دکتر اعظم غیبی / انواع ماموگرافی / مهم ترین کاربرد ماموگرافی
۵ دقیقه
مهم ترین کاربرد های ماموگرافی

مهم ترین کاربرد ماموگرافی

آنچه می خوانید...

ماموگرافی جزء یکی از روش های عکس برداری از سینه محسوب می شود که هدف از انجام آن کشف زود هنگام سرطان سینه است. توجه داشته باشید در ماموگرافی توانایی تشخیص سرطان سینه تا قبل از اینکه قابل لمس شود وجود دارد. به طور معمول پیشنهاد می شود تا خانم های بالای ۴۲ سال حتما ماموگرافی را هر دو سال یکبار انجام دهند از همه مهم تر اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان را دارید پس لازم است تا قبل از ۳۵ سالگی ماموگرافی را انجام دهید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید چرا که به مهم ترین کاربرد ماموگرافی می پردازیم.

کاربرد ماموگرافی پستان

مهم ترین کاربرد ماموگرافی

از مهم ترین کاربرد ماموگرافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام این روش تشخیصی خطر ریسک سرطان سینه را در افراد به نسبت کاهش می دهد علاوه بر آن در تشخیص سرطان داکتال تهاجمی و لوبولار بسیار موثر است.
  • از طریق ماموگرافی می توان بافت های غیر طبیعی مجاری شیر را تشخیص داد.
  • با ماموگرافی می توان حتی تومور های کوچک را نیز تشخیص داد، توجه داشته باشید زمانی که سرطان خیلی پیشرفت نداشته باشد گزینه های درمانی بیشتری وجود خواهد داشت.
  • در افرادی که رادیوتراپی یا ماستکتومی انجام داده اند می توان در درمان بسیار موثر باشد.
  • عکس های بدست آمده در این روش تشخیصی خاکستری بوده که توده های خوش خیم سرطانی یا بد خیم به رنگ سفید دیده می شوند.

بیشتر بخوانید=> تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

ماموگرافی لیزری

نحوه انجام ماموگرافی

به طور معمول انجام ماموگرافی به صورت ایستاده می باشد. برای انجام ماموگرافی ابتدا لازم است تا پستان را روی یک صفحه قرار داد. در زمان تصویر برداری هر یک از سینه ها در میان دو صفحه قرار داده می شود تا از این طریق تکنسین بتواند تصاویر واضحی را از بافت سینه بدست آورد.

فشرده شدن سینه ها در زمان تصویر برداری می تواند همراه با درد باشد که جای هیچ نوع نگرانی در رابطه با این موضوع نیست چرا که کاملا طبیعی است.

زمانی که عکس برداری از یکی از سینه ها انجام شد از سینه دیگر عکس گرفته می شود که لازم است تا تمامی کارهایی که در عکس برداری از سینه اولی انجام دادید مجدد انجام دهید.

با توجه به تمامی موارد گفته شده برای انجام این آزمایش لازم است تا بهترین مرکز ماموگرافی در تهران که از جدید ترین و بروز ترین دستگاه برای عکس برداری استفاده می کند مراجعه کنید.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که اشعه استفاده شده در عکس برداری خطرناک است؟ در جواب این سوال باید گفت که چون اشعه کاملا کنترل شده است از همین رو برای بیمار خطری را به همراه ندارد.

مناسب ترین زمان انجام ماموگرافی

چه زمانی برای انجام ماموگرافی مناسب است؟

در جواب این سوال باید گفت هفته بعد از دوران قاعدگی مناسب ترین زمان برای ماموگرافی محسوب می شود چرا که در دوران قاعدگی یا حتی قبل از آن سینه ها بسیار حساس هستند پس با توجه به این موضوع پیشنهاد می شود تا در این دوران از این روش تشخیصی استفاده نکنید.

پس یک هفته بعد از دوران قاعدگی و پایان دوران پریود چون ترشح هورمون ها کم تر است هیچ نوع تاثیری روی بافت سینه نمی گذارد از همه مهم تر در این دوران درد زیادی را احساس نخواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجام ماموگرافی در دوران بارداری می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

تفسیر ماموگرافی

با ماموگرافی می توان تصاویر دو بعدی و سع بعدی را از بافت پستان بدست آورد که بافت سرطانی یا غیر سرطانی را تشخیص داد. در بعضی از مواقع ممکن است برای بررسی های بیشتر آزمایش مجدد نیز تجویز شود در حالت کلی این نتایج حاصل از این روش به شرح زیر می باشد:

  • تشخیص توده و بافت هایی که متراکم و غیر نرمال هستند.
  • نداشتن هیچ نوع تقارنی در بخش های مختلف سینه
  • به وجود آمدن قسمت هایی که غیر نرمال به نسبت نتایج قبلی
  • وجود توده های کلسیم در غد شیری

سوالات متداول

کلام آخر

امیدواریم توانسته باشیم شما را با کاربرد ماموگرافی آشنا کرده باشیم همانطور که اشاره شد از این روش به منطور تشخیص سرطان استفاده می شود. درصورتی که ساکن شهر تهران هستید برای انجام این تصویر برداری می توانید به مرکز سونوگرافی طنین از بهترین مراکز سونوگرافی و ماموگرافی مراجعه کنید. 

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

one × two =