دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی مجاری ادراری و دلایل انجام آن
۵ دقیقه
سونوگرافی مجاری ادراری

سونوگرافی مجاری ادراری و دلایل انجام آن

آنچه می خوانید...

سونوگرافی مجاری ادراری به منظور بررسی برخی مشکلات در کلیه، مثانه و مجرای ادرار انجام می‌شود. سونوگرافی روشی است که با استفاده از امواج صوتی، مشکل به وجود آمده را به نمایش می‌گذارد. این روش کاملاً ایمن و بی‌خطر بوده و عوارض خاصی به دنبال ندارد در این مقاله، اطلاعات لازم در خصوص سونوگرافی مجاری ادراری را خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی کلیه

دلایل-تجویز-سونوگرافی-مجاری-ادراری

دلایل تجویز سونوگرافی مجاری ادراری

تجویز سونوگرافی مجاری ادراری با توجه به مشکلات ایجاد شده در بدن بیمار انجام می‌شود در ادامه به برخی از دلایل تجویز این سونوگرافی اشاره خواهیم کرد:

زمانی که پزشک قصد بررسی تومورها، کیست‌ها و آبسه‌های کلیوی را داشته باشد، انجام سونوگرافی مجاری ادراری را به بیمار پیشنهاد می‌کند.

پزشک در برخی بیماری‌ها لازم است نحوه عملکرد کلیه‌ها را بررسی کند. پزشک متخصص برای انجام این بررسی از سونوگرافی مجاری ادراری کمک می‌گیرد.

هنگامی که پزشک قصد نمونه برداری از کلیه‌ها را داشته باشد برای مشاهده مسیر هدایت سوزن‌های در بیوپسی از سونوگرافی مجاری ادراری استفاده می‌کند.

گاهی کلیه‌ها بزرگ‌تر از حد نرمال می‌شوند و پزشک به منظور بررسی علت آن و یافتن دلایل پس زدگی ادرار، برای بیمار سونوگرافی تجویز می‌کند.

بررسی عفونت‌های مجاری ادراری یکی دیگر از دلایل انجام این نوع سونوگرافی است.

پزشک به منظور ارزیابی پروستات و مثانه ممکن است سونوگرافی مجاری ادراری را تجویز کند.

بررسی حرکت سنگ‌های موجود در حالب‎ها از دیگر دلایل تجویز سونوگرافی است.

گاهی پزشک در روند درمان یک لوله زهکشی را در کلیه‌ها قرار می‌دهد که برای انجام این روند از سونوگرافی مجاری ادراری کمک می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی کیسه صفرا

نحوه انجام سونوگرافی مجاری ادراری

سونوگرافی مجاری ادراری به صورت سرپایی قابل انجام است. در این روش مقداری ژل بر روی شکم و کلیه ها مالیده می شود. سپس پزشک مبدل دستگاه را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد در ادامه امواج صوتی، تصاویری را بر روی مانیتور به نمایش در می‌آورد. برای انجام سونوگرافی های تکمیلی مجاری ادراری،در برخی مواقع مثانه باید خالی باشد.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی آپاندیس

نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ مجاری ادراری

سنگ کلیه یا مثانه ممکن است در هنگام دفع ادرار در مجرای ادراری گیر کرده و سبب بند آمدن ادرار شود. سونوگرافی کمک می‌کند تا پزشک محل و اندازه سنگ را تشخیص دهد و نسبت به درمان آن اقدام کند.

هنگامی که مثانه به دلایلی مانند؛ بزرگ شدن پروستات، تنگی مجرای ادرار یا مثانه عصبی در تخلیه ادرار دچار اختلال شود،فرد مستعد سنگ مثانه می‌‌شود در نتیجه در این مواقع پزشک برای تشخیص وجود سنگ، سونوگرافی مجاری ادراری را تجویز می‌کند.

هنگامی که سنگ کلیه از لگنچه وارد حالب شود، درد شدیدی را شکم و پهلوهای فرد بیمار ایجاد می‌کند  که با استفراغ، تهوع سوزش ادرار و درد بیضه در آقایان همراه است. انجام سونوگرافی به بررسی فراید این اتفاق کمک می‌کند.

تفسیر نتایج سونوگرافی مجاری ادراری

تفسیر نتایج سونوگرافی مجاری ادراری

پس از انجام سونوگرافی مجاری ادراری باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و سپس پزشک با علمی که دارد، نتایج حاصل از سونوگرافی را به اطلاع کامل بیمار می‌رساند در نتیجه روند درمانی و اقدامات لازمه شروع می‌شود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی برست و اگزیلاری

آمادگی لازم برای سونوگرافی مجاری ادراری

برای انجام سونوگرافی مجاری ادراری پزشک دستورالعمل‌هایی را برای آمادگی اولیه به بیمار ارائه می‌دهد در ادامه به برخی از مراحل آمادگی اولیه اشاره خواهیم کرد:

 طی سونوگرافی مجاری ادراری پزشک ممکن است مثانه را هم به صورت پر هم به صورت خالی ارزیابی کند.این مورد بیشتر زمانی که پروستات بزرگ شده باشد تجویز می‌شود همچنین پُری بیش از حد مثانه ممکن است موجب پس زدن ادرار به حالب‌ها شده و در نتیجه منجر به تشخیص اشتباه شود.

آشامیدن نوشیدنی‌های گازدار پیش از انجام سونوگرافی مجاری ادراری، ممنوع است.

بیمار پیش از انجام سونوگرافی مجاری ادراری لازم است از خوردن غذا اجتناب کند. مدت زمان ناشتا بودن بیمار به سن افراد بستگی دارد.

سوالات متداول

نتیجه گیری

سونوگرافی مجاری ادراری معمولا به منظور تشخیص سنگ در کلیه‌ها، مثانه، مجرای ادرار انجام می‌شود در این روش تمامی بخش‌های دستگاه ادراری با سونوگرافی قابل بررسی است. این آزمایش جزء روش های کم تهاجمی محسوب می‌شود و دوران نقاهت خاصی ندارد. جهت انجام این سونوگرافی می‌توانید به مرکز سونوگرافی طنین یکی از مجهز‌ترین سونوگرافی‌های تهران مراجعه کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + eleven =