۵ دقیقه
ماموگرافی لیزری چیست؟

ماموگرافی لیزری

آنچه می خوانید...

ماموگرافی یک روش آزاردهنده برای خانم‌های بالای ۴۰ سال است که هر دو سال یک بار باید آن را انجام دهند و جهت تشخیص زود هنگام سرطان سینه و کاهش مرگ و میر ناشی از آن یک آزمایش ضروری می‌باشد اما به لحاظ اینکه بیماران را در معرض تابش مقادیر زیادی از اشعه ایکس قرار می‌دهد می توان گفت که جزء روش های ایده آل محسوب نمی شود، همچنین در حین تصویربرداری لازم است که سینه‌ی فرد بین صفحات فشرده شود تا اشعه ایکس راحت‌تر از آن عبور نماید و تصاویر حاصل از آن واضح باشد، اکثر افرادی که ماموگرافی را انجام داده‌اند بیان کرده‌اند که ماموگرافی روشی دردناک می‌باشد. ماموگرافی از انواع مختلفی برخوردار است که ماموگرافی لیزری یکی از انواع محسوب می شود که ما در این نوشتار قصد داریم تا تنها در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.

ماموگرافی لیزری

معایب روش ماموگرافی

از جمله معایب انجام ماموگرافی به شرح زیر می باشد:

  • با اینکه به روش ماموگرافی می‌تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه شناسایی کرد و میزان بقاء را افزایش داد اما افراد بسیاری به دلیل  اینکه ناراحتی زیادی را در حین انجام ماموگرافی می بایست تحمل کنند از انجام آن صرف نظر می کنند.
  • بافت سینه‌ی خانم‌های جوان متراکم‌تر می‌باشد و این موضوع باعث می‌شود در اغلب موارد نتایج حاصل از تصویربرداری ماموگرافی نتایج واضحی را نشان ندهد و یا در برخی موارد نتیجه‌ی ماموگرافی، مثبت کاذب باشد که موجب نگرانی و همچنین تحمیل هزینه جهت انجام آزمایش‌های تکمیلی می‌باشد.

ماموگرافی لیزری

با توجه به اهمیت انجام ماموگرافی در افزایش بقاء و کیفیت زندگی زنان و همچنین مشکلاتی که روش ماموگرافی کلاسیک با آن روبرو بود، دستگاه اسکنر لیزری جدیدی در سال‌های اخیر به بازار ارائه شده است. این دستگاه می‌تواند تومورهای سینه را در کمتر از ۱۵ ثانیه با تابش پالس‌های نور به سینه مورد ردیابی قرار دهد. این دستگاه که به عنوان توموگرافی کامپیوتری فوتوآکوستیک یا ماموگرافی لیزری شناخته می‌شود در مراکز تصویربرداری مدرن موجود می‌باشد.

بیشتر بخوانید => بیوپسی پستان

روش کار دستگاه ماموگرافی لیزری

اصول کار این دستگاه با تابش یک پالس لیزر (نزدیک به موج مادون قرمز) به بافت سینه می‌باشد. نور لیزر به وسیله‌ی بافت سینه پخش می‌شود و توسط مولکول های هموگلوبین که اکسیژن را حمل می‌کنند در گلبول‌های قرمز فرد جذب می‌شود، این امر موجب ارتعاش مولکول‌ها به صورت اولتراسونیک می‌شود.

این ارتعاشات از طریق بافت‌ها به حرکت در می‌آیند و از طریق ۵۱۲ حسگر کوچک اولتراسونیک در اطراف پوست بافت سینه دریافت می‌شود. داده‌های حاصل از این حسگرها برای نمایش تصویری از ساختارهای داخلی سینه با روشی مشابه تصویربرداری اولتراسوند استفاده می‌شود (قابل ذکر است که تصاویر این روش نسبت به روش اولتراسوند از دقت بسیار بالاتری برخوردار می‌باشند).

مزایای روش ماموگرافی لیزری

  • با استفاده از دستگاه ماموگرافی لیزری می‌توان تصاویر واضحی از ساختارهایی به اندازه یک چهارم میلیمتر که تا عمق ۴ سانتی‌متری بافت سینه قرار دارند تهیه نمود. این جزئیات با روش ماموگرافی کلاسیک قابل ارائه نمی‌باشد.
  • نور لیزری که توسط این دستگاه ایجاد می‌شود توسط هموگلوبین به شدت جذب می‌شود در نتیجه تصاویری که ارائه می‌شود به طور دقیق می‌تواند رگ‌های خونی موجود در بافت اسکن شده را به نمایش بگذارد که در جهت تشخیص سرطان بسیار موثر می‌باشد زیرا در بسیاری از تومورها، رگ های خونی در مراحل ابتدایی رشد می‌کنند و شبکه‌هایی از عروق خونی در اطراف خود تشکیل می‌دهند، این عروق موجب رساندن مقادیر زیادی خون به تومور و رشد آن می‌شود. بنابراین تشخیص عروق خونی متراکم و غیرعادی در بافت سینه می‌تواند به طرز چشمگیری در تشخیص بافت‌های سرطانی در مراحل اولیه کمک کننده باشد.
  • تصاویر سه بعدی حاصل از این روش، کنتراست و وضوح بالایی از کل بافت سینه را ارائه می‌دهد.
  • سرعت، هزینه و نحوه انجام این آزمایش نسبت به سایر روش‌ها برتری دارد، برای مثال روش ام آر آی حدود ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد و هزینه ی آن بسیار زیاد می‌باشد اما روش ماموگرافی لیزری تنها در چند دقیقه قابل انجام است و هزینه‌ی آن نسبت به سایر روش ها کمتر می‌باشد.
  • روش ماموگرافی لیزری روشی کاملاً بی‌خطر و ایمن می‌باشد. در روش ام آر آی جهت تهیه تصاویر دقیق نیاز به تزریق مواد رنگی به خون بیمار می‌باشد، ماده‌ای مانند گادولینیوم که موجب تهوع و استفراغ می‌شود و همچنین ممکن است برای سالهای زیادی در مغز باقی بماند و اثرات ناشناخته‌ای داشته باشد، اما در روش ماموگرافی لیزری خون به عنوان یک ماده کنتراست طبیعی عمل می‌کند و همچنین طول موج اشعه‌ی لیزری که در این روش انجام می‌شود بسیار ایمن می‌باشد.
  • بر اساس مطالعات انجام شده دقت تشخیص این روش نسبت به روش ماموگرافی بسیار بالاتر می‌باشد و در اکثر موارد می‌تواند تومورها را در مراحل اولیه مورد شناسایی قرار دهد.

نحوه انجام ماموگرافی لیزری

پس از اینکه بیمار آماده شد به کمک تکنسین به سمت میزی دراز می‌کشد که دارای یک شکاف کوچک است (این شکاف حاوی حسگرهای اولتراسونیک و لیزر می‌باشد)، هر سینه در حدود ۱۵ ثانیه باید در داخل این شکاف قرار بگیرد، در طول این ۱۵ ثانیه بیمار باید نفس خود را حبس نماید تا تصاویر واضحی در حین اسکن تشکیل شود.

پس از انجام اسکن بیمار می‌تواند به منزل بازگردد و نیاز به هیچ گونه آمادگی پیش از انجام ماموگرافی یا مراقبت خاصی پس از انجام آن نمی‌باشد.

کلام آخر

با توجه به تمام مواردی که در این مقاله گفته شد روش ماموگرافی لیزری یک روش ایمن و بی‌خطر می‌باشد که در کمترین زمان ممکن و بدون ایجاد هیچ گونه درد و ناراحتی برای بیمار، نتایجی با دقت بسیار زیاد ارائه می دهد و می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش ماموگرافی کلاسیک باشد پس لازم است برای انجام آن به بهترین مرکز ماموگرافی در تهران مراجعه کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

seven + sixteen =