دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی هیپ یا مفصل ران
۵ دقیقه
همه چیز در مورد سونوگرافی هیپ

سونوگرافی هیپ یا مفصل ران

آنچه می خوانید...

سونوگرافی هیپ یا ران یک نوع تصویربرداری از مفاصل ران، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، استخوان‌ها و بافت های نرم در لگن می‌باشد. به طور کلی سونوگرافی یک آزمایش غیرتهاجمی و بدون درد می‌باشد که در تشخیص و درمان بیماری‌ها نقش عمده‌ای دارد. دقت داشته باشید که این روش از امواج اولتراسوند استفاده کرده و تصاویری از بخش‌های داخلی ران و لگن در اختیار پزشک قرار دهد.

سونوگرافی هیپ

نحوه‌ی انجام سونوگرافی هیپ

ابتدا لباس‌های پایین تنه‌ی خود را باید خارج نمائید، به شما روپوش مخصوص داده می‌شود که در حین سونوگرافی می‌توانید به تن داشته باشید بعد از این مرحله از شما خواسته می‌شود به پشت و یا پهلو روی تخت مخصوص دراز بکشید.

یک ژل مخصوص روی پوست اعمال شده و موجب می‌شود حرکت امواج صوتی با سهولت انجام بگیرد و سپس پروب سونوگرافی روی ژل حرکت می‌نماید. بازتاب امواج صوتی که به سمت هیپ فرستاده می‌شود پردازش شده و به صورت تصاویری در مانیتور نمایش داده می‌شود.

تصاویر سونوگرافی می‌تواند تغییرات غیرطبیعی در بافت، ظاهر اندام‌ها و یا توده‌ها و تومورهای موجود در منطقه را به خوبی تشخیص دهد.

در سونوگرافی هیچ گونه اشعه‌ای استفاده نمی‌شود بنابراین هیچ گونه آسیب و خطری برای بیمار به همراه نخواهد داشت. در طی سونوگرافی می‌توان ساختار بخش‌های مختلف لگن و هم چنین جریان خون رگ‌ها را به خوبی مشاهده کرد.

در حین انجام سونوگرافی ممکن است تکنسین از شما بخواهد که لگن را حرکت دهید تا ارزیابی‌ و معاینه‌ی دقیق‌تری از مفصل ران، عضلات، رباط و یا تاندون های ناحیه انجام شود.

برای نوزادان معمولاً هر دو لگن تحت معاینه قرار می‌گیرد و سطوح مختلف هیپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

📌 نکته: در زمان انجام سونوگرافی هیپ هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نخواهید کرد و تنها در برخی موارد که ناحیه به لمس حساس باشد ممکن است فشار پروب منجر به ایجاد درد جزئی شود.

پس از پایان سونوگرافی، ژل از روی پوست پاک می‌شود و می‌توانید لباس‌های خود را بپوشید و در بیرون از اتاق سونوگرافی منتظر نتایج بمانید.

مدت زمان انجام سونوگرافی هیپ

به طور کلی حدود ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا سونوگرافی هیپ انجام شود. در صورتی که احتیاج به بررسی‌های دقیق و تهیه تصاویر بیشتر باشد ممکن است زمان انجام سونوگرافی هیپ افزایش پیدا نماید.

پزشک متخصص تصاویر تهیه شده حین سونوگرافی هیپ را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و گزارش کتبی از مشاهدات خود حین سونوگرافی را به همراه تصاویر مربوطه برای پزشک شما ارسال می‌نماید و یا اینکه نتایج را به شما ارائه می‌دهد.

دلایل انجام سونوگرافی هیپ

دلیل انجام سونوگرافی هیپ

بنا به دلایل متعددی ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد که سونوگرافی هیپ را انجام دهید، که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ هرگونه اختلال و بیماری در ماهیچه مانند پارگی و یا توده در بافت نرم

✳️ خونریزی

✳️ عفونت

✳️ تجمع مایعات

✳️ تومورهای خوش خیم و بدخیم

✳️ بررسی شرایطی که منجر به بیماری آرتریت می‌شود.

دقت داشته باشید که برای انجام این سونوگرافی حتما به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه نمایید.

مزایای سونوگرافی هیپ نسبت به سایر روش‌های تشخیصی

از جمله مهم ترین مزایای که این روش به همراه دارد عبارتند از:

  • سونوگرافی هیپ نسبت به سایر روش‌ها ارزان‌تر و ساده‌تر می‌باشد و هیچ گونه عارضه‌ی جانبی به همراه ندارد.
  • تصاویر واضحی که از بافت نرم که در طی سونوگرافی ارائه می‌شود در سایر روش‌های تشخیصی مانند اسکن با اشعه ایکس قابل تشخیص نمی‌باشد.
  • نسبت به روش‌هایی مانند بیوپسی و آسپیراسیون یک روش کم تهاجمی بوده و هیچ گونه درد و ناراحتی به همراه ندارد.
  • دقت ارزیابی تاندون در سونوگرافی نسبت به روش ام آر آی بیشتر می‌باشد.
  • برای بررسی مشکلات هیپ نوزادان یک روش عالی می‌باشد زیرا ساختار غضروفی این ناحیه در دوران نوزادی با سایر روش‌های تصویربرداری به خوبی قابل بررسی نمی‌باشد.

سوالات متداول

آیا انجام سونوگرافی هیپ محدودیت دارد؟

سونوگرافی در تهیه تصاویر از استخوان دقت بالایی ندارد بنابراین فقط قسمت بیرونی استخوان‌های هیپ قابل بررسی می‌باشد، در نتیجه در برخی موارد احتیاج به تصویربرداری به روش‌هایی مانند ام آر آی جهت تهیه تصاویری از ساختار داخلی استخوان‌ها و یا بخشی از مفاصل ناحیه می‌باشد.

قبل از انجام سونوگرافی هیپ آمادگی خاصی باید داشت؟

پیش از حضور در مرکز سونوگرافی لباس‌هایی راحت بپوشید که بتوانید آنها را به سادگی خارج نمائید.

چرا باید سونوگرافی هیپ را برای نوزادان انجام داد؟

ساختار لگن نوزادان عمدتاً از بافت غضروفی تشکیل شده است و انواع ناهنجاری‌ها در آنها را می‌توان با سونوگرافی مورد بررسی قرار داد. مشکلاتی مانند دیسپلازی رشد لگن و یا هرگونه در رفتگی هیپ در نوزادان با انجام سونوگرافی قابل تشخیص و بررسی می‌باشد.

آیا انجام سونوگرافی هیپ خطرناک است؟

همان طور که اشاره شد این سونوگرافی یک آزمایش غیرتهاجمی و بدون درد می‌باشد که هیچ گونه عارضه و یا خطر شناخته شده‌ای به همراه ندارد.

کلام آخر

همانطور که در این نوشتار خواندید سونوگرافی هیپ در واقع یک روش کاملا ایمن و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی به بررسی هیپ و لگن می پردازد. در انتها برای انجام این سونوگرافی می بایست به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کرد، جهت تعیین وقت می توانید با شماره های مرکز سونوگرافی طنین که شامل ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۰۱ ، ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۲۳ می شود تماس حاصل نمایید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =