دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه
۴ دقیقه
مناسب ترین زمان انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

آنچه می خوانید...

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه در هر یک از بیماران متفاوت است. یکی از موضوعات بسیار مهم در کسانی که قصد دارند سونوگرافی سینه انجام دهند این است که چه زمانی برای آن اقدام نمایند. در برخی موارد پزشکان متخصص در این زمینه به جهت ایجاد درد و حساسیت غیرطبیعی در سینه‌ها، برای بیمار انجام سونوگرافی را تجویز می کنند که از طریق آن می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سین

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه چه موقعی است؟

لازم است که افراد در صورتی که با شرایط غیرعادی و یا ناهنجاری‌های شدید در نواحی مختلف سینه مواجه شدند حتما به پزشک مراجعه نمایند تا از روش های ارزیابی نظیر سونوگرافی استفاده کنند.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه ۴ الی ۸ روز پس از شروع قاعدگی است. توصیه می‌شود که بانوان هر ۵ الی ۶ ماه یک‌بار برای بررسی سلامت سینه‌ها تحت معاینات تخصصی پزشک و بررسی‌های سونوگرافی قرار گیرند. در مواردی دیگر، بهتر است بانوان همیشه وضعیت سینه‌های خود را مورد بررسی قرار دارند تا در صورت مشاهده هرگونه شرایط غیرطبیعی همچون درد شدید، فرورفتگی، ایجاد زخم‌های مختلف و تغییر در ظاهر آن، هرچه سریع‌تر برای اطلاع از علت بروز این وضعیت سونوگرافی سینه را انجام دهند.

📌 در برخی موارد ممکن است افراد یه هفته قبل از شروع دوره قاعدگی تصمیم به انجام سونوگرافی سینه داشته باشند که این یک تصمیم اشتباه است چرا که سینه‌ها در حالت حساس‌تری نسبت به روز‌های دیگر قرار دارد.

آیا زمان انجام سونوگرافی سینه مهم است؟

توجه به بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه برای بررسی سلامت سینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه می‌شود که بانوان از سنین ۲۵ سالگی دوره ارزیابی و معاینه سینه را انجام دهند. اهمیت این موضوع بیشتر به جهت آن است که سالانه تعداد بسیاری از بانوان به اختلالات مربوط به سرطان یا ناهنجاری‌ در سینه مواجه می‌شوند.

انجام منظم سونوگرافی در بهترین مرکز سونوگرافی باعث شده تا هرگونه علائم مشکوک در بدن مورد بررسی قرار گیرد همچنین در برخی موارد احتمال دارد که پزشک با توجه به شرایط جسمانی بیمار، فواصل کوتاه‌تری را برای انجام سونوگرافی در نظر بگیرد.

زمان انجام سونوگرافی سینه چه تاثیری در تشخیص دارد؟

زمان انجام سونوگرافی سینه چه تاثیری در تشخیص دارد؟

همانطور که می دانید سرطان سینه یکی از بیماری‌های رایج در میان بسیاری از بانوان است که به کمک انجام سونوگرافی منظم می‌توان بروز آن را تشخیص داد.

در برخی موارد ممکن است افراد در زمانی که این بیماری در مرحله پیشرفته قرار گرفته است از ابتلای به آن اطلاع پیدا کنند که در این شرایط انجام اقدامات درمانی کمی دشوار و زمان بر خواهد بود.

از همین رو توجه به بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه باعث ده تا فرآیند تشخیص این عارضه در مراحل ابتدایی انجام شود چرا که در این وضعیت احتمال تاثیرگذاری بالای اقدامات درمانی و بهبود قطعی آن در بدن بیمار بیشتر خواهد بود.

سوالات متداول

۲. آیا برای سونوگرافی سینه باید ناشتا بود؟

برای انجام سونوگرافی سینه لازم نیست که بانوان در وضعیت ناشتا قرار بگیرند یا برای آمادگی بیشتر از دارو‌های خاصی استفاده کند؛ بنابراین امکان نوشیدن و غذا خوردن در این وضعیت برای بیماران وجود دارد.

۳. آیا پس از سونوگرافی پستان مراقبت خاصی نیاز است؟

به‌طور کلی پس از انجام سونوگرافی سینه نیازی به مراقبت خاصی وجود نخواهد داشت اما با توجه به نتایج این روش ممکن است پزشک برخی توصیه‌های مهم را به بیمار ارائه کند یا برای بررسی‌های تخصصی‌تر، بیمار به پزشک متخصص ارجاع داده شود.

در نهایت…

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه یکی از موضوعات بسیار مهم در میان بانوان است؛ چرا که انجام این روش در مدت زمان معین باعث تشخیص زودهنگام ابتلا به بیماری‌های مختلف ازجمله سرطان سینه خواهد شد. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی در دوره قاعدگی پس از گذشت ۴ الی ۸ روز است. به‌طور کلی بهتر است بانوان هر۵ الی۶ ماه یک‌بار نسبت به انجام سونوگرافی سینه اقدام کنند. عمل به این نکته در حفظ سلامت و افزایش طول عمر بیماران بسیار موثر خواهد بود.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fourteen − four =