دکتر اعظم غیبی / انواع ماموگرافی / ماموگرافی سینه و نحوه انجام آن
۵ دقیقه
ماموگرافی سینه و هدف انجام آن

ماموگرافی سینه و نحوه انجام آن

آنچه می خوانید...

ماموگرافی آزمایشی است که با استفاده از دوز پایین اشعه ایکس تصاویری از بافت سینه را ارائه می‌دهد. این آزمایش معمولاً در جهت جستجوی علائم اولیه سرطان سینه تجویز می‌شود که به صورت دوره‌ای و به منظور غربالگری قبل از شروع علائم سرطان سینه توصیه می‌شود در صورتی که در مورد ماموگرافی که روشی برای غربالگری پستان محسوب می شود اطلاعاتی ندارید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

ماموگرافی سینه

علت انجام ماموگرافی سینه

اما در برخی موارد انجام آن اجباری می‌باشد، مانند:

 • حس توده در سینه
 • درد در سینه
 • ترشح از نوک سینه
 • تغییرات پوستی در سینه
 • بررسی هرگونه ناهنجاری و علائم غیرطبیعی در سینه

سرطان سینه یکی از شایعترین بیماری‌هایی است که منجر به کاهش کیفیت زندگی زنان و مرگ آنها می‌شود بنابراین پیشگیری از آن جزء برنامه‌های بهداشتی اکثر کشورهای پیشرفته قرار دارد.

با تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌توان از مرگ و میرهای مربوط به این بیماری به نحو قابل ملاحظه‌ای پیشگیری نمود، بر اساس تحقیقات تشخیص زودهنگام سرطان سینه از طریق غربالگری ماموگرافی تاثیر به سزایی در افزایش بقاء مبتلایان به این بیماری دارد.

انواع روش های انجام ماموگرافی

در حالت کلی ماموگرافی به دو صورت انجام می‌شود که عبارتند از:

 • ماموگرافی دیجیتال دو بعدی
 • ماموگرافی دیجیتال سه بعدی (توموسنتز دیجیتال سینه)

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال به سرعت در حال جایگزینی با روش کلاسیک ماموگرافی می‌باشد، در روش کلاسیک تصاویر ماموگرافی روی فیلم‌های مخصوص چاپ می‌شود اما در روش‌های نوین تصاویر الکترونیکی به صورت فایل کامپیوتری ذخیره و برای پزشک ارسال می‌شود.

ماموگرافی شامل حداقل دو عکس از هر پستان می‌باشد که از زوایای مختلف گرفته شده است (از بالا به پایین و از چپ به راست و یا راست به چپ)

ماموگرافی سه بعدی

ماموگرافی سه بعدی که به نام توموسنتز دیجیتال سینه نیز شناخته می‌شود نوع جدیدتری از ماموگرافی می‌باشد، در این روش هر سینه یک بار فشرده می‌شود و سپس دستگاه چندین تصویر با دوز پایین اشعه ایکس تهیه می‌نماید، با قرار گرفتن این تصاویر در کنار هم توسط برنامه‌های کامپیوتری پزشک می‌تواند تصاویری سه بعدی از بافت‌های سینه را داشته باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده ماموگرافی سه‌ بعدی در تشخیص سرطان سینه در همان مراحل اولیه از دقت بالاتری برخوردار بوده و میزان نتایج مثبت کاذب بین آنها کمتر می باشد. با توجه به این مزایا دستگاه‌های ماموگرافی سه بعدی به سرعت در جال جایگزینی روش‌های دو بعدی و کلاسیک می‌باشد. توجه داشته باشید که تمامی ماموگرافی های گفته شده لازم تا در بهترین مرکز ماموگرافی در تهران انجام شوند.

تفاوت ماموگرافی غربالگری و ماموگرافی تشخیصی

همان طور که در ابتدا اشاره شد ماموگرافی ممکن است جهت غربالگری و یا به منظور تشخیصی استفاده شود.

ماموگرافی غربالگری به صورت سالیانه و قبل از اینکه هیچ گونه علائمی وجود داشته باشد انجام می‌شود، معمولاً چند سال پیش از شروع علائم جسمانی، تغییرات سلولی در بافت‌های سینه آغاز می‌شود، با تشخیص زودهنگام این بافت‌ها و کنترل و درمان به موقع می توان از پیشرفت بیمار جلوگیری نمود.

ماموگرافی غربالگری شامل حداقل دو تصویر از هر پستان در زوایای مختلف می‌باشد. در صورتی که پروتز سینه دارید احتیاج به تصاویر بیشتری خواهد بود.

در صورت وجود هرگونه بافت غیرطبیعی جهت ماموگرافی تشخیصی باید اقدام نمائید.

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی

با اینکه هر دو ماموگرافی غربالگری و ماموگرافی تشخیصی از دستگاه‌های یکسانی استفاده می‌نماید اما در ماموگرافی تشخیصی تکنیک‌های تصویربرداری اضافی مانند فشرده سازی نقطه‌ای، زوایای بیشتر و نماهای بزرگنمایی شده استفاده می‌شود.

ماموگرافی در تشخیص سرطان

با اینکه ماموگرافی می‌تواند بافت‌های غیرطبیعی سینه را نشان دهد اما این نتایج دلیلی برای وجود سرطان سینه نمی‌باشد و جهت تشخیص سرطان سینه باید آزمایش‌ها تکمیلی مانند بیوپسی سینه انجام شود.

نکاتی که پیش از ماموگرافی باید رعایت نمائید

از جمله مهم ترین نکاتی که پیش از انجام ماموگرافی می بایست حتما رعایت کنید به شرح زیر می باشد:

 • در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید، باردار هستید یا حدس می‌زنید ممکن است باردار باشید باید به پزشک خود اطلاع دهید، در این صورت به جای ماموگرافی می‌توانید از روش سونوگرافی سینه استفاده نمائید.
 • ماموگرافی بهتر است در هفته‌ی پیش از قاعدگی و یا در طی دوران قاعدگی انجام نشود، سینه‌ها در طی این دوره حساس بوده و ممکن است این امر منجر به ناراحتی شما شود.
 • در صورتی که دارای پروتز سینه هستید به تکنسین اطلاع دهید.
 • از هیچ گونه عطر، لوسیون یا پودر بدن قبل از ماموگرافی استفاده نکنید چرا که این مواد می‌توانند دقت نتایج حاصل از تصاویر ماموگرافی را کاهش دهند.

نحوه انجام ماموگرافی

ابتدا باید لباس‌های بالاتنه‌ی خود را در بیاورید، یک روپوش بیمارستانی جلو باز به شما داده می‌شود.

پس از اینکه روبروی دستگاه قرار گرفتید یک سینه‌ی خود را روی صفحه نگهدارنده‌ی دستگاه قرار می‌دهید.

یک پدال پلاستیکی از بالای دستگاه به سمت سینه شما آورده می‌شود تا سینه‌ها روی صفحه نگهدارنده کمی فشرده شوند، حدود ۳ تا ۵ ثانیه باید این فشار را تحمل نمائید، در صورتی که میزان فشار وارد شده فراتر از تحمل شما می‌باشد از تکنسین بخواهید که میزان فشار را کاهش دهد.

پس از اینکه سینه‌های شما در موقعیت مناسب قرار گرفتند تصاویری از سینه تهیه می‌شود.

تمام این مراحل برای سینه‌ی دوم نیز تکرار خواهد شد.

پس از اتمام می‌توانید نتایج خود را دریافت نمائید و به منزل بازگردید.

خلاصه مطلب

در انتها باید بدانید بیشتر نتایج حاصل از ماموگرافی توده‌های خوش خیم و یا غیرسرطانی هستند، تقریباً ۱۰ درصد افرادی که پس از ماموگرافی نیاز به انجام آزمایشات بیشتر دارند، مبتلا به سرطان سینه هستند بنابراین در صورتی که نتایج اولیه ماموگرافی شما مشکوک بود و پزشک شما را جهت بررسی‌های بیشتر به انکولوژیست یا سایر متخصصین ارجاع داد قبل از اینکه دچار اضطراب و نگرانی شوید ابتدا باید منتظر نتایج نهایی بمایند، شانس قرار گرفتن در گروه ۹۰ درصدی که بیماری سرطان ندارند بسیار بیشتر از قرار گرفتن در گروه ۱۰ درصدی می‌باشد.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × three =