دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی nt و اهمیت انجام آن
۱۰ دقیقه
سونوگرافی NT چگونه انجام یم شود؟

سونوگرافی nt و اهمیت انجام آن

آنچه می خوانید...

سونوگرافی nt نوعی سونوگرافی است که میزان مایع پشت گردن جنین (در سه ماهه اول، بین ۱۱ الی ۱۳ هفتگی) را اندازه گیری می‌کند. این سونوگرافی در واقع آزمایش غربالگری است که می‌تواند در تشخیص خطرات احتمالی نوزاد، تاثیر گذار باشد. هدف کلی از انجام این آزمایش غربالگری، بررسی برخی از احتمالات کروموزومی است، به طوری که از این آزمایش برای تشخیص خطراتی نظیر سندروم داون, تریزومی ۱۸ می تواند بسیار موثر باشد. البته باید اشاره کرد که سونوگرافی NT قابلیت تشخیص بیماری را ندارد.

سونوگرافی nt چیست؟

برای انجام سونوگرافی nt می بایست به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کرد. این افراد آموزش‌های لازم را در این زمینه دریافت نموده و تخصص کافی برای کار با دستگاه و ارائه‌ی نتایج دقیق، خواهند داشت.

همه جنین‌ها در پشت گردن خود از یک مایع برخوردار هستند، اما محققان به این امر مهم پی برده‌اند زمانی که مایع بیشتری در پایین گردن نوزاد جمع شود نوزاد دارای اختلالات کروموزومی یا ژنتیکی است. وجود مایع زیاد در این ناحیه، بیانگر بیماری‌هایی از قبیل:

 • سندروم داون
 • سندروم پاتاو
 • سندروم ادواردز
 • آناپلوئیدی
 • سندرم ترنر
 • ناهنجاری‌های هرنی دیافراگم
 • امفالوسل
 • دیسپلازی استخوان
 • عفونت داخل رحم (Para virus B19)

می باشد. همچنین در برخی از موارد افزایش این مایع، نشان دهنده‌ی افزایش خطر برخی از بیماری‌های مادرزادی قلبی خواهد بود. اسکن NT به تنهایی بیانگر بیماری‌های کروموزومی و مادرزادی در نوزادن نیست. لذا برای دستیابی به نتایج دقیق در زمینه‌ی خطرات احتمالی، ترکیب آزمایش خون و اسکن nt بسیار ضروری است.

✅ نکته: دلیل انجام این غربالگری در هفته ۱۱ الی ۱۳ بارداری این است که از هفته ۱۴ بارداری، مایع جذب گردن نوزاد می‌شود. در نتیجه دستیابی به نتایج دقیق دشوار می‌گردد. البته باید اشاره کنیم که انجام این سونوگرافی کاملا اختیاری است.

نحوه انجام سونوگرافی nt

 سونوگرافی nt (برای آزمایش شفافیت گردن جنین) به صورت شکمی انجام می‌پذیرد. در این اسکن، مثانه مادر باید پر باشد، لذا قبل از انجام این اسکن مادران به اندازه کافی آب می‌نوشند.

برای انجام این سونوگرافی مراحل زیر انجام می‌پذیرد:

 • مادر به پهلو یا پشت بر روی تخت دراز می‌کشد.
 • ژل اولتراسوند به شکم مادر مالیده می‌شود.
 • متخصص، اقدام به استفاده از ابزار کوچکی به نام پروب سونوگرافی می‌نماید، این ابزار می‌تواند در انتقال تصویر کودک شما بر روی نمایشگر نقش مهمی داشته باشد.
 • زمان انجام این فرایند ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است.

نتایج ارائه شده در این اسکن، دقت بسیار بالایی را در بر دارد. این غربالگری می‌تواند حدود ۷۰ درصد از موارد سندروم را تشخیص دهد، اما برای اینکه پزشکان متخصص از دقت بیشتری در زمینه‌ی تشخیص این خطرات برخوردار گردند، انجام برخی از آزمایشات خونی ضروری است چرا که با انجام این آزمایشات، حدود ۹۵ درصد می‌توان به نتایج دقیق و مهم دست یافت.

سونوگرافی NT چیست؟

دقت اندازه گیری در سونوگرافی nt

در برخی از موارد نتایج ارائه شده در سونوگرافی nt، می‌تواند با نتایج واقعی همخوانی نداشته باشد. مثلا: در برخی از مواقع جنین از هیچ مشکلی برخوردار نیست اما، نتایج این سونوگرافی نشان دهنده‌ی مقدار بالای مایع پشت جنین است. این مشکل با عنوان نتیجه‌ی مثبت کاذب شناخته می‌شود. همچنین در برخی از موارد با انجام این اسکن ممکن است جنین هیچ مشکلی نداشته باشد اما با انجام آزمایشات مختلف، به مشکلات جدی در نوزاد پی برده شود که این عارضه نیز با عنوان نتیجه‌ی منفی کاذب نامگذاری می‌شود.

عواملی مختلفی می‌توانند بر روی ارائه‌ی نتیجه تاثیرگذار باشند. لذا متخصصین با توجه به این عوامل، اقدام به انجام آزمایشات ضروری خواهند نمود. از جمله این عوامل عبارتند از:

 • وجود مقدار زیاد مدفوع در روده‌ها
 • ناتوانی مادران جهت دراز کشیدن برای انجام آزمایش
 • فعالیت بسیار زیاد جنین در رحم مادر
 • برخورداری از اضافه وزن و یا چاقی مفرط مادران باردار
 • پایین بودن حجم مایع آمنیوتیک به صورت غیر طبیعی
 • قرار گرفتن جنین در حالت خاص در طی فرایند سونوگرافی

اگر در مورد سونوگرافی بیوفیزیکال که یک روش برای سنجش سلامت جنین است اطلاعاتی ندارید حتما این مقاله از سایت را مطالعه کنید.

سونوگرافی nt و تعیین جنسیت

خیلی از زوج های هستند که به دانستن جنسیت فرزند خود علاقه مند هستند، از همین رو انجام سونوگرافی تعیین جنسیت در بهترین مرکز سونوگرافی می تواند به آن ها کمک بسیار زیادی کند. یکی از آن ها سونوگرافی nt نام دارد که از طریق آن می توان دختر یا پسر بودن فرزند خود را مشخص کرد.

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد می شود که از طریق این سونوگرافی چگونه جنسیت جنین تعیین می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که انجام این سونوگرافی در هفته ۱۲ بسیار رایج است که عدد آن بین بازه ۷۵ الی ۹۱ درصد است پس اگر می خواهید تا هر چه سریع تر از جنسیت جنین خود مطلع شوید بهتر است تا در این بازه زمانی این سونوگرافی را انجام دهید.

نکته: انجام سونوگرافی nt در هفته ۱۴ بارداری نتایج کاملا دقیقی را در مقایسه با هفته های پایین تر خواهد داشت.

مهم ترین کاربرد سونوگرافی NT

تمامی والدین به سلامت جنین خود بسیار اهمیت می‌دهند، در گذشته مادران به طور ناخواسته نوزادان سندروم داون را حمل و بدون آگاهی آنها را به دنیا می‌آوردند. اما امروزه با وجود گسترش دانش پزشکی، جنین‌هایی که از مشکلات مختلف کروموزومی برخوردار هستند، در داخل شکم مادر شناسایی می‌شوند. لذا والدین برای رشد و یا عدم رشد آنها، تصمیم خواهند گرفت از مهم ترین کاربردهایی که این سونوگرافی می تواند به همراه داشته باشد به شرح زیر می باشد:

 • تشخیص سن دقیق جنین
 • زمان دقیق برای زایمان طبیعی
 • تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی
 • تشخیص ناهنجاری های مادرزادی
 • وجود و یا عدم وجود استخوان بینی
مهم ترین کابرد سونوگرافی NT

قبل از سونوگرافی nt چه کارهایی باید انجام داد؟

به منظور انجام این سونوگرافی لازم نیست تا کار خاصی انجام دهید ولی رعایت یکسری نکات قبل از انجام این سونوگرافی می تواند به تشخیص دقیق تر کمک کند که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

📌 نوشیدن آب کافی چرا که پر بودن مثانه می تواند تصاویر بسیار دقیقی را در اختیار پزشک قرار دهد.

📌 پوشیدن یک لباس راحت

در انتهای این بخش از مقاله باید اشاره کنیم که از نتایج حاصل از این سونوگرافی به هیچ عنوان وحشت نداشته باشید.

برای انجام سونوگرافی NT در تهران کجا مراجعه کنم؟

به منظور انجام این سونوگرافی مرکز سونوگرافی طنین در سعادت آباد تهران یکی از بهترین مراکز برای انجام انواع سونوگرافی های دوران بارداری محسوب می شود شما عزیزان اگر می خواهید تا از نتایج حاصل از سونو خود کاملا مطمئن باشید به این مرکز مراجعه نمایید.

مراجعه حضوری حتما با تعیین وقت قبلی باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز که شامل ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۰۱ ، ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۲۳ می شود تماس حاصل نمایید.

تفسیر نتایج سونوگرافی NT

 همان طور که پیشتر اشاره شد انجام این سونوگرافی پس از ۳ ماهه‌ی اول بارداری نتایج دقیقی را به همراه نخواهد داشت.

در هفته‌ی چهاردهم بارداری، فضای نوکال کوچکتر می‌شود و اسکن‌هایی که پس از هفته‌ی چهاردهم انجام می‌شود ممکن است جنینی که دچار ناهنجاری‌های کروموزومی‌ می‌باشد را به عنوان یک جنین سالم در نظر بگیرد.

بنابراین تفسیر نتایج باید در ۳ ماهه‌ی اول بارداری انجام شود. در این دوره اگر شفافیت نوکال کمتر از ۳.۵ میلی متر باشد جنین سالم بوده و مشکلی ندارد اما جنین‌هایی که فضای نوکال در آنها ۶ میلی‌متری و بالاتر باشد به احتمال زیاد دچار ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون و یا سایر نواقص ‌ژنتیکی می‌باشند.

لزوم انجام سونوگرافی NT

 با توجه به تغییر سبک زندگی و عوامل آسیب زای محیطی میزان آسیب‌های ژنتیکی جنین‌ها در حال افزایش می‌باشد، یکی از راهکارهایی که می‌تواند از تولد نوزادی با نواقص ژنتیکی جلوگیری نماید انجام غربالگری‌های دوران بارداری از جمله سونوگرافی NT NB و شناسایی به موقع بیماری‌های جنین می‌باشد تا از تولد جنین‌هایی با نواقص مادام العمر که هزینه‌های عاطفی و مالی فراوانی برای خانواده و جامعه به همراه دارند جلوگیری کرد.

سوالات متداول

کلام آخر

در نظر داشته باشید که این سونوگرافی یک روش ایمن و غیر تهاجمی است. از این رو مادران و نوزادان با خطری (در انجام این اسکن) مواجه نخواهند شد. بررسی نتایج این سونوگرافی به همراه آزمایشات مختلف، نشان می‌دهد که آیا بارداری شما در دسته‌ی بارداری‌های پر خطر واقع شده است یا خیر؟! مشاوره‌های پزشکی می‌توانند در این زمینه، همراه ایده‌آلی برای مادران باشند.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

six + eight =