد. اگر در مورد این سونوگرافی و نحوه انجام ان اطلاع ندارید همراه ما تا انتهای این نوشتار باشید.

سونوگرافی سه بعدی

در سونوگرافی سه بعدی چه مواردی بررسی می شوند؟

از جمله مواردی مهمی که در سونوگرافی سه بعدی توسط متخصص تشخیص داده می شود به شرح زیر می باشد:

 • با انجام این سونوگرافی می توان تمامی اندام های بیرونی و درونی جنین را مورد بررسی قرار داد.
 • وجود هر گونه اختلال ژنتیکی در جنین با این سونوگرافی مشخص می شود.
 • تعیین جنسیت جنین خیلی سریع انجام می شود.
 • وجود هر نوع نقص در نخاع یا ستون فقرات قابل تشخیص است.
 • اگر در بافت بدن جنین هر نوع اختلالی وجود داشته باشد با این سونوگرافی نمایان می شود.
 • در این سونوگرافی می توان فلج مغزی و وجود هر نوع اختلال در اعصاب را تشخیص داد.

در بعضی از مواقع ممکن است بند ناف جنین به گونه ای قرار گرفته باشد که خیلی راحت نتوان اندام جنین و سایر بافت های بدن را تشخیص داد ولی باید اشاره کنیم که نتایج حاصل از سونوگرافی سه بعدی بسیار دقیق خواهد بود.

نکته:

توجه داشته باشید که در سونوگرافی سه بعدی از امواج صوتی استفاده می شود که ممکن است برروی جنین اثر بگذارد از همین رو بهتر است تا حتما انجام این نوع سونوگرافی طبق دستور پزشک انجام شود.

بیشتر بخوانید=> تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

مناسب ترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی

یکی از متداول ترین سوالات افراد این است که چه زمانی برای انجام سونوگرافی سه بعدی مناسب است؟ در جواب این سوال باید اشاره کنیم که مناسب ترین زمان برای انجام این سونوگرافی در هفته ۲۶ و ۳۰ بارداری است چرا که اگر سونوگرافی را قبل از این زمان انجام دهید به دلیل وجود مقداری چربی در زیر پوست تصاویر جنین به درستی نمایش داده نمی شوند.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که اگر انجام سونوگرافی را بعد از هفته ۳۰ انجام دهید چون سر جنین به لگن مادر نزدیک تر است در نتیجه نمی توان تصویر کاملا واضحی را از جنین مشاهده کرد.

همچنین اگر مبتلا به بیماری قدامی جفت (قرار گیری جفت در بخش جلویی رحم) هستید لازم است تا برای انجام سونوگرافی سه بعدی تا هفته ۲۸ بارداری صبر کنید.

مهم ترین نکات در مورد سونوگرافی سه بعدی

نکات مهم در رابطه با داشتن تصاویر واضح

توجه داشته باشید که برای داشتن تصویر واضح لازم است تا حتما تمامی نکاتی که در ادامه اشاره خواهیم کرد را انجام دهید این موارد عبارتند از:

 • حتما تا قبل از انجام سونوگرافی آب کافی مصرف کنید البته توجه داشته باشید که نوشیدن آب تنها مربوط به همان روز نباشد و لازم است تا حتما چند روز قبل از سونوگرافی روزانه مقداری زیادی آب بنوشید.
 • حتما لباسی که برای انجام سونوگرافی می پوشید راحت باشد.
 • در روز انجام سونوگرافی مثانه باید پر باشد ولی به گونه ای نباشد که آزار و اذیت مادر را به همراه داشته باشد.

رعایت تمامی موارد گفته شده باعث شده تا سونوگرافی سه بعدی با دقت بالایی انجام شود.

نکته:

در بعضی از مواقع ممکن است تا نتایج حاصل از انجام سونوگرافی خوب نباشد از همین رو پیشنهاد می شود تا برای تغییر موقعیت جنین مادر کمی پیاده روی انجام دهد.

سونوگرافی سه بعدی چه معایبی دارد؟

از جمله مهم ترین معایبی که سونوگرافی سه بعدی می تواند به همراه داشته باشد به شرح زیر باشد:

 • اگر دستگاه سونوگرافی دچار مشکل باشد می تواند منجر به آسیب مایع آمونیاکی دور جنین شود.
 • در سونوگرافی سه بعدی به یک نقطه طور ممتد انرژی وارد می شود که بیش از اندازه بودن آن می تواند منجر به سوختگی بافت های نرم جنین شود.
 • اگر نیازی به سونوگرافی سه بعدی ندارید بهتر است تا از انجام سونوگرافی صرف نظر کنید چرا که علاوه بر هدر رفت وقت می تواند هزینه های مالی زیادی را نیز به همراه داشته باشد.
 • در صورتی که برای تصویر برداری، پروپ بیش از اندازه برروی شکم مادر قرار داده شود می تواند باعث به جوش آمدن کیسه آب اطراف جنین شود.

در انتها باید اشاره کنیم که اگر قصد انجام این سونوگرافی را دارید حتما به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید چرا که عدم نداشتن تجربه و مهارت کافی می تواند خطرات زیادی را برای فرد و از همه مهم تر جنین به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

کلام آخر

در صورتی که شما نیز قصد انجام این سونوگرافی سه بعدی را دارید لازم تا برای دریافت نتایج مطلوب و دقیق به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید چرا که انتخاب یک جای نامناسب برای انجام سونوگرافی می تواند برای خود مادر و جنین خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد مرکز سونوگرافی طنین می تواند در زمینه انجام انواع سونوگرافی بارداری، ماموگرافی و … به شما کمک کند.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =