دکتر اعظم غیبی / انواع ماموگرافی / ماموگرافی دیجیتال
۵ دقیقه
ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی دیجیتال

آنچه می خوانید...

ماموگرافی دیجیتال یکی از روش های بررسی بافت سینه به منظور تشخیص سرطان است. یکی از نکات بسیار مهمی که در رابطه با این ماموگرافی دیجیتال وجود دارد این است که نتیجه حاصل از آن بسیار دقیق است هدف از نگارش این مقاله توضیح کامل و مفصلی در رابطه با این نوع ماموگرافی است پس اگر شما نیز در رابطه با این موضوع اطلاعات کاملی ندارید حتما نوشته فوق را تا انتها بخوانید.

کابرد ماموگرافی دیجیتال

کاربرد ماموگرافی دیجیتال

یکی از بهترین روش های تشخیصی است که از آن برای بررسی بافت سینه استفاده می شود، از ویژگی های بارز آن می توان به دقت بالا در آزمایش اشاره کرد از جمله کاربرد های بیشمار این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بررسی سینه به منظور تشخیص بافت سرطان
  • غربالگری
  • درمان بیماران رادیوتراپی

چون در ماموگرافی دیجیتال عکس برداری به صورت دیجیتال انجام می شود از قدرت و کیفیت بالایی نیز برخوردار خواهد بود که یکی از علت های آن به کارگیری الگوهای پیچیده کامپیوتری است.

بیشتر بخوانید=> ماموگرافی لیزری

تفاوت ماموگرافی دیجیتال با معمولی

همانطور که قبلا اشاره کردیم در ماموگرافی دیجیتال چون برای تصویر برداری از گیرنده های دیجیتال کامپیوتری استفاده می شود در نتیجه از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند از همه مهم تر تصویر برداری نیز با سرعت بالایی انجام می شود.

با توجه به تمامی موارد گفته شده باید اشاره کنیم که میزان اشعه در ماموگرافی استاندارد به نسبت کمتر خواهد بود و همین موضوع میزان خطر را نیز به نسبت کاهش می دهد علاوه بر آن در ماموگرافی دیجیتال امکان بزرگنمایی تصویر وجود دارد که این موضوع تشخیص بافت سرطانی را برای پزشک راحت تر می کند.

مزایای ماموگرافی دیجیتال

در خصوص ماموگرافی دیجیتال باید اشاره کرد که از مزایای بیشماری برخوردار است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه انجام ماموگرافی دیجیتال

به منظور انجام ماموگرافی دیجیتال ابتدا لازم است بیمار لباس های خود را از بدن خارج و از لباس مخصوص استفاده کند، آزمایش به صورت ایستاده یا نشسته انجام می شود.

نحوه انجام ماموگرافی به این صورت است که ابتدا پستان در میان دو کمپرس قرار گرفته و بعد برای عکس برداری از اشعه استفاده می شود.

نوع عکس برداری در این روش به صورت افقی و عمودی است که بعد از اتمام، سی دی نتیجه آزمایش را در اختیار پزشک قرار می دهند.

مهم ترین اقدامات در رابطه با ماموگرافی دیجیتال

به منظور انجام ماموگرافی دیجیتال بهتر است تا به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • در زمان انجام آزمایش به هیچ عنوان از لوسیون یا پودر استفاده نکنید چرا که برروی نتیجه بسیار تاثیر گذار است.
  • وجود پروتز سینه می تواند منجر به بروز مشکل در نتیجه آزمایش شود پس با توجه به اهمیت این موضوع بهتر است حتما در صورت داشتن پروتز پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.
  • اگر قبلا ماموگرافی انجام داده اید حتما در روز آزمایش آن را همراه خود داشته باشید چرا که تشخیص نیز به طبع بهتر خواهد بود.

چه زمانی ماموگرافی دیجیتال توصیه نمی شود؟

بعضی از خانم ها هستند که آناتومی سینه های آن ها به گونه ای است که  از بافت چربی بسیار کم و همچنین تراکم زیاد غدد شیری برخوردار هستند با وجود چنین شرایطی باید گفت که انجام ماموگرافی به هیچ عنوان کاربردی نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش حتما می بایست از بافت سینه نمونه برداری انجام شود علاوه بر آن افرادی که یکی از سینه های آن ها توده سرطانی دارد احتمال مبتلا شدن سینه سالم نیز به نسبت بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

ما در این نوشتار در مورد ماموگرافی دیجیتال صحبت کردیم ولی توجه داشته باشید که به منظور انجام این آزمایش حتما به بهترین مرکز ماموگرافی مراجعه کنید مرکز سونوگرافی طنین یکی از بهترین مراکز انجام سونوگرافی، ماموگرافی، رادیولوژی در تهران است.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − two =