دکتر اعظم غیبی / مقالات / عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)
۱۰ دقیقه
هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

آنچه می خوانید...

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم نوعی تست می باشد که ممکن است خیلی نام آن را شنیده باشید و این سوال برایتان پیش آمده است که این سونوگرافی به چه دلیل انجام می شود؟ زمانی که یک خانم تصمیم به بارداری می گیرد باید به این مساله توجه داشته باشد که در این پروسه بسیاری از قسمت های بدن نقش دارند و بایستی حتما عملکرد صحیحی داشته باشند. تخمدان‌ های شما باید هر ماه یک تخمک تولید کنند که به آن تخمک‌گذاری گفته می‌شود، همچنین رحم نیز باید از سلامت کامل برخوردار باشد با بروز هر گونه مشکلی لازم است تا از روش های تشخیصی مثل هیستروسالپنگوگرافی لازم می باشد.

در چه مواردی می توان از هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم استفاده کرد ؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم هنگامی که در هرکدام از این موارد ذکر شده هرگونه مشکل یا اختلالی وجود داشته باشد به احتمال خیلی زیاد افراد در باردار شدن دچار مشکل خواهند شد. انسداد لوله های فالوپ یا وجود هرگونه حفره غیرطبیعی رحم ممکن است باعث ناباروری شود که برای تشخیص این مشکل از هیستروسالپنگوگرافی استفاده می شود.

در پروسه گرفتن عکس رنگی از رحم، یک لوله نازک از طریق واژن و دهانه رحم عبور می کند. ماده حاجب نیز برای وضوح تصویر به داخل رحم تزریق می شود. برای انجام این تکنیک از فلوروسکوپی یا اشعه ایکس استفاده می شود. این آزمایش معمولا بعد از دوره پریود و پیش از مرحله تخمک گذاری انجام می شود زیرا احتمال باردار شدن شما در این دوره بسیار پایین می باشد معمولا بین روزهای اول تا ۱۴ این تست را انجام می دهند.

مزایای هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

 از مهم ترین مزایای بارز این روش تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غیر جراحی بودن

غیر تهاجمی بودن

عوارض بسیار کم

هیستروسالپنگوگرافی با بی حسی کامل نیز انجام داده می شود که از مهم ترین مزایای بارز آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد دردی را احساس نخواهد کرد.
 • تصویربرداری به دلیل عدم انقباض عضلات لگن بهتر انجام می شود.
 • میزان تابش اشعه ایکس کاهش پیدا می کند.
 • انسداد لوله فلوپ برطرف می شود.
 • تصویربرداری در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود.
 • نیازی به روش های جراحی و تهاجمی نیست.

چگونه برای انجام عکس رنگی رحم آماده شویم ؟

به منظور انجام این آزمایش لازم است تا کارهای زیر انجام داده شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • معمولا پیش از انجام این آزمایش نوعی دارو را از یک ساعت پیش باید مصرف کنید. ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیز داشته باشید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که شخصی را حتما به عنوان همراه کنار خود داشته باشید.
 • بهتر است ۱۵ دقیقه پیش از انجام پروسه در محل حاضر باشید.
 • بعد از دوره پریود تا پیش از انجام این تست باید از روابط جنسی خودداری شود.
 • حتما این تست را باید با مثانه خالی انجام دهید ولی نیازی به ناشتا بودن نیست و می توانید قبل از تست وعده غذایی سبکی میل کنید.
 • به خاطر داشته باشید که حتما پیش از انجام این تست باید تست عفونت واژن را انجام دهید.
آمادگی های لازم قبل از انجام هیستروسالپنگوگرافی

چگونگی انجام پروسه هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

برای هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگی رحم معمولا نیاز به حضور در بهترین مرکز سونوگرفی در تهران می باشد. برای شروع افراد روی یک تخت یا صندلی که یک فلوروسکوپ در بالای آن قرار دارد دراز می کشند. سپس تکنسین سونوگرافی یک اسپکولوم را درون واژن قرار می دهد که آن را باز نگه دارد و سپس دهانه رحم را تمیز می کند.

در مرحله بعدی لوله ای باریک که کانولا نامیده می شود وارد دهانه رحم شده و اسپکولوم را خارج می کنند و رحم به وسیله مایعی که شامل ید می باشد پر می شود این ماده باعث می شود که مشاهده لوله های فالوپ و رحم از طریق اشعه ایکس به خوبی انجام شود.

در نهایت تصاویر به کمک دستگاه گرفته خواهد شد و از شما خواسته خواهد شد که به طرفین بچرخید تا از تمامی زوایا تصویر تهیه شود ممکن است در حین انجام آزمایش دچار گرفتگی عضلات شکم شوید پس از اینکه تمامی عکس ها گرفته شد کانولا خارج می شود. ممکن است تا چند روز بعد از عمل مقداری لکه بینی در واژن داشته باشید، گرفتگی عضلات، سرگیجه و ناراحتی معده نیز احتمالا وجود خواهد داشت.

عکس رنگی رحم توسط متخصص رادیولوژی به صورت فایل به پزشک ارسال می شود زمان آماده شدن عکسها معمولا بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت به طول می انجامد.

شماره های تماس مرکز سونوگرافی طنین

بعد از انجام هیستروسالپینگوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

 بعد از اتمام این آزمایش خیلی راحت می توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید ولی توجه داشته باشید که در ساعت اولیه ممکن است دچار لکه بینی یا گرفتگی عضلات ناحیه لگن باشید که به هیچ عنوان نگران کننده نیست.

با توجه به شرایط فرد ممکن است پزشک داروهای تیلنول یا ایبوپروفن  وهمچنین در بعضی از مواقع  داروی آنتی بیوتیک را برای فرد تجویز کند.

عاوه بر تمامی موارد گفته شده اگر بعد از هیستروسالپینگوگرافی درد زیادی داشتید یا دچار تب و خونریزی شدید هستید لازم است تا حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

تصویر برداری رنگی رحم در تهران

در حال حاضر مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مختلفی در تهران مشغول به فعالیت هستند. اما بهترین مرکز هیستروسالپنگوگرافی لازم است ویژگی های زیر را دارا باشد :

 • از جدیدترین دستگاه عکس رنگی رحم استفاده کند، مرکز رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی تخصصی طنین از به روز ترین و حرفه ای ترین مراکز تهران بوده که از بهترین و جدیدترین دستگاه های تصویربرداری برای انجام تست ها استفاده می کند.
 • از کادر پزشکی متخصص و با مهارت تشکیل شده باشد، اگر کادر پزشکی تخصص و مهارت لازم را نداشته باشد ممکن است تصویربرداری به درستی انجام نشود و بیماری به اشتباه تشخیص داده شود.
 • نتیجه عکس رنگی رحم را در سریع ترین زمان ممکن ارائه دهد.

سوالات متداول

سخن آخر

با استفاده از این روش پزشک وجود هر مشکلی را درون رحم یا لوله های فالوپ تشخیص خواهد داد و روش های درمانی برای آن بکار می برد. البته این موضوع قابل درک می باشد که قبل و در طول پروسه هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم، عصبی باشید یا استرس شدیدی را تجربه کنید. تنفس عمیق و آرام می تواند به شما کمک کند. جهت تعیین وقت برای انجام این سونوگرافی می توانید با شماره های مرکز سونوگرافی طنین تماس بگیرید.

لوگو دکتر اعظم غیبی

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی طنین

دکتر اعظم غیبی
متخصص رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و CT scan
فلوشیپ تصویربرداری پستان، زنان، بارداری
CERTIFICATION اکوکاردیوگرافی جنین و FMF انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

two + 10 =