دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی آنومالی یا آنومالی اسکن را بیشتر بشناسید
۱۵ دقیقه
سونوگرافی آنومالی یا آنومالی اسکن

سونوگرافی آنومالی یا آنومالی اسکن را بیشتر بشناسید

آنچه می خوانید...

آنومالی اسکن یا همان سونوگرافی آنومالی یک فرآیند تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص و ارزیابی هرگونه نقص یا عارضه در جنین و رحم مادر به کار می‌رود. این فرایند از امواج فراصوتی برای ایجاد تصاویر دقیق از جنین و اطراف آن استفاده می‌کند، به‌طوری‌که پزشکان می‌توانند هرگونه آنومالی، اختلال یا مشکل در رشد و تشکیل اعضای مختلف جنین را شناسایی کنند. این فرآیند برای مانیتورینگ سلامت جنین و شناسایی مشکلات قبل از تولد بسیار ارزشمند است.ما در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی آنومالی یا اسکن آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی یک نوع اسکن سه بعدی است که در اواسط بارداری برای بررسی وضعیت سلامت کودک و رحم انجام می‌شود. در طی انجام آن رشد طبیعی جنین و محل قرار گیری جفت مورد ارزیابی قرار می گیرد. آنومالی اسکن را معمولا اسکن ۲۰ هفتگی نیز می‌نامند اما ممکن است پزشک انجام آن را در زمان دیگر هم توصیه کند. هدف اصلی انجام این سونوگرافی برای زنان باردار، بررسی رشد طبیعی جنین است. با انجام سونوگرافی آنومالی مادران باردار می‌توانند از زمان زایمان خود آگاه شوند و یا عکسی از جنین خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی بارداری دوقلو چه زمانی انجام می‌شود؟

نگاهی سریع به سونوگرافی آنومالی

موارد توضیحات
مواردی که در سونوگرافی آنومالی بررسی می شود؟ – اندازه دور سر جنین
– شکاف لب و سکاف کام
– تعداد انگشتان
– چهار حفره قلب و رگ های اصلی
– موقعیت قرار گیری جفت و مایع آمنیوتیک
مدت زمان انجام سونوگرافی آنومالی حدود ۳۰ دقیقه
آمادگی های لازم قبل از سونوگرافی آنومالی – پر بودن مثانه
– پوشیدن لباس های مخصوص
– نداشتن زیورآلات
– داشتن همراه در روز انجام سونوگرافی
بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی بین هفته های ۱۷ تا ۱۹ بارداری (۱۸ هفتگی) که تمام اعضای جنین شکل گرفته است.
عوارض سونوگرافی آنومالی این سونوگرافی هیچ نوع خطر یا عارضه ای را برای جنین به همراه ندارد.

دسترسی آسان به بخش های مهم مقاله

چه چیزهای در سونوگرافی آنومالی نشان داده می‌شود؟

در آنومالی اسکن یا سونوگرافی آنومالی بررسی می‌شود که چندین جنین در رحم وجود دارد، علاوه بر آن نیز می‌تواند تاریخ تولد نوزاد را تعیین کرد. متخصص سونوگرافی قبل از اینکه با جزئیات بیشتر به جنین نگاه کند، ابتدا ضربان قلب او و بخش های از بدنش مانند دستان، صورت و غیره را به مادر نشان می دهد. سپس به بررسی اعضای جنین و بررسی هر گونه ناهنجاری یا روند غیر طبیعی رشد جنین می‌پردازد.

اهمیت انجام آنومالی اسکن

این نوع سونوگرافی در واقع اسکنی از رحم و جنین است تا از این طریق بتوان محل قرار گیری جنین و از همه مهم تر رشد او را بتوان بررسی کرد. سونوگرافی آنومالی یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های دوران بارداری است که به منظور بررسی سلامتی و رشد جنین انجام می‌شود. این سونوگرافی ممکن است بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام شود و دارای اهمیت‌های بسیاری است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد:

تشخیص ناهنجاری‌های جنینی: این سونوگرافی می‌تواند ناهنجاری‌های ساختاری جنین از جمله مشکلات قلبی، نقص‌های لوله عصبی، ناهنجاری‌های کلیوی و دیگر اختلالات را شناسایی کند. این اطلاعات به والدین و پزشکان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ریزی‌های لازم برای مراقبت بعدی را انجام دهند.

بررسی رشد جنین: اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف بدن جنین (سر، شکم، استخوان‌ها) به پزشک کمک می‌کند تا رشد جنین را ارزیابی کند و اطمینان حاصل شود که جنین به درستی در حال رشد است و هرگونه نقص یا مشکل رشدی را شناسایی کند.

بررسی محل جفت: موقعیت جفت در رحم بررسی می‌شود تا مشکلات احتمالی مانند جفت سرراهی (پلاسنتا پرویا) که می‌تواند منجر به خونریزی و مشکلات دیگر شود، شناسایی شود. مشکلات مربوط به جفت می‌تواند بر تغذیه و تامین اکسیژن جنین تاثیر بگذارد.

اطمینان میزان مایع آمنیوتیک: مقدار مایع آمنیوتیک اطراف جنین بررسی می‌شود تا از کافی بودن آن اطمینان حاصل شود، زیرا میزان غیرطبیعی مایع می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی در بارداری باشد.

بررسی وضعیت بند ناف: وضعیت بند ناف و تعداد رگ‌های موجود در آن بررسی می‌شود تا مشکلات احتمالی مانند گره خوردگی یا پیچ خوردگی بند ناف شناسایی شود.

تعیین جنسیت جنین: اگر والدین تمایل داشته باشند، می‌توانند طی این سونوگرافی از جنسیت جنین آگاه شوند که می‌تواند به برنامه‌ریزی‌های خانوادگی کمک کند.

کاهش استرس و نگرانی والدین: اطلاع از وضعیت سلامت جنین می‌تواند به کاهش استرس و نگرانی والدین کمک کند و آرامش خاطر بیشتری برای ادامه بارداری فراهم کند.

در کل، انجام سونوگرافی آنومالی با ارائه اطلاعات جامع و دقیق به پزشک، این امکان را می‌دهد که هرگونه مشکل احتمالی را زودتر شناسایی کرده و در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهد تا مادر بارداری سالم‌تری داشته باشد.

برای انجام این سونوگرافی حتما لازم است تا در انتخاب مرکز سونوگرافی دقت کافی و لازم را داشته باشید چرا که در این نوع سونوگرفی بارداری می‌توان در هر نوع مشکلی را در جنین به طور کامل مشاهده کرد.

اهمیت انجام سونوگرافی در بارداری

کاربرد سونوگرافی آنومالی

همانطور که گفته شد از این اولتراسون پزشکی یعنی آنومالی اسکن در زمان بارداری و برای ارزیابی وضعیت رحم و جنین استفاده می‌‍شود، از جمله مهم ترین کاربردهای سونوگرافی آنومالی در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران به شرح زیر می باشد:

 • شکل و ساختار سر و مغز جنین (در این مورد مشکلات شدید مغزی جنین که رخ دادن آن بسیار نادر است قابل مشاهده است.)
 • تشخیص وجود کام شکاف دار که در اغلب موارد قابل مشاهده نیست.
 • معاینه ستون فقرات جنین برای اطمینان از بودن استخوان‌ها و پوشش آن‌ها توسط پوست انجام می‌شود.
 • دیواره شکم جنین برای اطمینان از پوشانده شدن تمامی اندام‌های داخلی در قسمت جلو بررسی می‌شود.
 • معاینه قلب جنین ( زیرا دو دهلیز بالا و دو بطن پایین آن باید از نظر اندازه برابر باشند و دریچه ها با هر بار تپش قلب باز و بسته شوند.)
 • بررسی رگ‌های اصلی که خون را به قلب جنین انتقال می دهند.
 • معاینه معده و مقدار مایع آمنیوتیکی موجود در آن. (این مایع در معده وجود دارد و در تصاویر بدست آمده از آنومالی اسکن به صورت یک حباب سیاه رنگ قابل مشاهده است.)
 • سلامت کلیه‌های نوزاد بررسی می‌شود.
 • اندازه گیری بعضی از قسمت‌های بدن جنین مانند دست ها، پاها، دور سر، دور شکم و طول استخوان ران و برای اینکه پزشک مشاهده کند که آیا رشد آن ها خوب است یا خیر.
 • جفت و بند ناف (در بعضی از موارد ممکن است جفت در دیواره جلویی، قدامی، پایینی یا دیواره پشت رحم و در نزدیکی قسمت فوقانی یا فوندوس قرار گرفته باشد، در صورتی که جفت در قسمت پایینی رحم باشد در سه ماه سوم بارداری نیاز است مجددا روش انجام شود تا وضعیت آن بررسی شود، چرا در سه ماه سوم ممکن است جفت از دهانه رحم دور شده باشد.)

بیشتر بخوانید: تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی

ناهنجاری‌های قابل تشخیص در آنومالی اسکن

معمولا متخصصان سونوگرافی لیستی از شرایط خاص برای مراقبت دارند که برخی از این شرایط بعد از تولد نوزاد قابل رفع است. اگر چه که می‌توان گفت شرایطی که باعث شود نوزاد زنده نماند به ندرت به وجود می‌آید. چنانچه بیماری‌ها و شرایط نوزاد قابل درمان باشند، انجام سونوگرافی آنومالی باعث آگاه شدن تیم پزشکی خواهد شد.

تشخیص برخی از شرایط که برای نوزاد پیش می‌آید با انجام آنومالی بسیار ساده و آسان بوده ولی در بعضی از مواقع نیز می‌تواند خیلی سخت باشد.

ناهنجاری های قابل تشخیص در سونوگرافی آنومالی

در ادامه به مهم ترین مواردی که با انجام سونوگرافی می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد اشاره خواهیم کرد:

 • آنانسفالی
 • شکاف لب
 • نقص دیواره شکم به طوری که روده و کبد بیرون زده باشد.
 • اندام از بین رفته یا بسیار کوتاه
 • نقص نخاع
 • بیشتر مشکلات کلیوی
 • وجود حفره در عضله جداکننده قفسه سینه و شکم
 • ناهنجاری های کروموزومی
 • مشکلات قلبی مانند نقص بطن یا دهلیز

با انجام این اسکن در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان و به صورت کاملا دقیق از نتایج تست خود مطلع شوید. البته لازم به ذکر است که بعضی از شرایط مانند نقص قلب یا انسداد روده ممکن است تا پایان زمان بارداری و فارق شدن مادر به هیچ عنوان مشاهده نشود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی و غربالگری سه ماهه دوم بارداری

آپارات مرکز سونوگرافی طنین

آمادگی‌های لازم قبل از سونوگرافی آنومالی

انجام این نوع سونوگرافی قبل از دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که نیاز به آمادگی خاصی نخواهد داشت ولی لازم است تا یکسری نکات را حتما قبل از سونوگرافی رعایت کنید که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبل از انجام این سونوگرافی لازم است تا حتما مثانه پر باشد چرا که انجام این نوع سونوگرافی به هیچ عنوان با مثانه خالی انجام نمی‌شود.
 • لازم است تا حتما قبل از سونوگرافی از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید و در صورت پوشیدن حتما قبل از سونوگرافی آن‌ها را در بیاورید.
 • به هیچ عنوان در روز انجام سونوگرافی زیور آلات به همراه خود نداشته باشید.
 • بهتر است تا آزمایشات و سونوگرافی‌هایی را که انجام داده اید در روز انجام سونوگرافی همراه خود داشته باشد چرا که ممکن است پزشک سوابق پزشکی شما را نیاز داشته باشد.

نحوه انجام آنومالی اسکن

آنومالی اسکن در مدت زمان کوتاهی انجام شده و می توان گفت که جزء سونوگرافی‌های بسیار راحت محسوب می‌شود. برای انجام آن نیازی به ناشتا بودن نیست در مواردی ممکن است پر بودن مثانه لازم باشد و در برخی موارد و ماه‌های بالاتر نیازی به پر بودن مثانه نیست.

به منظور انجام این سونوگرافی در ابتدا ژل مخصوص را بر روی پوست شکم اعمال می‌شود و سپس از وسیله‌ای بنام پروب که دسته‌ای مخصوص جهت انجام تصویربرداری در سونوگرافی است، برای حرکت دادن بر روی شکم استفاده می شود تا از این طریق بتوان جنین را به طور کامل بررسی کرد.

بعد از انجام، یک تصویر بزرگ از جنین به صورت سیاه و سفید بر روی مانیتور متصل به دستگاه سونوگرافی نمایش داده می شود. 

در تصویر قابل مشاهده بر روی مانیتور، استخوان ها به رنگ سفید، بافت‌های بدون خاکستری رنگ و مایع آمونیاک اطراف جنین به رنگ سیاه دیده می‌شوند.

انجام سونوگرافی آنومالی حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، در طول انجام این سونوگرافی مادر جنین را به طور کامل می‌تواند مشاهده کند.

لازم بذکر است طی انجام این تصویربرداری، مادر به هیچ عنوان، درد یا ناراحتی احساس نخواهد کرد ولی در بعضی از مواقع برای نمایش تصویر واضح تر ممکن که کمی فشار بر روی شکم مادر ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

جهت دریافت مشاوره با مرکز سونوگرافی طنین فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما
فرم با موفقیت ارسال شد!
هنگام ارسال فرم خطایی رخ داده است. لطفاً همه فیلدهای فرم را دوباره تأیید کنید.

تعداد دفعات لازم برای انجام سونوگرافی آنومالی

این مسئله با توجه به عواملی مثل شرایط بدنی مادر و یا نتایج آزمایش‌ها و معاینات، توسط پزشک مشخص خواهد شد. در مواردی که شرایط مادر حساس باشد، لازم است پزشک ماهی یک بار دستور به انجام سونوگرافی آنومالی دهد، اما در صورتی که شرایط مادر و جنین طبیعی باشد یک بار در هفته هشتم بارداری سپس در هفته ۱۱ الی ۱۴ برای سونوگرافی غربالگری، هفته ۱۵ الی ۲۲ جهت انجام تست غربالگری خون و در نهایت در ماه آخر بارداری برای تعیین موقعیت قرارگیری جنین در شکم مادر سونوگرافی انجام شود؛ زیرا معمولا سر جنین در سمت پایین رحم قرار می گیرد.

نکته:

چگونگی قرار گیری جنین می تواند نحوه زایمان را مشخص کند.

تعیین جنسیت با استفاده از آنومالی اسکن

جنسیت در هنگام لقاح به صورت ژنتیکی مشخص می‌شود. برای تشخیص جنسیت نوزاد لازم است تا ماه سوم بارداری صبر کنید. معمولا در هفته‌های ۱۱ و ۱۳ بارداری با توجه به تصاویری که از جنین گرفته می‌شود و بررسی برجستگی‌های ناحیه تناسلی می‌توان جنسیت نوزاد را تا حدودی مشخص نمود. برای تشخیص دقیق جنسیت لازم است تا هفته‌های ۱۸ الی ۲۲ بارداری صبر کنید و سپس آنومالی اسکن انجام دهید، در این زمان با احتمال درست تری سونوگرافی تعیین جنسیت انجام می شود. از این روش برای تشخیص چند قلویی در بارداری نیز می‌توان کمک گرفت. اغلب دو قلو بودن تا هفته ۲۰ بارداری قابل تشخیص نیست.

سوالات متداول سونوگرافی آنومالی

خلاصه مطلب

سونوگرافی آنومالی یک فرایند تصویربرداری است که به منظور تشخیص و شناسایی هرگونه نقص یا ناهنجاری ساختاری در جنین، از جمله اختلالات قلبی، مغزی، ریه‌ای، کلیه‌ای و سایر عضوها کاربرد دارد. این سونوگرافی با توجه به اطلاعات مفیدی که به والدین و تیم درمانی ارائه می‌دهد در مورد پیش‌بینی و مدیریت هرگونه مشکلات و نیازهای پزشکی جنین می‌توان بسیار کمک کننده باشد در صورتی که قصد انجام این آنومالی اسکن با دیگر سونوگرافی های دوران بارداری را دارید می‌توانید به مرکز سونوگرافی طنین در تهران مراجعه کنید توجه داشته باشدی که مراجعه باید حتما با تعیین وقت قبلی باشد جهت هماهنگی وقت با شماره ۰۲۱۲۲۱۴۲۵۰۱ تماس حاصل کنید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =