دکتر اعظم غیبی / انواع ماموگرافی / ماموگرافی در دوران بارداری
۵ دقیقه
اهمیت انجام ماموگرافی در بارداری

ماموگرافی در دوران بارداری

آنچه می خوانید...

آغاز بارداری شروع دوره‌ای از بایدها و نبایدها می‌باشد. به محض اینکه خبر بارداری خود را اعلام نمائید اطرافیان لیستی از ویتامین‌ها و غذاهایی که باید مصرف کنید و فعالیت‌هایی که نباید انجام دهید را به شما ارائه خواهند داد اما جدا از این لیست‌های ساده گاهی اوقات شرایط پیچیده‌ای به وجود می‌آید که تصمیم گیری برای انجام دادن و یا انجام ندادن آنها می‌تواند عواقب سنگینی داشته باشد، یکی از این موارد ماموگرافی می‌باشد.

ماموگرافی در بارداری

اگر بالای ۴۰ سال سن دارید و باردار شده‌اید و همزمان دوره‌ی انجام غربالگری سالیانه‌ی شما جهت سرطان سینه می‌باشد یا اینکه یک روز صبح در حین دوش صبحگاهی متوجه‌ی توده‌ی کوچکی در سینه‌ی خود شده‌اید یا بنا به هر دلیل دیگری مجبور هستید که ماموگرافی را انجام دهید در دوراهی بزرگی جهت انجام ماموگرافی حین بارداری و امکان آسیب‌هایی که ممکن است به جنین شما وارد شود قرار خواهید گرفت. با خواندن ادامه‌ی این مقاله ما توضیحاتی در مورد ماموگرافی حین بارداری ارائه خواهیم کرد تا بتوانید با دید باز نسبت به انجام و یا عدم انجام ماموگرافی در حین بارداری تصمیم گیری داشته باشید.

احتمال خطا در تفسیر نتایج ماموگرافی در حین بارداری

با توجه به اینکه در حین دوران بارداری، تراکم بافت سینه افزایش می‌یابد بنابریان تقسیر نتایج حاصل از ماموگرافی سخت‌تر خواهد بود، حتی در روش‌های نوین ماموگرافی سه‌بعدی به دلیل تغییراتی که در بافت سینه ایجاد می‌شود شناسایی هرگونه توده و یا تومور در بافت سینه مشکل است، حتی پس از تولد نوزاد و در زمان شیردهی به دلیل وجود شیر در مجراهای شیر نمی‌توان تصاویر دقیقی از بافت سینه‌ها تهیه نمود بنابراین اگر قصد دارید ماموگرافی را جهت انجام غربالگری سالیانه سرطان سینه انجام دهید پزشکان توصیه می‌نمایند که این غربالگری را تا زمان به دنیا آمدن نوزاد به تعویق بیندازید.

در دوران شیردهی نیز ۳۰ دقیقه پیش از ماموگرافی ابتدا شیر سینه‌های خود را با دستگاه‌های مکش به طور کامل تخلیه نمائید تا اینکه هیچ گونه اختلالی در تفسیر نتایج ماموگرافی ایجاد نشود.

حفاظت از جنین در حین ماموگرافی

غربالگری سینه آزمایشی است که اگر چند ماه انجام آن به تعویق بیفتد مشکل خاصی در سلامتی شما ایجاد نمی‌شود اما هرگونه توده در سینه که با تاخیر تشخیص داده شود ممکن است عواقب خطرناک و جدی برای سلامت شما داشته باشد.

بنابراین پس از اینکه متوجه‌ی توده در بافت سینه خود شده‌اید ابتدا باید به بهترین مرکز ماموگرافی در تهران مراجعه نمائید، زمانی که پزشک در معاینات فیزیکی وجود این توده را مورد تائید قرار دهد اولین گزینه برای خانم‌های باردار انجام سونوگرافی از سینه می‌باشد. سونوگرافی یکی از روش‌های بی‌خطر در حین بارداری می‌باشد، همان طور که یک مادر باردار در حین بارداری چندین مرتبه باید سونوگرافی از جنین را انجام دهد و این آزمایش را با اطمینان خاطر و بدون هیچ نگرانی انجام می‌دهد می‌تواند سونوگرافی از سینه را نیز بدون کوچکترین نگرانی انجام دهد.

در صورتی که تصاویر سونوگرافی نیز تصاویر مشکوکی را نشان دهند جهت اطمینان و تعیین اندازه و نوع توده باید ماموگرافی انجام دهید، در شرایطی که انجام ماموگرافی حین بارداری ضروری باشد تکنسین رادیولوژی با انجام اقداماتی احتمال هرگونه آسیب به جنین شما را به حداقل ممکن خواهد رسانید، برخی از این اقدامات محافظتی عبارتند از:

  • در صورتی که تکنسین از شرایط بارداری شما اطلاع داشته باشد میزان اشعه دستگاه را در کمترین حالت ممکن قرار می‌دهد بنابراین لازم است پیش از انجام ماموگرافی به تکنسین سن بارداری جنین خود را اطلاع دهید تا تنظیمات دستگاه را تغییر دهد.
  • قبل از اینکه ماموگرافی شما انجام شود تکنسین با استفاده از یک محافظ سربی شکم شما را می‌پوشاند تا میزان اشعه‌های که به جنین می‌رسد به حداقل ممکن تقلیل بیابد.
  • تنظیم دقیق و عدم احتیاج به تکرار آزمایش: گاهی اوقات بنا به تنظیم نادرست دستگاه و یا بی‌دقتی تکنسین و یا پیش آمدن شرایط دیگر لازم است که ماموگرافی تکرار شود تا بتوان تصاویر واضح‌تری تهیه شود، در صورتی که به مرکز تصویربرداری از قبل اطلاع دهید که باردار هستید ماموگرافی شما را به یک پزشک متخصص محول می‌نماید تا میزان هرگونه خطا و اشتباه در انجام تصویربرداری تا جایی که امکان دارد کاهش بیابد، در این صورت در طی همان آزمایش اول می‌توان تصاویر کاملی را تهیه نمود و احتیاجی به تکرار آزمایش و در معرض اشعه قرار گرفتن به صورت دوباره وجود نخواهد داشت.

خلاصه مطلب

مطالبی که در این مقاله ارائه شد، نکات کلی در مورد ماموگرافی حین بارداری بود اما باید همیشه به این نکته توجه داشته باشید که تصمیم نهایی در مورد انجام ماموگرافی حین بارداری با توجه به شرایط فردی و تصمیم پزشک باید انجام شود و در انتها بهترین تصمیم را پزشک باید اتخاذ نماید. اگر پزشک به شما پیشنهاد ماموگرافی حین بارداری را داده است مطمئن باشید که این تصمیم با در نظر داشتن تمام شرایط و خطرات گرفته شده است و بهتر است بدون هیچ نگرانی و با اطمینان به پزشک جهت انجام ماموگرافی تحت شرایط کنترل شده اقدام نمائید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + eight =