دکتر اعظم غیبی / انواع سونوگرافی / سونوگرافی لگن و علت انجام آن
۵ دقیقه
سونوگرافی لگن چیست

سونوگرافی لگن و علت انجام آن

آنچه می خوانید...

سونوگرافی لگن یک آزمایش غیرتهاجمی می‌باشد که به منظور ارزیابی اندام‌ها و ساختارهای داخل لگن تجویز می‌شود. این آزمایش کاملاً بدون درد و بدون خطر می‌باشد. سونوگرافی لگن در خانم‌ها و آقایان بنا به دلایل مختلف انجام می‌شود.

علت تجویز سونوگرافی در خانم ها

مواردی که ممکن است پزشک برای خانم‌ها سونوگرافی لگن را تجویز نماید:

 • درد شکم
 • خونریزی غیرطبیعی
 • تخمدان پلی کیستیک
 • فیبروم
 • اندومتریوز
 • بررسی اندازه، شکل و موقعیت رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ
 • بررسی طول و ضخامت دهانه رحم
 • بررسی جریان خون از طریق اندام‌های لگن
 • بررسی دستگاه پیشگیری از بارداری در رحم
 • بیماری‌های التهابی لگن
 • علت خونریزی پس از یائسگی
 • نظارت بر اندازه فولیکول تخمدان در روش‌های ارزیابی ناباروری
 • حاملگ‌های خارج از رحم

علت تجویز سونوگرافی لگن برای آقایان

درد لگن

وجود توده در لگن

مشکل در دفع ادرار

بزرگ شدن پروستات

در طول سونوگرافی پزشک به بررسی موارد زیر می‌پردازد:

 • بررسی مثانه در حالت پر و خالی
 • بررسی کلیه‌های راست و چپ و لوله‌های حالب
 • بررسی پروستات

تکنیک مورد استفاده در روش سونوگرافی

در سونوگرافی از یک مبدل استفاده می‌شود که امواج اولتراسونیک را منتشر می‌کند، این امواج پس از برخورد با اندام‌ها منعکس شده و به مبدل باز می‌گردند، نتیجه‌ی این فرآیند تصاویری از اندام‌ها می‌باشد که در مانیتور نمایش داده می‌شود و قابلیت تصویربرداری نیز دارد. در ابتدا یک ژل رسانا و شفاف روی شکم و در محدوده‌ای که قرار است سونوگرافی انجام شود قرار داده می‌شود که به منظور حرکت راحت مبدل و کاهش هوا که بهترین رسانش صدا می‌باشد انجام می‌شود.

اقدامات قبل از سونوگرافی لگن

آمادگی‌های قبل از انجام سونوگرافی لگن

قبل از انجام سونوگرافی لگن لازم است حتما اقداماتی انجام شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبل از سونوگرافی ابتدا از تکنسین سونوگرافی سوال بپرسید که آیا لازم است با مثانه پر جهت سونوگرافی مراجعه نمائید، در مواردی ممکن است که احتیاجی به مثانه پر نباشد اما در اکثر موارد جهت بررسی دقیق‌تر اندام‌ها، پزشک توصیه می‌نماید که با مثانه پر جهت سونوگرافی مراجعه نمائید. در این مواقع لازم است که از چند ساعت قبل مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید به طوریکه قبل از حضور در مرکز سونوگرافی مثانه‌ی شما کاملاً پر باشد، بهتر است مقداری آب یا آبمیوه نیز همراه خود به مرکز سونوگرافی ببرید تا در صورتی که تکنسین به شما گفت هنوز مثانه شما پر نشده است بتوانید مایعات کافی بنوشید (زمانی که احساس کردید احتیاج فوری به ادرار کردن دارید در این زمان مثانه شما کاملاً پر است)
 • معمولاُ توصیه می‌شود از چند ساعت پیش از انجام سونوگرافی از خودن غذا خودداری نمائید، بهتر است در مورد ناشتا بودن و اینکه از چند ساعت قبل باید غذا میل نکنید نیز از تکنسین خود سوال بپرسید.
 • در هنگام مراجعه به سونوگرافی لگن لباس‌های راحت بپوشید، به عنوان مثال بلوز شما باید به سادگی روی شکم بالا برود و شلوار یا دامن شما نیز باید به صورتی باشد که در صورت لزوم بتوان آن را پایین کشید.

انواع روش‌های سونوگرافی از لگن

از طریق شکم: پس از اینکه روی تخت مخصوص دراز کشیدید، ابتدا ژل روی شکم اعمال می‌شود، سپس پزشک از طریق مبدل به بررسی اجزاء داخل لگن می پردازد. در انتها ژل از روی شکم شما پاک می‌شود و می‌توانید لباس های خود را مرتب نمائید.

اگر لازم باشد که سونوگرافی هم با مثانه پر و هم با مثانه خالی انجام شود، پس از اینکه سونوگرافی با مثانه پر انجام شد تکنسین از شما می‌خواهد که به سرویس بهداشتی بروید و مثانه‌ی خود را خالی نمائید تا مرحله دوم سونوگرافی با مثانه خالی انجام شود.

سونوگرافی ترانس واژینال: قبل از انجام این سونوگرافی باید مثانه‌ی خود را خالی نمائید. این سونوگرافی مخصوص خانم‌ها می‌باشد. در این روش پس از اینکه روی تخت دراز کشیدید یک مبدل بلند و نازک با ژل و یک پوشش پلاستیکی (از جنس لاتکس) پوشانده می‌شود و به داخل واژن فرستاده می‌شود تا به بررسی اجزاء داخل لگن بپردازد. مبدل به آرامی چرخانده می‌شود تا نواحی مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. هنگام حرکت مبدل ممکن است فشار خفیفی را احساس نمائید.

نکته: اگر به لاتکس حساسیت دارید قبل از شروع سونوگرافی به پزشک خود اطلاع دهید.

در انتها گزارش کتبی از تمام مشاهدات طبیعی (شامل اندازه و محل قرار گرفتن اندام‌ها) و یافته‌های غیرطبیعی به همراه تصاویر مختلفی از سونوگرافی به بیمار ارائه می‌شود یا به صورت مستقیم برای پزشک وی ارسال می‌شود.

تفسیر نتایج حاصل از سونوگرافی لگن

نتایج حاصل از سونوگرافی لگن می‌تواند اندازه، محل و ساختارهای هرگونه توده در محدوده‌ی لگن را نشان دهد، اما جهت تشخیص قطعی سرطان یا دیگر بیماری‌های خاص باید آزمایشات تکمیلی دیگر انجام شود.

خطرات احتمالی در سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن یک روش غیرتهاجمی می‌باشد که از هیچ اشعه‌ای استفاده نمی‌کند بنابراین هیچ مشکلی از لحاظ سلامتی برای بیمار وجود ندارد. در سونوگرافی واژینال ممکن است قرار گرفتن دستگاه مبدل داخل واژن مقداری ناراحتی برای فرد ایجاد کند که کاملاً جزئی بود و قابل تحمل است.

زمان انجام سونوگرافی لگن حدود  ۳۰ دقیقه می‌باشد و پس از پایان آن می‌توانید به منزل بازگرید و برنامه‌های روزمره‌ی خود را از سر بگیرید، احتیاجی به هیچ‌گونه مراقبت یا رژیم غذایی خاص پس از پایان سونوگرافی نمی‌باشد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده لازم است حتما این سونوگرافی را در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران انجام دهید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =