دکتر اعظم غیبی / مقالات / سونوگرافی کلیه و چگونگی انجام آن
۴ دقیقه
سونوگرافی کلیه و چگونگی انجام آن

سونوگرافی کلیه و چگونگی انجام آن

آنچه می خوانید...

سونوگرافی کلیه آزمایشی غیر تهاجمی می‌باشد که جهت ارزیابی شکل، اندازه، محل کلیه و نحوه جریان خون در کلیه انجام می‌شود تا از این طریق بتوان تصاویری را از اختلالات و بیماری های مربوط به کلیه در اختیار پزشک قرار داد. ما در این نوشته می خواهیم تا در مورد نحوه انجام این سونوگرافی و مهم ترین دلایل انجم سونوگرافی کلیه و بسیاری از موارد مربتط با این موضوع صحبت کنیم پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی کلیه

عملکرد کلیه

مواد مغذی که از طریق غذا خوردن وارد بدن می‌شود به انرژی تبدیل می‌شوند، سپس مواد زائد در روده و خون باقی می‌ماند. کلیه‌ها و سیستم ادراری در حفظ تعادل مواد شیمیایی مانند پتاسیم، سدیم و آب نقش عمده‌ای دارد.

اوره که از تجزیه مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ و سبزیجات به وجود می‌آید همراه با آب و سایر مواد زاید ادرار را تشکیل می‌دهند.

به طور کلی عملکرد کلیه عبارت است از:

 • دفع مواد زائد بدن به شکل ادرار
 • برقراری تعدل بین املاح و سایر مواد در خون
 • تولید اریتروپویتین (هورمونی که در تشکیل گلبول‌های قرمز نقش دارد)
 • تنظیم فشار خون

اصول کار سونوگرافی کلیه

در سونوگرافی با استفاده از یک مبدل امواج اولتراسوند با فرکانس بالا (که توسط گوش انسان شنیده نمی‌شود) به سمت کلیه فرستاده می‌شود، با حرکت مبدل روی پوست شکم، امواج به اندام‌ها و ساختارهای درونی برخورد می‌نماید و سپس امواج صوتی منعکس شده مانند یک پژواک از سمت اندام‌ها به مبدل باز می‌گردند.

امواج صوتی با توجه به نوع بافتی که با آن برخورد می‌نمایند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند، سرعت بازگشت امواج صوتی و میزان بازگشت آنها توسط مبدل پردازش می‌شود. در مرحله بعد پس از پردازش امواج صوتی توسط مبدل، نتایج به صورت تصاویر روی مانیتور نمایش داده می‌شود.

اگر ئر مورد سونوگرافی کیسه صفرا اطلاعاتی ندارید می توانید به این مقاله از سایت مراجعه کنید.

مهم ترین دلایل انجام سونوگرافی کلیه

بنا به دلایل مختلفی ممکن است پزشک درخواست سونوگرافی کلیه را داشته باشد به عنوان مثال:

 • ارزیابی اندازه، محل و شکل کلیه، حالب و مثانه
 • تشخیص کیست، تومور، آبسه، گرفتگی، تجمع مایع، عفونت در داخل و یا اطراف کلیه
 • بررسی سنگ در کلیه و یا حالب
 • راهنما جهت قرار دادن سوزن‌های بیوپسی (به منظور تهیه نمونه از بافت کلیه)، تخلیه مایع، کیست، آبسه و یا قرار دادن لوله تخلیه
 • تشخیص و بررسی جریان خون به کلیه‌ها از طریق سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها
 • ارزیابی نتایج پیوند کلیه

خطرات انجام سونوگرافی کلیه

در سونوگرافی هیچ گونه اشعه‌ای به بدن وارد نمی‌شود بنابراین ناراحتی و عارضه‌ای برای شما ایجاد نمی‌شود.

با اینکه روش سونوگرافی هیچ گونه عارضه و یا مشکلی را ایجاد نمی‌نماید اما دراز کشیدن برای مدت طولانی ممکن است منجر به خستگی شما شود، به طور کلی مراحل انجام سونوگرافی کلیه بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ممکن است زمان نیاز داشته باشد.

آمادگی‌های لازم جهت انجام سونوگرافی کلیه

سونوگرافی طنین بهترین مرکز سونوگرافی در تهران با توجه به مهم ترین هدف انجام این سونوگرافی دستورالعمل‌های خاصی به شما ارائه می‌دهد که لازم است حتما قبل از انجام سونوگرافی ان را انجام دهید. از جمله مهم ترین دستور العمل ها به شرح زیر می باشد:

 • یک ساعت پیش از انجام سونوگرافی چند لیوان آب بنوشید تا مثانه شما پر شود و تا پایان سونوگرافی مثانه‌ی خود را خالی نکنید.
 • جهت انجام سونوگرافی کلیه رعایت دستورالعمل غذایی خاصی مورد نیاز نمی‌باشد و در صورتی که لازم باشد رژیم خاصی را رعایت نمائید پیش از سونوگرافی به شما اطلاع داده خواهد شد.
 • لباسی بپوشید که به سادگی بتوانید آن را در بیاورید.

نحوه انجام سونوگرافی کلیه

 • گاهی اوقات به شما روپوش مخصوص داده می‌شود تا پیش از سونوگرافی بپوشید اما در اکثر مواقع نیازی به تعویض لباس نیست و تنها کافی است تا شلوار یا دامن خود را در ناحیه شکم کمی پایین‌تر بیاورید.
 • پس از اینکه روی تخت قرار گرفتید یک ژل روی شکم شما اعمال می‌شود.
 • در مرحله بعد یک مبدل امواج اولتراسوند را به ناحیه کلیه ارسال می نماید، مبدل وسیله‌ی کوچکی است که حرکت آن روی پوست شکم هیچ گونه درد و ناراحتی را ایجاد نخواهد کرد.
 • در برخی موارد لازم است تا مثانه‌ی خود را خالی نمائید تا تصاویر دیگری از کلیه‌ها در زمانی که مثانه خالی است تهیه شود.
 • پس از چند دقیقه که مراحل سونوگرافی تمام شد، ژل از روی شکم شما پاک خواهد شد و می‌توانید لباس‌های خود را بپوشید و به اتاق انتظار بروید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله در خصوص سونوگرافی کلیه صحبت کردیم همانطور که خوانید هدف از انجام این سونوگرافی بررسی کلیه ها است. این آزمایش جزء روش های کم تهاجمی محسوب می شود و بعد از آن نیاز به رعایت مراقبت های خاصی نیست و خیلی راحت می توان فعالیت های روزانه خود را انجام داد. جهت انجام این سونوگرافی می توانید به مرکز سونوگرافی طنین یکی از مجهز ترین سونوگرافی های تهران مراجعه کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 3 =