دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی معده از کاربرد تا نحوه انجام آن
۶ دقیقه
سونوگرافی معده و کابرد آن

سونوگرافی معده از کاربرد تا نحوه انجام آن

آنچه می خوانید...

سونوگرافی معده یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج فراصوتی، تصاویر سه‌بعدی از معده و سایر اعضای اطراف آن را تولید می‌کند. این روش معمولاً برای تشخیص مشکلات معده مانند التهاب، زخم، تومور و یا انسدادهای معده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، سونوگرافی معده ممکن است برای ارزیابی علایمی مانند درد شکم، سوء‌هاضمه، یا تورم در ناحیه معده تجویز شود.  در ادامه این مقاله به بررسی مزایا ، کاربرد، نحوه انجام و بسیاری از موارد مرتبط با آن می‌پردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

سونوگرافی معده

سونوگرافی معده و کاربرد آن 

کاربرد سونوگرافی معده در تشخیص و ارزیابی انواع مشکلات معده بسیار گسترده است. سونوگرافی معده می‌تواند به عنوان یک ابزار ارزیابی پیش از عمل جراحی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین در پیگیری درمان‌های مختلف نیز کاربرد دارد.  در دنیای امروز بسیاری از بیماری ها با استفاده از این روش‌های سونوگرافی قابل تشخیص هستند که مهم‌ترین کاربردهای این روش تشخیصی عبارتند از:

📌 برای کسانی که با مشکلات تورم صفرا رو به رو هستند، یک راه حل تشخیصی مناسب به شمار می‌رود. در سونوگرافی معده، سنگ‌ها و تومورهای تجمیع شده در اطراف معده شناسایی شده و تشخیص بیمار را راحت‌تر می‌کند.

📌 بررسی عفونت‌های معده نیز با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص است. همچنین در این روش کلیه انگل‌هایی که از طریق غذا خوردن وارد بدن می‌شوند نیز قابل شناسایی هستند.

📌  بررسی مواردی مانند آپاندیس و التهابات مربوط به آن نیز با استفاده از سونوگرافی معده به سادگی قابل تشخیص است.

📌  دقت این سونوگرافی برای تشخیص زخم‌ها، التهابات، تومورها، انسدادها و اختلالات دیگر معده بسیار بالا است. به همین خاطر در فرایند تشخیص و انتخاب درمان، نقش بسزایی داشته دارد.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی کبد چرب و روش انجام

نحوه انجام سونوگرافی معده 

سونوگرافی معده طی مراحل مختلفی انجام داده می شود به این صورت که در ابتدا لازم است تا بیمار برروی تخت مخصوصی دراز بکشد و همانند سایر سونوگرافی‌ها از ژل مخصوصی برروی ناحیه مورد نظر استفاده شود. در مرحله بعدی تکنیسین و پزشک مربوطه با استفاده از مبدل دستگاه، سیستم گوارشی بیمار را معاینه می‌کنند.

در حین انجام این فرایند، تصاویری بر روی دستگاه مانیتور نمایش داده می‌شوند که می‌تواند اطلاعات کاملا دقیقی را از مشکلات این ناحیه در اختیار پزشک قرار دهد.

در انتهای این بخش برای انجام آن حتما به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه نمایید.

مزایای سونوگرافی معده

سونوگرافی معده مزایای قابل توجهی را به همراه دارد که از مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

این روش به صورت غیر تهاجمی انجام می‌شود، به این معنی که نیازی به وارد کردن سوزن یا ابزارهای دیگر به داخل بدن نیست. که باعث می‌شود برای بیماران راحت‌تر باشد و بازیابی آنها سریع‌تر انجام شود. از همه مهم تر بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی‌کند.

📌 در این روش تشخیصی بیماران در معرض اشعه های خطرناک قرار نمی گیرند در حالت کلی خطرات آن بسیار کم است.

در سونوگرافی معده پزشکان به بافت نرم بدن افراد نیز دسترسی خواهند داشت از همین معاینه به راحتی انجام می‌شود.

📌 در سونوگرافی معده از امواج فراصوتی استفاده می‌شود که بدون استفاده از پرتوهای مضر برای بدن انسان است. این باعث می‌شود این روش برای افرادی که نیاز به تصویربرداری دارند، بسیار ایمن باشد.

سونوگرافی معده به دلیل سرعت بالا و دقت در تولید تصاویر، به راحتی می‌تواند مشکلات معده را تشخیص دهد. این مورد برای پزشکان و بیماران مزیت بسیار زیادی دارد.

📌 سونوگرافی معده در مقایسه با روش‌های تصویربرداری دیگر مانند CT scan یا MRI معمولاً هزینه کمتری دارد. این مزیت مهمی برای افرادی است که به دنبال روشی مقرون به صرفه برای تصویربرداری هستند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی آپاندیس و اهمیت انجام آن

عوارض سونوگرافی معده

عوارض سونوگرافی معده به طور کلی بسیار نادر هستند. اما در برخی موارد ممکن است عوارض کوچکی از جمله حساسیت پوستی ناشی از ژل مورد استفاده برای انجام سونوگرافی و یا احساس نفخ در زمان فشردن سونوگرافی معده رخ دهد. به هر حال، این عوارض عموماً موقت و کوتاه‌مدت هستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. در موارد بسیار نادر، ممکن است عوارض جدی‌تری از جمله آلرژی شدید یا تداخل با دیگر فرآیندهای پزشکی رخ دهد، اما این اتفاقات بسیار کم و نادر هستند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی پروستات چه مزایایی دارد؟

سونوگرافی-معده

آمادگی های قبل از سونوگرافی معده 

برای انجام سونوگرافی معده باید به مراقبت‌های آن دقت داشته باشید. رعایت برخی از این مراقبت‌ها باعث می شود، نتایج به دست آمده دقیق تر باشد. مهم ترین اقدامات اولیه برای انجام سونوگرافی معده عبارتند از:

  • برای انجام این تکنیک باید حتما ناشتا باشید. به همین خاطر از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام سونوی معده از خوردن غذا خودداری کنید.
  • خوردن غذاهای چرب تا یک روز قبل از سونوگرافی معده ممنوع است.
  • پیش از انجام سونوگرافی، انواع پرونده های پزشکی مربوط به پروسه درمان خود را آماده کنید.

سوالات متداول

آیا سونوگرافی معده معایب دارد؟

پرتوهای به کار رفته در این روش با استاندارد خاصی همراه بوده و سلامت بدن را به خطر نمی اندازند؛در بخش تصویربرداری نیز عوارضی در این روش درمانی وجود ندارد.

آیا ممکن است مصرف برخی از داروها در زمان انجام سونوگرافی تداخل ایجاد نماید؟

بله – مصرفبرخی از داروها ممکن است منجر به بروز تداخل شود پس به منظور جلوگیری از بروز چنین حالتی بهتر است تا حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

مدت زمان انجام سونوگرافی معده چقدر است؟

در حالت کلی انجام این سونوگرافی حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه زمان می برد.

آیا برای انجام سونوگرافی معده باید ناشتا باشیم؟

بله، برای بهترین نتایج، توصیه می‌شود که پیش از انجام سونوگرافی معده، ناشتا باشید. این به معنای انجام آزمایش در حدود ۶ تا ۸ ساعت بعد از آخرین وعده غذایی است.

آیا سونوگرافی معده برای کودکان و نوزادان ایمن است؟

بله، سونوگرافی معده برای کودکان و نوزادان بسیار ایمن است و بدون مشکل قابل انجام است.

آیا در برای انجام سونوگرافی معده به تزریق مواد رادیواکتیو نیاز است؟

خیر، سونوگرافی معده برای تولید تصاویر از معده از امواج فراصوتی استفاده می‌کند و نیازی به استفاده از مواد رادیو اکتیو ندارد.

آیا سونوگرافی معده برای زنان باردار ایمن است؟

بله، در حالت کلی سونوگرافی معده برای زنان باردار ایمن است. اما در موارد خاصی که پزشک تشخیص می‌دهد، ممکن است از این آزمایش خودداری شود.

نتیجه گیری

سونوگرافی معده یک روش تصویربرداری ایمن، غیر تهاجمی و موثر است که به عنوان ابزاری مهم برای تشخیص و ارزیابی مشکلات معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش اغلب با هزینه کمتری نسبت به روش‌های دیگر انجام می‌شود و به دلیل عدم استفاده از پرتوهای مضر، برای بیماران بسیار ایمن است. از آنجایی که احتمال خطر و بروز عوارض جدی در آن بسیار نادر و کم است، سونوگرافی معده به عنوان یکی از روش‌های اولیه در تشخیص مشکلات گوارشی و معده مورد توجه پزشکان قرار می‌گیرد.  برای انجام آن به بهترین مرکز سونوگرافی تهران یعنی سونوگرافی طنین مراجعه کرده و از خدمات آن‌ها بهره مند شوید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sixteen + 18 =